PFDK eski başkanı açıkladı 'Bu lig oynanmaz, Trabzon şampiyon ilan edilmeli'

Türkiye'de futbolun başlama tarihi giderek belirsizleşiyor. Türkiye Frubol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir de Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu da yakın döneme dair bir tarihten söz edemiyor. Diğer yandan liglerin akıbetine dair her gün ortaya bir görüş atılıyor. 

PFDK eski başkanı açıkladı 'Bu lig oynanmaz, Trabzon şampiyon ilan edilmeli'

Karaahmetoğlu'nun yazdıkları hem UEFA hem de TFF'ye rehber olacak

Rize Barosu ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu eski Başkanı Ünlü Avukat Hüseyin Karaahmetoğlu merakla beklenen 'Liglerin geleceği ne olacak' konusunda özel bir çalışma yaptı. Karahametoğlu her anlamda hukuki zemine oturttuğu çalışmasında Trabzonspor'un şampiyon ilan edilmesi gerektiğini söyledi: İşte her satırı önemli o yazı: TFF şu an tüm ligleri mevcut durumu askıya almıştır. Liglerin geleceğinin ne  olacağı konusunda net bir  belirsizlik vardır.  Bu belirsizlik spor ailesini de tedirgin etmektedir. TFF yönetim kurulu gelecek konusunda net açıklama yapmalıdır. Yabancı sporcular kendileri ve ailelerinin hayatlarından endişe duydukları için memleketlerine gitmek için valizlerini toplamışlardır.TFF yönetimin açıklayacağı kararı beklemektedirler. TFF bu açıklamayı geciktirmesi durumunda belirsizlik daha da artacaktır. Sporcular  sözleşmelerindeki  alacakları nedeni ile bulundukları yeri terk edemiyorlar. TFF açıklasın tüm yabancı sporcular aynı gün memleketlerine gidecektir.

TFF 2019-2020 Cemil Usta sezonunun sona erdiğini kabul etmelidir.

Dünyada Sağlık örgütünün pandemi açıklaması tüm insanlığın kendi sağlıkları ve yaşama hakkının önemini öne çıkarmaktadır. Yalnız sporcu sağlığı değil,spor ailesinin ve spor  taraflarların sağlığı da önemli olmalıdır. TFF yönetim kurulunun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kurulmuş olan Sağlık Bilim Kurulu’dan alınacak bir görüş ile 2019-2020 Cemil Usta sezonu bitirilebilir. Veya  TFF Sağlık Kurulu iç talimatının 5. Ve 6. Maddesine göre düzenlenecek bir  rapor ile de TFF yönetim kurulu ligleri sona erdirip sonucu tescil edebilir.

TFF nin bu yetkisi vardır ve bu yetkiyi statüsünün 80. Maddesinde “ bu statüde yer almayan tüm konularda ve mücbir sebep hallerinde Yönetim Kurulu nihai olarak karar verebilir” hükmünden almaktadır. TFF yönetimi bu konuda karar almayacak bir gücü kendinde görüyorsa bununda alternatifi olarak  statüsünün 29 ve  30. Maddeleri gereğince  Olağanüstü genel kurul Toplantısı yapıp alacağı tüm kararları genel kurul üyeleri ile yapabilir.

Temassız mücadele olmayacaği için oyuncular birbirine temas etmeden müsabakayı tamamlaması mümkün değildir.

Koronavirüs salgını nedeni ile Sağlık Bilim Kurulu tarafınca belirlenen 14 önemli kural vardır.Bu kuralların müsabaka sırasında sporcular tarafınca uygulanması mümkün değildir. Bu 14 kuraldan en önemlisi ise  temizlik, temassızlıktır. Temassız müsabaka olmayacağına göre,futbol 90 dakika nasıl oynanacaktır.Eğer oynanması istenirse müsabaka bitiminde nasıl doping testi yapılıyor ise koronavirüs testleri mi yapılacaktır. Bu durum  Çok zordur.Birde sporcuların psikolojilerini düşünmek lazımdır. Bu durumda ve tehlike ortadan kalksa dahi belirli süre müsabakaların sağlıklı bir şekilde oynanmayacaktır.
TFF’ nin bu konuda zaman geçirmeden alacağı kararlar UEFA ve FIFA'ya  örnek olacaktır.  

Bugün kimse liglerin ne olacağını düşünmüyor bile.Herkes can derdine düşmüştür. Liglerin bu konumda ne olacağını bile umursamamaktadırlar. Ancak ortada bir problem vardır.2019-2020 Cemil Usta sezonu nasıl sonuçlanacaktır. Tüm spor ailesi bu konuda  TFF yönetim kurulunun alacağı kararı beklemektedir. Bugün TFF yönetim kurulu  Diğer Ülke federasyonlarının  veya UEFA veya FİFA’nın alacağı kararları beklemektedir.

TFF Yönetimi Bekle gör taktiği ile hareket etmektedirler. Bu yanlıştır. Çünkü hiçbir kulüp veya sporcu  sağlık nedeni ile liglerin oynanmayacağına inanmaktadır. Sadece TFF yönetim kurulunun düşüncedeki  kararı beklemektedirler. Bu karar da bellidir. FF Yönetim Kurulunun   kuruluş  yasası, statü ve talimatında var olan  hükümlere dayanarak karar alması mümkündür.  Bu yönde TFF Yönetim Kurulu risk almalı ve karara varmalıdır.Alacağı bu karar  tüm dünyaya örnek ve emsal  olacaktır.Örnek alan değil, Örnek alınan bir kuruluş olmalıdır. Kaldı ki TFF yönetim kurulunda UEFA icra kurulunda görev yapan Servet Yardımcı’da vardır. TFF 1.Başkanvekili Servet Yardımcı’nınalınacak bu kararda  katkısı da büyük olacaktır. Uzun yıllar  TFF yönetim kurulunda ve bugün  UEFA icra kurulunda görevde bulunmaktadır. Tecrübelidir ve tecrübesini göstermelidir. TFF yönetim kurulunun 1.Başkanvekili olan Servet Yardımcı’nın alınacak radikal kararda  TFF yönetim kurulunu  karar almasında katkı ve mevcut duruma göre liglerin tescilini sağlamalıdır.

2019-2020 Cemil Usta sezonu için lig birincisi Trabzonspor Şampiyon kabul edilmeli ve küme düşme kaldırılmalıdır.  

Bu güne kadar süper ligde  26 maç oynanmıştır. Mevcut Puan durumuna göre,  Trabzonspor 59 puanla liderdir.  Başakşehirspor, Sivasspor veya bir başka takımda lider olabilirdi. Ancak şimdiki puan durumunda lider Trabzonspor olması nedeni ile konu Trabzonspor üzerinde yoğunlaştırılmalıdır.  Trabzonspor puan durumundaki liderliği değerlendirilerek  TFF yönetim kurulunda Trabzonspor Şampiyonluğu ilan edilmeli ve bir sefere mahsus olmak üzere küme düşme kalkmalıdır.  Statünün 3. Maddesinde yer alan  TFF nin tarafsızlığı konusuna dayanılarak bu karar alınmalı ve tescil edilmelidir. Doğru olanı da budur.

Bu sezon bu şekilde bitirilmesi zorunludur.Ancak gelecek sezon liglerin oynanmasıda tehlikeye düşmüştür.

Tüm dünyayı tehdit eden  pandeminin  yaşattığı psikolojik etki çok büyüktür.Tüm insanlık sadece yaşamak için panik durumundadır.Herkes evinde korku ile yaşamaktadır. 2020-2021 sezonu için dünyadaki tüm ligler büyük sıkıntı yaşayacaktır. Hiçbir sporcu evinden ayrılmak istemeyecek ve ülkeler arası transferler bitecektir. Bir çok sözleşmeler askıya alınacaktır. Kaliteli futbolcular liglerden mahrum kalacaktır. Bu da futboldaki Marka değerini düşürecek ve iflasa götürecektir. TFF Yönetimi kucağında beklettiği  b 2019-2020 Cemil Usta sezonun konusunda bir karar almalı ve sezonu tescil etmelidir. TFF yönetimi artık bugün itibari ile oynanması tehlikeye düşen  2020-2021 sezonu için ciddi bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Aksi durumda 2020-2021 sezonunun oynanmayacaktır,hatta oynansa dahi yarım kalacaktır.

Mevcut durum kulüpleri batıracaktır. Bu nedenle kulüpler acil olarak bankalardaki borçlarının uzun vade de ertelenmesi veya bu konuda yeni yapılandırmalar yapılmalıdır.Tek şans maliye bakanımız Berat Albayrak’tir.

Bu haliyle zaten zor durumda olan kulüplerimiz batma noktasına gelmiştir. Kulüplerin tüm gelirlerin bıçak gibi kesilmiştir. Bugün kulüplerin çalışanlarının maaşlarını dahi ödenmemektedir. Allahtan sporu seven bir Maliye Bakanımız vardır. TFF yönetim kurulu ve Kulüpler Birliği Vakfı acil toplanarak Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile ciddi bir toplantı yapmalıdır. Toplantıda taleplerin başında  Bankalardan alınan kredilerin uzun vadeye ertelenmesi   ve hatta yeni kredilerin temini istenmelidir. Başka kurtuluş yoktur. Ayrıca yayıncı kuruluşla acil toplantı yapılarak ek avans istenmelidir. Bilindiği gibi yayıncı kuruluş liglerin iptal edilmesi ve naklen yayın olmamasına  abonelerinden sözleşme gereğince  aylık ücret almaya devam etmektedir. Yayıncı kuruluş tahsil ettiği bu gelirleri kulüplerin kurtuluşuna tahsis etmelidir.  Keza TFF bütçesinden  futbol  kulüplerdeki çalışıp maaş alamayan çalışanlara ödemeleri bizzat yapmalıdır.

Taraflar mücbir sebepler ve ifa imkansızlığı nedeni ile sözleşmeleri tek yanlı olarak fesih edilebilir.

Ekonomik sıkıntıların daha da büyümemesi amacı ile kulüpler ifa imkansızlığı ve mücbir sebebi gerekçe göstererek  yüksek ücretli sporculardan kurtulabilirler. Tabi yine sözleşmenin diğer tarafı da aynı gerekçelerle sözleşmeyi fesih edebilecektir. Yani sözleşmenin feshi iki taraf için geçerlidir. Mücbir sebepte sporcuların iş görme borcu askıdadır. Kulüpler Koronavirüs salgını nedeni ile ara verilen dönemle ilgili ücret borcunun ödenmemesine için  her türlü tedbiri alınabilir.Yasalar ve Yargıtay içtihatlarına uygun bir durumdur. Çok daha önemlisi son zamanlarda Kulüpler Yüksek bedel karşılığında 31.Mayıs.2020 tarihine kadar  kiralama sözleşmesi yaptıkları  sporculardan bir an önce kurtulmalıdırlar. Bu mücbir sebeple de veya karşılıklı anlaşmalarla bir an önce kurtulmalıdır.TFF yönetim kurulu bu konuda kulüplerimize yardımcı olmalıdır.

TFF yönetim kurulu kendi içinde de radikal kararlar almalıdır.Yoksa Tff 2020-2021 sezonunu oynatabilmek için bankaların kapısına gidecektir.

Bu pandemi’nin sıkıntıların devamı sürecinde kulüpler dışında en büyük maddi kaybı yaşayacak bir diğer kuruluş ise Türkiye Futbol Federasyonu olacaktır. TFF’nın çalışanlar,kurulları ve danışmanlarına verilen aylık ücretler ciddi miktarlardadır.  Bugün itibari ile gelirleri tamamıyla kesilen TFF nın yüksek  giderlerini karşılayacak birikimi de yakında bitme noktasına gelecek  ve bankaların yolunu tutacaktır. TAKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2 ay önce

Başakşehir ikili averajla şampiyon oldu

Misafir Avatar
Özgür 2 ay önce @Ahmet

i̇kili averajda biz ya beraberlik olur ya biz önde oluruz. deplasmanda 2-2, trabzonda 1-1, gol sayıları eşit ama deplasmanda biz fazla gol attık. averajı zaten konuşmaya lüzum yok.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ts 2 ay önce

Böyle bir şampiyonluğun ne tadı ne tuzu olur korona şampiyonu derler

Avatar
Gizli Kalsın 2 ay önce

Herşeyi işimize geldiği gibi yorumlamak olmaz. Devam eden bir ligin iptal edilmesi büyük haksızlık olur. Puanlar birbirine çok yakın hak eden mücadele eden kazansın her şey düzeldiğinde

Avatar
Karadeniz 2 ay önce

Şener erzik açıkladı oynanmamış tamamlanmamış lig tescil edilemez FIFA UEFA bunu kabul etmez dedi ya oynanacak ya iptal olacak

Avatar
Ömer Bülbül 2 ay önce

İlk günden beri aynı yorumu yapıyorum aklın yolu bir 34 maçın 26 sı oynanmış yani 4/3 kalmış 8 maç inanabilse iyi olur lakin oynanamıyorsa bâşka seçenekler kafaları karıştırır.tff düdüğü çalarak maçlar bitti diyecek itirazda kapsül etmeyecek Kısaca TS lider TS NIN SAMPIYONLUĞUNU TESCIL ETMELİ Anlıyorum trf1 nin Gs FB BJK Lider olmadığı için zorlanıyorlar.aksini bana kimse anlatmasın yoksa lig çook dan TESCIL ETILMIŞTI.Sağlıklı günler dilerim

Avatar
Gökhan 2 ay önce

bu ligler artik oynanmaz yokta sayilamaz ama küme düsme kaldirilabilir lig seneye 21 takimla oynanabilir bir alt ligde playoff maclari yapilamayacak bu yüzden alttan iki takim cikabilir lig 20 takima tamamlanabilir

Avatar
Öğretmen 2 ay önce

TRABZONSPOR ŞAMPİYON İLAN EDİLSİN TRABZONSPOR ŞAMPİYON İLAN EDİLSİN TRABZONSPOR ŞAMPİYON İLAN EDİLSİN TRABZONSPOR ŞAMPİYON İLAN EDİLSİN

Avatar
TS1967 2 ay önce

FIFA kabul etmez demedi. Talep etmez dedi. Talep etmeyebilir ama seve seve tescil edilir. UEFA Trabzonsporu direkt şampiyonlar ligine davet edeceğine göre 1 inci olan takım şampiyon ilan edilmek zorundadır. Buna kimse itiraz edemez