2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Almanya'nın ev sahipliğinde başladı ve tüm heyecanıyla devam ediyor. İlk maçlar tamamlandı. Fransa, İspanya, İtalya, Almanya ve İngiltere gibi kalbur üstü takımlar ilk maçlarını fire vermeden geçti.Türkiye çok zorlandığı ilk maçında, komşusu Gürcistan'ı çok zor da olsa 3-1 ile geçmesini bildi. Sonuç hiç aldatmasın, maç farklı bir neticeyle de tamamlanabilirdi.

     Milli takımımız oyun ve mücadele olarak iyi bir görüntü vermedi. Takım savunması yetersizdi. Kimsenin beğenmediği Gürcistan, pozisyona girmekte zorlanmadı. Fizik kondisyon olarak da çok iyiydi. Grubun en zayıf halkası diye adlandırılan Gürcistan, hiç de öyle olmadığını herkese gösterdi. Türkiye ise attığı ceza sahası dışı gollerinin dışında sadece Yusuf Yazıcı ile net bir pozisyona girebildi. Yusuf da onu kaleciye nişanladı. İkinci maçta rakip, adı büyük kendi normal Portekiz. Çekya karşısında onlar da Türkiye gibi iyi futbol sergileyemeden üç puan aldılar. Çok sayıda yıldız oyuncuya sahipler. Lakin, en yıldızı tabi ki de Ronaldo! Pepe de halen oynamakta. Türkiye için çok zor bir maç. Türkiye, Gürcistan maçındaki performansıyla Portekiz'den puan alamaz. Bu tür maçların havası farklı oluyor. Oyun ve oyuncu tercihleriyle üst seviye bir konsantrasyon her şeyi değiştirebilir. Portekiz o zaman Türkiye'ye karşı çok zorlanır, maçı bile kaybedebilir! Türk takımı potansiyeli olan oyunculardan kurulu. Sürpriz sonuçlar alabilecek bir yapısı var. Portekiz karşısında Türkiye'ye bir puan yeter. Bu tür turnuvalarda ne yapıp edip maç kaybetmeyeceksin. Turnuvada grup maçı kaybeden, genelde hedeflerini de kaybeder. Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella hesabını kitabını iyi yapmıştır diye düşünüyorum. İlk maçta oyun ve oyuncu tercihleri konusunda Montella da iyi bir sınav vermedi. Portekiz ve Çekya maçlarını, kaybetmeme üzerine kurgulamak lazım. Zaten cepte üç puan var. İlk hedef gruptan çıkmak olmalı. 

     İngiltere Sırbistan'ı, Fransa Avusturya'yı yenerken çok zorlandı. Almanya ev sahibi özelliğini futbolunu da yansıtıyor. İyi oynayarak kazanıyorlar. İspanya Hırvatistan'ı çok rahat geçerken İtalya Arnavutluk karşısında zorlanarak üç puana uzandı. Romanya ve Slovakya üç puan ile başlayan ülkeler oldu. Özellikle yıldızları bol olan Belçika'yı güzel futbolla mağlup etmeyi başaran Slovakya futbol aşıklarını biraz şaşırttı. İsviçre Macaristan'ı mağlup ederek turnuvaya iyi başlayan takımlardandı. İspanya-İtalya maçında İspanya'nın yetmiş dakika neredeyse tek kale oynadı ve İtalya gibi turnuva takımı bir ekolü zor durumda bıraktı. Maçta İtalya'nın sadece bir gol yemesi büyük başarıydı. Turnuvayı kimin kazanacağı bilinmez ama İspanya'nın üst seviye futbol oynadığını belirtmek gerek.