Röportör: Merhaba, öncelikle sorularımı cevaplamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Furkan Akçadağ: Rica ederim.

Röportör: Röportajımıza öncelikle sizin eğitim hayatınız ve şirketteki rolünüz ile başlayalım. Buraya kadar olan yolculuğunuzu bize anlatır mısınız?

Furkan Akçadağ: Ben Şeyhmus Furkan Akçadağ. Akçadağ Grup 1930 yılından bu yana faaliyet gösteren bir aile şirketi ve ben de bu ailenin bir parçasıyım. Diyarbakır’da dünyaya geldim ve küçük yaşlarımdan itibaren bu aile şirketinin içindeydim. Orta öğrenimimi Jale Tezer Koleji’nde tamamladım ve ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü okumaya hak kazandım. Ailemin de bu sektörün içinde olması benim bu bölümü tercih etmemde ön ayak oldu. 2017 yılında üstün başarı ile bu bölümden mezun oldum ve daha sonrasında yüksek lisans eğitimime başladım. Aynı zamanda mezuniyetim ile beraber aile şirketinde görev almaya başladım. Şu anda aile şirketimizin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Röportör: Akçadağ Grup hangi alanlarda insanlara hizmet sunuyor?

Furkan Akçadağ: Enerji, telekomünikasyon, taahhüt, sigorta, lojistik ve inşaat alanlarında hizmet vermekteyiz.

Röportör: Şirketiniz hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Furkan Akçadağ: Akçadağ Grup 1930 yılından günümüze kadar birçok projede yer almış bir firma. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir tecrübe ile yoluna devam etmiştir. Bunun yanında yeniliklere açık ve ayak uyduran dinamik yapısı sayesinde günümüze kadar hayatta kalmış ve büyük gelişmelere ve projelere imza atabilmiştir. Şu anda 7500 kişilik istihdam ile ülkenin büyümesine ve kalkınmasına her gün daha fazla katkı sağlayarak büyümeye devam ediyoruz. 2019 yılında Yozgat Sorgun’da aldığımız proje ile Yeni Anadolu Madencilik ile bir anlaşma imzaladık. Günümüzde madencilik alanında 4 projemiz devam ediyor.

Röportör: Madencilik alanı önemli bir alan. Bu alan sizin şirketiniz için ne ifade etmekte?

Furkan Akçadağ: Madencilik Türkiye’nin gelişimi bakımından önemlidir. Türkiye'nin kalkınması ve cari açığın kapatılması için madencilik alanına büyük bir önem verilmelidir. Bu alanda Akçadağ İnşaat da faaliyetler yürütmekte ve kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Son günlerde Tekirdağ ili Malkara mevkiinde yaklaşık 15 milyon ton kömür rezervi bulunan kömür ocağında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Tekirdağ ili dahilinde bulunan er: 3426227 sayılı IV. grup maden sahasının kömürün yıkanmasına yönelik tesis şartlı ihale kazanılmıştır. Çalışmalar yakın zamanda başlayacak.

Röportör: Bunların dışında projelerinizle verdiğiniz başka hizmetlerden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Furkan Akçadağ: Yakın zamanda İzmir Foça Yat Limanı inşaatı hat tesis nakil işi tamamlandı. Ankara Yenimahalle Karşıyaka Pazar Yeri ve Sosyal Tesis inşaatı işi tamamlandı. Bunun yanında daha önce altyapı alanında hizmet verdiğimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile sözleşmemiz yenilendi.

Röportör: Sorularıma cevap verdiğiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.