Trabzon ticaretinin buluşma noktası” olarak da tarif edilen burada, “30 yıldır fındık ile haşır neşirim” diyen Adem Kılıç, “Bunu da kardeşim Zafer ve amca oğlu Yunus ile birlikte yapıyor, sürdürüyoruz” diye devam ediyor.

-Fındık ile yatıp fındık ile kalkıyoruz…

Sonra da “Fındığı sadece alıp satmıyor işleyerek de üretene, üreticilere veriyoruz. Yani adeta fındık ile yatıp fındık ile kalkıyoruz”  ifadesi ile yaptığı işten zevk aldığını her haliyle belli ederek şunları söylüyor:

“Babadan kalma işyerimiz bizim ticarette mabedimiz. Burada üreticilerden fındık alıp, fabrikacılara, sanayicilere, ihracatçılara satma şekliyle başladığım ticaretin geçmişi 30 yıla dayanıyor. Alıp-satarak başlayan fındıkçılığa katma değer ilavesi yapmak için artık kırma, kavurma ve işlenmiş mamul haline dönüştürmeyi kattık.

Direk üreticilerimize verdiğimiz hizmetten herkes memnun. Bunu genişleyerek yaygınlaştırıp üreticinin de, bizim de kazanım sağlamanın çabası içinde olacağız.  Bundan sonraki hedefimiz markalaşmak olacak. Fındığı kırıp, kavurup, ezme haline getirip, paketleyerek yaptığımız hizmeti daha da geliştireceğiz. Ürünlerimizi çevremizden başlayarak, bölge ve ülke geneline sunacağız.”

Kılıç ayrıca bu tür fındık kırma, kavurma, paketleme, fındık ezmesi yapan işletmelerin sadece Trabzon’da değil fındık olan bölgelerin tamamında bulunduğunu da sözlerine ekledi.  

-İşletmeyi AR-GE yaparak geliştirmeyi düşünüyoruz…

Sümela Manastırı, Ramazan  Bayramı boyunca ziyaretçi  akınına uğradı! Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı boyunca ziyaretçi akınına uğradı!

İşletmenin diğer ortakları Zafer ve Yunus Kılıç da bu işin aslında bir nevi ülke içinde fındık tüketimini de arttıran bir uygulama olduğunu, işletmeyi AR-GE de yaparak geliştirmeyi düşündüklerini ifade ederek, “Bölgemizde bu işi çok iyi yapan firmalar var. Bizzat yerinde gördük ve inceledik. Kendi ürün ve marka değeri ile beraber iç piyasaya veya dış piyasaya bile satış yapabiliyorlar. Bizde aynı gelişimi, katkı yaparak sürdürmeyi hedefliyoruz.” Dediler.