Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda fındıkla ilgili kesimlerin temsil edildiği komite tarafından belirlenecek rekolte için bu yıl da Trabzon’un tüm ilçelerinde çotanak sayımı gerçekleştirilecek.

Trabzon'a gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yüzme eğitimi Trabzon'a gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yüzme eğitimi

Ortahisar ilçesindeki çotanak sayımına Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit Gülbay ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Trabzon Başmüdürü Ahmet Avşar da katıldı. 

Gülbay, rekolte çalışmalarının tamamlanmasının ardından sahada çalışan komisyon üyelerinin yapacakları toplantı sonrası oluşturacakları raporları Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunacaklarını ve bakanlığın da Türkiye genelindeki rekolte çalışmasını açıklayacağını ifade etti. Gülbay ayrıca, görüldüğü şekliyle bazı fındıkların çeşitlerinde verimin gayet iyi  bazılarında ise geçen yıla oranla farklılıklar olduğuna dikkati çekti.

TMO Trabzon Başmüdürü Ahmet Avşar da sadece Trabzon’da değil Karadeniz Bölgesini kapsayan tüm kesimlerde rekolte çalışmalarının devam ettiğine vurgu yaparak “Sahada görev yapan ekibimiz paydaş kurumlarımızla beraber çalışmalarını sürdürüyor. Rakamsal verileri önümüzdeki günlerde komisyon raporları sonucunda öğrenmiş olacağız. İnşallah açıklanacak rekolte memleketimize ve tüm fındık üreticilerimize hayırlı olur” dedi. 

Sahil, orta ve yüksek kesimlerde örnekleme yöntemi ile rekolte tespiti yapmaya başlayan komisyonda sektörle ilgili şu kuruluşlara ait temsilciler yer alıyor: 

Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon İl ve Ortahisar İlçe Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Fiskobirlik, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TZOB ve TMO Trabzon Başmüdürlüğü.

Trabzon’da yaklaşık 65 bin hektarlık alanda fındık tarımı yapılıyor.