Gökhan DİHKAN
 Bekar, serbest piyasada oyunu kuralına göre oynamak gerektiğini belirterek, “Serbest piyasada vur kaç taktiği uygulanıyor. Büyük baronlar fındığı alabilecekleri en düşük fiyattan almak istiyor. Bekleterek, bekleyerek vurup almak istiyorlar. Üreticiyi bekleterek bezdirmek istiyorlar. Onların yaptığı iş budur. Biz de buna karşı gerekli mücadeleyi vereceğiz” dedi. 

FINDIĞI 1 AY BEKLETSEN BATMAZSIN !
Fındığın zahmetini üreticinin çektiğini kaydeden Bekar, “Vatandaşlarımız ‘Çocukların okulları açılıyor var, çeşitli ihtiyaçlarımız var’ diyor ama bekletmesi lazım fındığını Üretici büyük baronların kendileriyle uğraştığının bilincinde olarak hareket etmeli. Fındığını 1 ay bekletsen batmazsın. Verme fiyat yükselsin. Serbest piyasa bu. Evde saklayamıyorum fındığım çalınır diyor. 10 lira fiyat farkı kapansa senin cebine girecek para. Biraz sabırlı olmalı üretici” dedi. 

Araklı'da boyasız evler tarih oluyor Araklı'da boyasız evler tarih oluyor

BEKLERSENİZ MECBUR FİYATI YÜKSELTECEKLER !
Avrupa’ki firmaların da düşük fiyattan fındığı almak istediklerini kaydeden Bekar, “Fındığı düşük fiyattan alıp kullanmak arzusundalar. Bunun başka izahı yok. Çiftçiye sesleniyoruz. Fındığınızı hemen pazara indirmeyin. İndirmeyin ki bu adamlar sizi aramak zorunda kalsın. Bunlar mecbur alacaklar fındığı. Beklerseniz mecbur fiyatı yükseltecekler. Şu anda serbest piyasada bu taktikler uygulanıyor. Ama bu işin kalıcı çözümü fındığa hükümetin taban fiyat belirleyip bu fiyatın altında fındık alamazsınız demesidir. Ama serbest piyasa olduğu için bunu diyemiyor büyük firmaları kaçırmak istemiyor” ifadelerine yer verdi. 

TMO ÜRETİCİYİ BÜYÜK TÜCCARA EZDİRMEMELİ 
Bekar TMO’nun da alımları katı kurallar uygulayıp üreticiyi büyük tüccara ezdirmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu olduğu zaman fiyat düşüyor. Üretici fındık baronlarına mahkum oluyor. Büyüğe hizmet eden üç tane tane büyük var. Kendisi üreticiyi arasın bu baronlar. ‘Fındık ver bana fiyatı yükselttim’ desin. Ama üretici fındığı hemen pazara indiriyor. Böyle yapılırsa piyasada fındık fiyatı da bu olur” dedi.