banner1609

Politik Güğüm (16 Haziran 2019)

Trabzon ve Trabzonspor kulislerinde bugün konuşulanlar

Politik Güğüm (16 Haziran 2019)

KTÜ PERSONELİ İSYANNDA. 
KTÜ’de yaz dönemi geldi ve servisler okul yeniden açılana kadar askıya alındı. Tabi personel isyanda. Nedeni servis yok, mecburen iş yerine otobüs veya dolmuş ya da kendi özel araçlarıyla gidecekler. 
KTÜ’de bildiğimiz kadarıyla bine yakın personel var. 15 Haziran itibariyle askıya alınan servisler, 15 Eylül tarihi itibariyle yeniden başlayacağı ifade ediliyor. 
Servislere ara verilince üniversitede “Tasarruf Tedbirleri” kapsamında servislerin askıya alındığı gibi bir iddia dolaşmaya başladı. Bu kapsamda KTÜ personellerinden bizi arayanlar oldu. 
Bizde konuyu en yetkili isim KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’a sorduk. Baykal, bu durumun şimdi verilen bir karar olmadığını yıl başında yapılan ihale şartnamesinde böyle bir ibare bulunduğunu hatırlattı. 
Baykal, "Yeni bir şey değil Yıl başında ki ihalede devletin verdiği parasal miktar var. Miktara göre; günler, hatlar, süreler tespit edilerek ihaleye çıkıldı. Yaz döneminde de personel yıllık izinde, öğrencinin de azlığından dolayı üniversitenin mevcudunun sayısal olarak aza düştüğü bir dönem.  Yolluk ücretine yetiştirmek için 2,5 ay 3 ay ihale konmadı. Ya oradan keseceksiniz, yada yıl içinde, eğitim öğretim döneminden keseceksiniz. İhale yapılırken, ona göre yapıldı. Bizim ihale dışında her hangi bir eksiltme arttırma yapmamız söz konusu değil. Gönül isterdi ki bu 3 ay daha devam etsin belli oranda, ama sonuçta bütçede size gelen devletin yolluklar parası var. Ancak oradan kullanıyorsunuz” dedi. 

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR VE MİLLİ EMLAK’TA.. 
Ortahisar Belediyesi hatırlanacağı üzere Cuma günü yapılan son meclis toplantısında Çukurçayır’da ki belediye ait araziyi, Trabzonspor’un mülkinde bulunan İnönü Mahallesinde ki araziyle başa baş trampa ederek bedel aramaksızın Trabzonspor’a verdi. Karar belediye meclisinde oy birliği ile alındı. 
Trabzonspor ise bu alanda ilk ön fikirde benzin istasyonu yapmayı düşünüyor. Ancak puanda alan bunun için yeterli değil. O arazinin hemen bitişiğindeki Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Milli Emlak’a ait arazilerde var. Şimdi her iki kurumda bu arazileri Trabzonspor’a verecek. 
Araziler önce birleştirilip ardından plan değişikliği yapılacak ve bölgede Trabzonspor’a sürekli gelir sağlayacak bir işletme yapılacak. 

Ortahisar Belediyesi bu noktada üzerine düşeni yaptı. Şimdi top Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Milli Emlak’ta. Bildiğimiz kadarıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Milli Emlak’ta da arazinin devri konusunda bir sorun yok. Aslında bu proje gündeme geldiğinde o dönem hem Ortahisar Belediye Meclisi üyesi olan hem de Trabzonspor’un Yönetim Kurulunda yer alan ASKF Başkanı Cahit Erdem başrol oynadı.

Erdem, Trabzonspor’da çalışma yaptı ve takas yönteminin usule uygun olduğuna karar verip böyle bir yol izlendi. 

Trabzonspor’un orada petrol istasyonu yapmasına ise mahalli ne diyor diye soracak olursanız, onlar bölgede okul sorunundan dolayı fikre sıcak bakmıyorlardı. 

Ancak Başkan Ahmet Metin Genç’te belki onların içini ferahlatacak bir açıklama yaptı. 

Başkan Genç, okul sorunu ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüğünü kaydederek, "Bizim  okul ihtiyacı da var ama Milli Eğitim Müdürlüğümüzle görüştük. Çukurçayır’da okul ihtiyacı konusunda adımlar atılacak. Eğitimle ilgili adımlar atılacak” ifadelerini kullandı. Anladığımız kadarıyla Milli Eğitim Müdürlüğü, bölgede ki okul sorununu araziden bağımsız kısa sürede çözme niyetinde…


TRABZONSPOR’U KİMSE ÇIKARAMAZ!
Trabzon’da gündeme gelen Sadri Şener Tesisleri’nin yankıları devam ediyor.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis etmek amacı ile Milli Emlak tarafından “çıkın” talimatı verildiği iddia edilen konuyu Trabzonspor yetkilileri ile görüştük.

İlk etapta Trabzonspor’a böyle bir yazının gelmediğini belirten yetkililer Trabzonspor’u oradan çıkarmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini tarafımıza iletti.Binanın tasviye edilmesi halinde bile binanın Trabzonspor’da kalacağını ifade eden yetkililer “kreş” yapılsa bile Trabzonspor Kulübü’nün kreşi yapılacağını söyledi.

Trabzonspor’un duruşu bu yönde, şunu da belirtelim Trabzon Büyükşehir Belediyesi’de arkasında Ortahisar Belediyesi’de… Gerekirse bakanlık düzeyinde girişimlerde yapılabileceğini aktaralım.


DİVAN’DA ÇOK ŞAŞIRDIK…
Trabzonspor’da dün Divan Toplantısı gerçekleşti.
Şöyle bir salonu gezip atmosferi içimize çekelim ve salonun içindeki değişikliklere bakmak istedik.
Salona girer girmez yüzümüze insanın için ferahlatan klima vurdu. Neden rahatlatan çünkü dışarıda 30 dereceye yakın bir sıcaklık vardı. 
Salona girer girmez Trabzonspor’un eski başkanlarının porte resimleri bizi karşıladı. Hacıosmanoğlu ve Usta’nın resimleri yer almıyordu. Divan Başkanı konu Trabzonspor yönetiminin bilgisi dahilinde olan bir iş dedi. Projenin ana fikri ise eski asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu’ndan çıkmaydı..
Biraz daha yürüdük ve kürsüye yaklaştık o da ne!


Engelli rampası yok!

Başkan Ağaoğlu bildiğiniz üzere Engelliler ile özellikle ilgili ve bu alanda çalışmaları var.

Geçtiğimiz yıl yapılan Divan toplantısında özeleştiri yapmış ve  "salonda engelli rampası yok" ifadelerini kullanmıştı.

1 ay sonra bu rampa yerine yapılmıştı.

Dün ilk etapta bunu göremedik. Gazeteci refleksiyle konunun muhattabı olan tesisler sorumlusu Lokman Sadıklar’a rampanın nerede olduğunu sorduk.

Sadıklar’da “Salonda göründüğü üzere 2 adet merdivenimiz var. Sergilediğimiz onlarcada başkan portrelerini kenera yerleştirdik, bunlar alanı daraltırken mecburi olarak rampayı hemen portelerin arkasına kaldırdık. Engelli bir üyemiz veya taraftarımız içeri girseydi portatif olarak kullandığımız Rampo salonda hazır bulunan görevlilerimiz devreye girip kolaylığı sağlayacaktı” ifadelerini kullanarak içimizi ve aklımızı ferahlattı.
Düzenli çalışmasından dolayı Sadıklar’ı kutluyoruz.. 
Başkan Ağaoğlu geçtiğimiz aylarda Kadir Özcan Tesislerinde düzenlenen Divan toplantısında. Aradan geçen 1 ayın ardından kongre salonuna engelli rampası yapıldı. Artık engelli kardeşlerimiz rahatça hareket edebilecek.

ÖRS ‘İT LAFINI’ DUYDU MU?
Tüm Türkiye Or-Gi havalimanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Trabzonlu Ekrem Umamoğlu’nun Ordu Valisi’ne ‘İt’ deyip demediğini tartışıyor. 

Görüntülerde çok tanıdık bir isim var, hemen Ekrem İmamoğlu’nun kolunda, yani ağzının dibinde. 
O isimde son dönemde Trabzon’un sorunlarını her hafta mecliste dile getiren İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs. 
Örs’ü. Aradık, Ekrem İmamoğlu’na en yakın isim sizdiniz, İT dedi mi demedi mi? Diye sorduk. 


Örs ‘Ben öyle bir şey duymadım, zaten orası karıştı, VIP’den çıkmak sorun oldu, sonrasında tüm kapılarda sorun yaşadık’ ifadelerini kullandı. 
Bizim sorduğumuz bu soruyu dün AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı Hasan Dilekoğlu’da sormuş.
Sosyal medya hesabından paylaşım yapmış. Cevap istemiş. Bakalım Örs, Dilekoğlu’na ne diyecek. 


Örs’ten önce Hasan Dilekoğlu’da çok muhatabı olmasa da bir adaşı cevap verdi. 
İYİ Parti eski il başkanı ve SP’den büyükşehir belediye başkan adayı olan Hasan Saka. Saka Dilekoğlu’na cevabında, Dediyse yanlış yapmıştır,özür dilemesi gerekirdi,buna mazeret armaya gerek de yoktur.
Lakin devletten hatırı sayılır ölçüde ihale alan Mehmet Cengiz bu aziz millete ağıza alınmayacak şekilde küfür ettiğinde aynı tepkiyi ona neden göstermediniz? Ya da haddini aşarak edepsizce Ekrem İmamoğlu nezdinde tüm Trabzonluları ‘Yunan,  Rum, Pontus’ güzellemesi yapanlara?

Eğri oturup doğru konuşacağız, meseleleri farklı saikler ışığında değerlendirmeyeceğiz dostum.
O zaman insan olmanın erdemine hep birlikte varacağız. Doğru ve yanlışın karşısında toplum refleksini birlikte göstereceğiz.

İyi bir başlama vuruşuna, milada ihtiyacımız var. İnsanlık, memleket ve güzel ahlak için..
Sevgiler selamlar kardeşim. 
Bakalım Dilekoğlu’nun adaşına bir cevabı olacak mı?


SÖZENLER YİNE YAPTI YAPACAĞINI 
Trabzon’da kereste, ahşap, ağaç ve benzeri konular konuşulduğunda akla gelen ilk isimdir Sözenler. Değirmendere’deki plaza ve atölyesinde bölgeye değil Türkiye’nin bir çok noktasına hizmet verir. 
Muhammet Sözen ve oğulları Emre ile Emir Sözen öylesine şevkle, azimle, uyumla, ekip ruhuyla çalışır ki baba oğul arasındaki nesil tartışması hiç ama hiç gündeme gelmez. Hatta bazen Muhammet Sözen çocuklarına dünyayı raha iyi takip etmeleri noktasında nasihat eder, örnekler verir.

Bilindiği üzere Emir Sözen bölgenin bu yüzakı markasını metropol kente taşımak adına büyük bir fedakarlık gösterdi, ailesini yuvasını işini İstanbul’da kurdu. 


Önce küçük bir dükkandı, sonra büyük bir plaza oldu, ardından üretim atölyesi derken. 
Yapılan bağlantılar sonucunda şimdi dev. Markaların girebilmek için kırk takla attığı Koçtaş ve Bauhaus gibi dev alışveriş zincirlerinin masalarında, raflarında yerini aldı. 
Trabzon’da abisi Emre Sözen projelendiriyor, üretiyor, Emir Sözen İstanbul’da. Dünya devlerine pazarlıyor, tabi ki bunun arkasında dev bir çalışma ekibi ve tüm bu organizasyonların baş mimarı Muhammet Sözen ismi var. 
Gururlanıyoruz, gurur duyuyoruz. Allah yollarını açık etsin ve şehrimizde hizmet. Veren bir firmaya böylesine güzel marka işler nasip etsin.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ötüken 1 yıl önce

Hüseyin Hoca’yı evelden ‘Devletçi’ bilirdik, meğer çok değişmiş.Açıkçası chp ile birlik olup yazık ediyor kendisine lakin farkında değil...

Avatar
HaaKaan 1 yıl önce

Allah şahidimdir Örs “duydum, maalesef öyle bir talihsizlik yaşandı, o hengamede istenmedik sözler söylendi” deseydi çok şaşırırdım. Tam beklediğim cevap. Hayır diyemiyor çünkü duydu bal gibi.

Avatar
Fikret 1 yıl önce

KTÜ deki personeller çok sanslilar. Servisleri var. Biz 12 ay cepten harcıyoruz. Sesimizi duyan yok.onlar da 657 SK ya tabi maaşları hazineden biz de 657 ye tabiyiz bizim maaşlar da hazine den.

Avatar
MUSTAFA 1 yıl önce

gördük karadeni̇zli̇yi̇

Avatar
Ülkücü 1 yıl önce

Yazık.ama iyi.ülkücüler denilen çakma kişiler chp ile kokola girmişler ve 5000 şehidin arkasına sıgınarak bugunlere gelmişler
Yazık ama kim ülkücü kim çakma belli oldu
Aziz Milletim bunları ediyordur inşAllah..

Avatar
İLKER TÜRK 1 yıl önce

az delikanlı olup dedi, duydum diyebilin. i̇nanın daha çok taktir toplarsınız. reisin dediği gibi 2 günlük dünya için fırıldak. olmaya gerek yok

ama bakıyoruz ki koltuk sevdası için insanlar karakterinden ödün veriyor

Avatar
Ufuk 1 yıl önce

Hüseyin hocayı derslerden bile tanırdım inanın bu kadar net bişeyim nasıl böyle der anlam veremedim yazık yazık siyaset insanları ne hale getiriyormuş

Avatar
snn 1 yıl önce

Sağır sultan bile duymuşken yanı başındaki hoca duymamış yazık hiç yakışmadı.