Kasım Tiryaki yazdı; Trabzonspor'u anlama kılavuzu

Kasım Tiryaki'nin kaleminden...

Kasım Tiryaki yazdı; Trabzonspor'u anlama kılavuzu

Trabzonspor’u anlama kılavuzu
 
Dışarıdan gelebilecek saldırıların her türlüsüne direnmenin sıradan olduğu bir coğrafyada yaşayanları, ancak içeriden gelecek fiskelerin sarsabileceğini anlamamız çok zamanımızı aldı. Haliyle, rakibin en kuvvetli güllesine dahi tebessümle karşı koymak âdetimizken, içeriden gelen fiskelere karşı direnmeyi bir türlü beceremedik.
Spor deyince, akıllarına sadece skor, mücadele deyince entrika gelenlerden, bordo maviyi anlamasını beklemenin sıkıntısını yaşadık onlarca yıldır. Bilmeden, Anadolu’nun ruhuna ve hırsızlığa, ruhsuzluğa karşı özden gelen direniş tavrına haksızlık etmiş olduk, uzun ve puslu yıllarda.
Ezcümle durumumuz, düşmanın güçlü, insafsız darbelerini güle oynaya savuşturmak, dostun mini minnacık fiskesiyle sarsılmak üzre oldu hep.
*
Rakibin sertliği, gücü, ceberutluğu, belirsizliği en fazla direnç aşılar, en fazla tetikler, coşturur bizi ama dost ve adam bildiklerimizin, özentiyle dopdolu heveskârlıkları, dünyalık karşısındaki gevşek duruşları mecalsiz kor, yana düşürür ellerimizi.  
*
Kimse bize kurduğu tuzakta amacına ulaşamadı. Kimse gözümüzü, gönlümüzü kör edecek karanlığı keşfedemedi. Bir şenlikteymişçesine dipsiz uçurumların üzerinden zıplayıp geçtik, gülerek, burun kıvırarak aştık zorlukları. Kimse, bizi yıldıracak uçurumları hayal bile edemedi.
Gelgelelim biz kuyumuzu ocağımıza kazıp, kucağımızda büyüttük her seferinde. Uzağımızdan geçen kötü niyetleri rüzgârımızla darmadağın ederken, sinsice dibimize kadar sokulmuş kör karanlığa tosladık.
*
 
 
Paraya inanmadık.
Bel bağlamadık, boyun eğmedik akçenin hiçbir çeşidine. Yönümüzü, kıblemizi, sevgimizi paraya endeksleyip, iğrenç, naylon hayaller kurmadık. Bizim inancımız, dürüstlüğe, doğruluğa ve kesintisiz mücadeleye oldu her zaman.
Skoru, doğruluktan üstün tutmanın, ahlakı yok edeceğini öğrettik, çocuklarımıza, kardeşlerimize.
Renklere, riyasız, haramsız yüreklere, hesapsız sevgilereydi muhabbetimiz.
Hiç hesap etmedik, bugünden yarına ne artar, ne azalır diye. Bordoya, maviye, özgürlüğe, adalet içre, adamlık içre mücadeleye ve hak ederek kazanmaya alışkın yüreklerin hesap kitapla ne işi olacaktı ki!
Dik durmanın, samimiyetin ve temizliğin, paraya ve kerrat cetveline uymayan bir tarz olduğunu bilmekle ve bunu en uzaklara, dosta düşmana, haramilere duyurmakla temayüz ettik bu âlemde.  
Bir üslubumuz var bizim. Değişmeyen sağlam bir çizgimiz, duruşumuz var: Doğruluk, mücadelecilik, centilmenlik ve her şartta adalet üzre olan bir duruş.
Temel ve değişmez mottomuz; haksız yere, hırsızlamayla, kapkara düdüklerle alınacak galibiyetlerdense, her biri vargit çiçeği kadar hüzünlü, yüzlerce mağlubiyeti kurşun gibi taşımak yüreğimizde.
*
Biz.
Bizler.
Yani baştan ayağa bordo mavi yürekler. Doğanların, şahinlerin mekân tuttuğu gökyüzüne ve özgürlüğün mavi ufuklarına, hakkaniyete inanmış milyonlar.
Alın terine, mücadeleye, rakibe, adalete, dişe diş ve centilmence savaşa inananlar.
Her şart altında aydınlığa, zafere inanan, onunculuğu, beşinciliği, ikinciliği,  mağlubiyeti geçici bir sara nöbeti, hastalık gibi görüp, aslolanın şampiyonluk olduğunu aklından çıkarmayan yüce gönüller.
Bu sezonda da duruşumuz değişmeyecek. Dalavereye prim vermeyen, kemençenin, gürül gürül akan derelerin, dağların, hamsinin yarenleri yine aynı türküyü söyleyecek, aynı inancı tazeleyecekler: Alın terine ve mücadeleye olan aşkımızı yeniden mühürleyeceğiz sahalarda.
Doğruluğun eğrilikten, aydınlığın karanlıktan üstün olduğunu unutmadık, unutmayacağız.
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali İhsan TURAN 2 ay önce

“Öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözü sanki bizim için söylenmiştir. Kızdık mı gözümüz hiç bir şeyi görmez olur, yakar yıkar; kırar dökeriz ve sonuçta zararı gören de biz oluruz.

İşte bu gerçeği bilen güçlü rakipler, karanlık odaklar, tam da her şey yoluna girdiğinde ve iyi gittiğinde düğmeye basarak, bir şekilde, bizi öfke, kin ve nefret sarmalının içine itmeyi başarmaktadırlar. Bunu yaparken de yapılan hakem hataları ve haksızlıkları sebep olarak, içimize yerleştirdikleri elemanlarını yada aşırı fanatikleri ateşe benzin döken olarak kullanmak suretiyle ortamı bir anda kin, öfke ve nefret duyguları ile doldurmayı , takım ve şehrin olumlu havasını ve moralini bozmayı, yolumuzu kesmeyi başarmaktadırlar.

İniş-çıkışlar, düşüp-kalkmalar, yapılan haksızlıklar mutlaka yaşanacaktır.
İstenmeyen olumsuz durumlar karşısında, taraftarın ve camianın duruşu ve tutumu çok önemlidir.

Şehrin, taraftarın ve takımın havasını ve moralini bozacak haksızlıklar ve adaletsizlikler karşısında dimdik dururken, mücadele ederken, kin ve nefret gibi negatif duygularla bizi teslim almalarına ve esir etmelerine fırsat vermemeliyiz.
Kim ki yüreklere nefret pompalıyorsa, o bilerek kasten yada bilmeden şuursuzca bize zarar vermektedir.

“Keskin sirke küpüne zarardır. “ Sakin ve sabırlı olalım. Bilhassa kin ve nefret gibi negatif duyguların aklımızı devredışı bırakmasına izin vermeyelim; duygusal değil, akıllı ve mantıklı hareket edelim.

Kin, öfke, nefret, üzüntü gibi menfi duygular ile şampiyonluk hedefine ulaşmış tek bir takım bile yoktur.

Oysa her başarının altında sevgi, saygı, birlik, bütünlük, aşk, tutku ve özlem gibi olumlu duyguların oluşturduğu ruh yatar.

Onun için nefreti değil sevgiyi çoğaltmalıyız. İçimize kin ve nefret tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz.

Unutmayalım ki sevgi gelince saadet güneşi doğar ve başarı gelir.

Avatar
Serhat Gücel 1 ay önce

unlar güzel şeyler, ben de katılıyorum yazdıklarınıza ama şampiyonluk ne olacak? böyle, Yusuf sarı, her şutu kaleye vurursa, herkes "kahraman ben olayım" ,"golü ben atayım" derse halimiz ne olur?
Hüseyin Türkmen'den stoper olursa biz daha çok gol yeriz. şampiyonluk üzülerek söyleyeyim, hayal olur.

Avatar
Kemal hacıhasanoğlu 2 ay önce

mükemmel bi̇r yazi kalemi̇ne yüreği̇ne sağlik kasim bey.

Avatar
Halil İbrahim Şan 2 ay önce

Samimi,sahici ve yürekten bir yazı.

Avatar
Serhat Gücel 1 ay önce

unlar güzel şeyler, ben de katılıyorum yazdıklarınıza ama şampiyonluk ne olacak? böyle, Yusuf sarı, her şutu kaleye vurursa, herkes "kahraman ben olayım" ,"golü ben atayım" derse halimiz ne olur?
Hüseyin Türkmen'den stoper olursa biz daha çok gol yeriz. şampiyonluk üzülerek söyleyeyim, hayal olur.