Morales, enflasyonun yıl sonunda %43, doların ise 36 TL seviyesinde olmasını beklediklerini ifade etti.

Ekonomi Politikalarına Dair Değerlendirmeler

CNBC-e’ye konuşan Morales, Türkiye’nin ekonomi politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomi politikalarının kredi notu üzerindeki etkilerine değinen Morales, "Mali ve gelir politikalarının, asgari ücret ayarlamaları gibi kararlar da dahil olmak üzere, iç talebi soğutacak şekilde kalibre edilmesi muhtemel," dedi.

Enflasyon Tahmini

Morales, Türkiye'nin makroekonomik senaryosuna ilişkin haziran ayında yapılan güncellemede, iç talebin dirençli seyri ve nisan ayında gözlenen beklenenden güçlü enflasyon ivmesi nedeniyle, mart ayında %40 olarak belirlenen yıl sonu enflasyon tahmininin %43’e yükseltildiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yıl sonu enflasyon tahmini de benzer şekilde, %38 olarak güncellenmişti.

Kredi Notu İçin Tutarli Politikalar

Morales, Türk bankalarının borçlanma performansındaki artışın, uluslararası yatırımcıların sektöre olan güveninin yeniden kazanıldığını göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti. Uygulanan politikaların tutarlı bir şekilde sürdürülmesinin, kredi notu açısından olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Trabzon Havalimanı’nı 2024 yılının ilk 6 ayında 1,5 milyondan fazla yolcu kullandı Trabzon Havalimanı’nı 2024 yılının ilk 6 ayında 1,5 milyondan fazla yolcu kullandı

Sıkı Politika Duruşu

Morales, Merkez Bankası'nın haziran ayındaki para politikası kararına dikkat çekerek, sıkı politika duruşunun sürdürüleceğini düşündüğünü söyledi. TCMB'nin yıl sonunda ana politika faizini 250 baz puan indirmesini beklediklerini belirten Morales, politika yapıcıların enflasyonu benzer ülkelerle karşılaştırılabilir seviyelere indirmek için uzun süre sıkı bir duruş sergilemeleri gerektiğini vurguladı.

Dolar Tahmini

Türk Lirası’nın geleceği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Morales, "TL'nin kademeli değer kaybı dezenflasyon yolunda bir engel değil. Dolar karşısında TL'nin yılı 36 TL seviyesinde kapatmasını bekliyoruz," dedi.

Kaynak: Haber7