Trabzon’da Forum AVM’ye yapılan düzenlemeler bugün Ortahisar Belediyesinde yeniden gündem oldu. Ortahisar Belediye Meclisinin Forum AVM ile ilgili verdiği kararların açtığı mahkeme ile yürütmesini durduran CHP’li meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, AVM’nin inşaatının devam etmesini eleştirdi. 

Zorlu, İmar Kanunun otopark ihtiyaçları ile ilgili maddesini dile getirerek, “Komisyonda aldığımız karar göre daha sonra mecliste oylamıştık. AVM’Nin Ortahisar’ı ve Büyükşehir’i ilgilendiren kısımlarında yapılaşma konusuydu. 

Ben komisyonda şerh koyduğum için, mahkemeye götürmüştüm. Mahkeme kararını, “Meclis kararının iptali yönünde” lehimize verdi. 
Bu karar Ortahisar Belediyesi tarafından Samsun Yüksek Mahkemesine gönderildi. Burada da red aldı. 

Trabzonspor'un en golcü oyuncusu Bakasetas Trabzonspor'un en golcü oyuncusu Bakasetas

Buna bağlı olarak 7 Nisan 2023’de AVM Ruhtasının hangi izne dayandırıldığını, alınan karar çerçevesinde bölgede kapatılacak otopark ihtiyacının nasıl giderileceğini, sormuştum. 
Onlarda bana cevaben, “16 ve 17. Parselin de aynı kişiye ait olduğunu 16 Nolu Parselde otopark ihtiyacının karşılanacağını belirtti. 

2 mahkeme de bunun aleyhinde red kararı verdi.

İnşaat tüm hızıyla devam ediyor. Aynı firma Kayseri’de de aynı şekilde AVM Yapımında basında yer etmiş firma. Resmiyet kanalıyla kaçak denmez ama hakkı olmadan, mahkeme kararlarına uymadan inşaata devam ediyor, biz de buna göz mü yumuyoruz. 
Söz konusu otopark ihtiyaç karşılanmadan, karar geçersiz kaldığına göre inşaat nasıl devam ediyor. Ortahisar Belediyesin ne yapıyor?” Diye sordu. 
Bunun üzerine Başkan Ahmet Metin Genç ise, “Hukuk kararı neyse onu uygulamakla yükümlüyüz. İtiraz etmemiz de hukukun gereği. İtirazın sonucu geldi.
Orada yapımcı 503 kamuya açık otopark yapılıyordu, buradan bir lira ücret almayacak. 

Cüneyt Zorlu, “Açık alanda bile otopark yapılamaz yükümleri var. Yani benim söylemek istediğim şu: Burada taahhüt vermişti. Tapuya işlemişlerdi, bu iptal oldu. Çalışmaya devam ediyor.
Şimdi büyükşehire de bu konuda mahkeme açtım. Mahkeme kararlarını tanımadan devam ediyorlar. Ne yapılması gerekiyor. Gidip oraya kendimizi mi bağlayalım” dedi. 

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise, daha önce konuyu Büyükşehir Belediyesinde sorduğunu ifade ederek, “Bana şöyle bir cevap geldi. Vatandaşın kendi projesinden dolayı alacakları var. Emsal alacakları var. Getirdiği projeyi uygun görürsem onaylarım.  Büyükşehir diyor ki ben bunu adama verdim tadilat ruhsatını. Fakat ben buna iş yeri açma ruhsatı vermem. 
Bana buradan kaynaklanan otoparkı temin edip yer göstermesi gerekiyor” dedi. 

Başkan Ahmet Metin Genç ise, “Büyükşehir belediyemiz tarafından ruhsatlandırılıp, yapımı devam eden yapının otopark ihtiyacı karşılanıyor, hukuka uygun şekilde devam ediyor. 
Bizim alanımızda projesi onayladığımız alan mahkemece iptal edildiği için yargı kararına uyuyoruz. Yeni bir zemin içerisinde emsal hakkını ilgilendiren konu gelirse onu değerlendireceğiz. 
503 araçlık otoparktan şehrimiz maalesef yoksun kaldı” dedi.