ŞENOL GÜNEŞ HATALI OLDUĞUNU KABUL ETTİ DESTEK İSTEDİ

Teknik Direktörü Şenol Güneş, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

ŞENOL GÜNEŞ HATALI OLDUĞUNU KABUL ETTİ DESTEK İSTEDİ
61saat.com

İŞTE GÜNEŞ’İN O AÇIKLAMALARI:


KENDİ AĞZIMIZDAN BEYANLAR OKUDUK

Basın toplantısı yapmadığımız halde kendi ağzımızdan beyanlar okuduk. Son dönemlerde özellikle spekülasyonların fazla olduğu gerekçesiyle basın toplantısı yapma ihtiyacı duydum.

Bu sezonun zor olacağını hepimiz bilmek zorundayız. Her dönem bizim için zor olmuştur ancak bu yıl daha da zor olacaktır.


HERKES GİBİ BENDE RAHATSIZIM

Şuana kadar iki resmi maç oynadık ve kazanamadık. Herkes gibi ben de rahatsızım bundan. Taraftarın tepkili olmasını normal buluyorum. Beklentiler yüksek. Bu beklentilere cevap vermek için çalışıyoruz. Yönetimi, teknik heyeti, taraftarı ve medyasıyla birlikte bir takımız. Barıda ve başarısızlıkta bunları ayrı tutmak yanlış. Şikayet ve eleştiriler olacak ve oluyor. Ama sahiplenme de olmalı. Sevgi köprüsünde yüzdürebilirsek takımdan daha fazla verim alabiliriz.


ÇÖZÜM ÜRETECEK OLANLARA KAPIMIZI AÇIK TUTACAĞIZ

Bizim gücümüz birlikteliğimiz, iyi niyetimiz ve dürüstlüğümüz. Bunu asla bozmak istemiyorum. Ancak kendi gerçeklerimizi bileceğiz. Şikayetçi olmadan düzeltmek için çalışıp çözüm üretecek olanlara kapımızı açık tutacağız.

Daha güçlü olmak için neler yaptığımızı sorgulamamız gerek. Bugüne kadar yaptıklarımızı önümüze koymalıyız. Eski ve yeni yöneticilerin dargın olduğu yerde başarı olur mu.

TFF GÜCÜNÜ BİZİM ÜZERİMİZDEN GÖSTERİYOR

Sosyo ekonomik geliri düşük olan bir kentte yaşıyoruz ve bu kentin insanlarıyız. Takımı basamak olarak gören futbolcuların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. TFF gücünü bizim üzerimizden göstermeye çalışıldığı bir dönemdeyiz.

KOMBİNE SATAMAYAN, GOL KRALINI KAYBEDEN CEZALI BİR TAKIMIZ

Kombine satamayan, gol kralını kaybeden, teknik adamı cezalı, sahası kapalı olan, Avrupa’da Türkiye’yi taşımaya çalışan bir takımız.


YABANCISI YERLİ OYUNCUSUNDAN FAZLA BİR TAKIMIZ

Yerli oyuncularımız daha az. Kadro değişimi fazla. Bunların hesabını hoca ya da yönetim göndererek çözebiliriz. Ancak anlayış değişmeden, sahip çıkmadan başarı gelmez. Eskiyi yaşamak istemiyoruz. Büyük aile resmi çizmek istiyoruz. Rakiplerle uğraşmayan, TFF ile barışık, sahada eğlenen, hakemlerle uğraşmayan bir takım olmak istiyoruz. Trabzonspor’un geleceğini dizayn edecek olan taraftarlardır. Eleştiri haklarını saklı tutmak kaydıyla takımlarına sahip çıkmalı. Çocuğuyla ayrı yaşayan bir aile düşünemiyorum.
AVRUPADA OLAN AMA MEVCUDU YOK ETMEEY ÇALIŞAN BİR CAMİA

İyi kötü günlerimizi hep birlikte aştık. O günkü sorunlar bugünden daha büyüktü. Avrupa’da olmayan bir takımken, bugün Avrupa’da olan ancak mevcudu yok etme amacında olan bir camia olmayalım.


HİÇ BİR ZAMAN TRANSFERDE BİRİNCİ OLMADIK

Şampiyonluk her zaman hedeftir. Sıkıntılı Trabzonspor’un işinin zor olduğunu bileceğiz. Hiçbir zaman tranferde birinci olmadık. Olduğumuzda bataklığa gittik. Bu demek değildir ki yarışmacı olmayacağzı. Oyuncularımızı kaybettik, maç da kaybettik ancak yarışmacı kimliğimizi ve onurumuzu kaybetmedik.
BİZİ YOK SAYMAYA ÇALIŞANLAR

Bizi yok saymaya çalışanlar için Fair-Play için oynayalım. Katkı yapanlara teşekkür ediyorum. Personel, yönetici, hoca, taraftar… Başkanımız karar veren ve fedakarlık yapan insandır. Benim ve kendisi arasındaki diyalog olumsuz gösterilerek propaganda yapmaya çalışanları kınıyorum.


BAYAN VE ÇOCUKLARI MAÇLARIMIZA BEKLİYORUZ

3 maç cezalıyız. Bayan ve çocuk taraftarlarımızı maçlara bekliyoruz. Bütün şartlarda desteğe ihtiyacımız var. Kasvetli havayı bu işin içinde olan insanlar yaratır. Mutsuz olunan yerde kimse mutlu olunmaz. Maçı kazanın sonra beraber oluruz mantığı yanlış. Hepimiz aynı dünyanın içindeyiz.


GİDEN HER OYUNCU KAYIPTIR GELİPTE OYNAMAYAN

Aklımızı ve duygularımızı olumlu kullanmalıyız. Transferin zor bir iş olduğunu biliyoruz. Para gerek, oyuncu gerek, Trabzonspor’u tercih etmesi gerek. Trabzonspor’dan giden her oyuncu kayıptır. Gelip de oynayamayan her oyuncu yine kayıptır. Bugünkü borç nasıl bir günde olmamışsa bugün yapacağımız borçlarla da gelecekte batacaksak hiç yapmayalım. Hepimiz lüks içinde yaşamak isteriz, ama yoksa bunları nasıl isteyebiliriz. Biz üreteceklerimizle var olacağız.


YÖNETİCİLERİN ORTAYA GİRDİĞİ SPEKÜLASYONLARIN OLDUĞU

Transfer adına bu sistemi kurarken, yöneticilerin çok ortaya girdiğini, spekülasyonların olduğunu gördük. Bu anlamda uygun bir ismin faydalı olacağını düşündük. Sayın Giray Bulak da bu görevi kabul etti ve şuanda işi o yürütüyor. Ekibini kuruyor, görüşmeleri yürütecek. Ekonomik tarafı yönetim, teknik tarafı bizi ilgilendiriyor yaptığı çalışmaların.


devamı 2.sayfada...

UEFA’DA ZOR BİR MAÇ OYNAYACAĞIMIZI BİLİYORDUK

UEFA’da zor bir maç oynayacağımızı biliyorduk, böyle de oldu. Gol bulamadık. Maçtan önce verilmek istenen mesaj çok kolay turu geçileceğiydi. Ama maçtan sonra elenmiş havası estiriliyor. Şansımız devam ediyor. Rakibi izlemeden tur atlayanlar, rövanşı oynamadan bizi eliyorlar. Bu hataya düşmeyelim.


GENÇ OYUNCUSU KADROYA KOYDUĞUMUZDA…

Yabancı oyuncularımız fazla. Buna bağlı oyuncuların etkilenmesi var. 10 Yabancı var. Genç oyuncu alıp kadroya alamadığınızda ruh olarak geriye düşüyor ve kopmaya başlıyor. Bu doğru değildir. Her oyuncunun bir değeri ve ederi vardır. Kaldığı zaman oynamalıdır. Yerli oyuncu sayımızın kalitesi arttığında daha kolay çözümler bulabileceğiz.


SAKATLARIN DURUMU

Sakatlarla ilgili Giray’ın elinde çatlak var. Bu hafta kesin yok. 3 hafta olarak söyleniyor. Bilemiyoruz. Sapara’nın bileğinde burkulma var. Volkan’ın darbesi var. Durumlarını değerlendireceğiz.


SEZON GENİLİNDE BASAŞARILI…

Elazığspor ilk maçında kendi adına iyi bir skor aldı. Biz kendi sahamızda katılmak istiyoruz. Gelen bayan ve çocuk taraftarların önünde iyi sonuç almak istiyoruz. Sezon genelinde başarı ve zaferler bekliyorum. Bizden de bu bekleniyor.

3 TEMMUZ’DAN SONRAKİ SÜREÇ EN ÇOK BİZİ YARALADI

2012-13 sezonun zor olacağını söyledim evet. Bunun tek bir nedeni yok. 3 Temmuz’dan sonraki süreç en çok bizi yaraladı. Şampiyonlar Ligi’ne katılmamıza rağmen şampiyonluğumuzun verilmemesi travma yarattı. Buna bağlı transferlerde de sıkıntılar yaşadık. Yerli oyuncu bulamadık. Yabancıya yöneldik. Takım içinde bir maliyet artışı oldu. Bunun sıkıntısını bugün de yaşıyoruz. Bütçeyle hamle yapma şansımız ikinci planda kaldı.


EKONOMİK SIKINTIMIZIN OLDUĞU BİR GERÇEK

Ekonomik sıkıntımızın olduğu bir gerçek. Bu sadece bir kadro değişimiyle gerçekleşti. Bizim kadromuz başarılı olmasına rağmen dağıldı. Yapmakla yıkmak arasındaki farkı iyi görmeliyiz. Transfer yapıp başarılı olamazsak güvensizlik ortamı artar. Biz şuanda transferde sihirbazlık istiyoruz. Burak ilk geldiğinde istemeyenler bugün gitti diye eleştiriyorlar.


OYUNCUNUN DEĞERİNİ ARTTIRMAK BOŞ ARAZİYE BİNA YAPMAK GİBİ

Oyuncunun değerini arttırmak, boş araziye bina yapmak ve var olan binayı değiştirmek gibidir. Bunları yaşayacağız. Yaşarken kendimizi başka kulüplerle ölçülendirirsek yanlış yaparız. Bugün size bütün yetkiyi versem Galatasaray ya da Fenerbahçe’nin en iyi futbolcusunu transfer edebilir misiniz. Ama onlar bizimkileri alabiliyorlar. Bunu bilerek ve kabul ederek mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zorlukları aşmak bugünkü sonuçlar sonrasında hocayı, yönetimi göndererek olmaz.


SEVGİNİN SAYGININ OLMADIĞI YERDE..

Sevginin, saygının olmadığı, eskinin yeniyi kabullenmediği, herkesin taraflı olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bunu tekrarlıyorum. Bunlar bize suni gündemler çıkarır. Mevcut yönetimi kötülemek değil, destek olmakla çözüm üretebiliriz. Sahaya giren oyuncuyu küfrederek ne kazanabiliriz. Yuhalayarak ne kazanabiliriz. Bu olumsuzluktan çıkmak bizi zorlaştırır. Ne olursa olsun kazanmak istiyoruz. Kim oynuyorsa bizim için o değerlidir. Yenisi gelince ona sahip çıkacağız. Bunu öğrenemedikçe başarılı olamayız.


BİR ÇOK SIKINTIDAN BAHSETTİK

Trabzonspor’un oyuncular tarafından basamak olarak kullanıldığından bahsettik. Bir çok sıkıntıdan bahsettik. Ben görevimi yapıyorum. Bana yöneticilik, medyacılık, taraftarlık yaptırırsanız başarılı olamam. Bugünkü kavgada yanlışı düzeltmek çözüm getirir. Yoksa sıkıntılar artar. Ben her durumda işimi yapmaya çalışıyorum ancak giderek büyüyen sorunları aşmazsanız Trabzonspor’u ileriye atamazsınız. Trabzonspor kendi gerçeklerini görmeli. İlkeli planlı olmalıyız. Bunları yaptık, biraz iyi gittik, sonra darmadağın olduk. Bunları yapabilenler kalacak, yapamayanlar gidecek.


HIRSIZLIK NEDİR BİLİRİM

Hırsızlık nedir bilirim. Emek hırsızlığı nedir iyi bilirim. Kulübü sırtıma alarak buraya geldim. Kulübe sırtımı yaslayarak değil.

BEN BAŞKANLA TAKIŞMAM

Benim başkanla takışmam nedir bilmiyorum. Böyle söylüyorsunuz ama bana göre böyle bir şey yok. Görüş farklılığımız olabilir. Yönetimin başında başkan vardır. Sonra teknik heyet ve hoca vardır. Hocadan başkan, futbolcudan hoca, yetkili de en üsttekidir. Bir çok yazılan yazılarla benim ve başkanın üzerinden speküle haberler yapılıyor. Bunları ayıklamak lazım. Benim transferle ilgili görüş farklılıklarım olabilir. Hoca karar veremedi demek kolay. Eleştirmek kolay. Trabzonspor’da defansta ve forvette oyuncu eksiği var. İstemek en kolayı. 4 tane isterim. Bunların bir ekonomik maliyetleri var. Harcamaların kontrolsüz olduğunda fikir ayrılıklarımız oldu. Burak’ın gitmesini ben istemiyorum da başkan istiyor mu? Hiçbir başarılı Türk oyuncunun gitmesini zaten ben istemem. Ama gidiyorsa bunun hesabını vermek durumundayız. Gol attığımız oyuncuyu niye bırakayım.


BEN AYNI ZAMANDA TRABZONSPORLUYUM

Ben aynı zamanda bir Trabzonsporluyum. Hem veren hem de alan olduğunuzda işiniz zor. Aldığınız oyuncunun bir karşılığı olması gerek. Bu yönde görüş bildirmek takışmak değildir. Ben oyuncu öneremem. Bakılanlar içerisinde tercih yapabilirim. Bugün Barcelona’nın aldığı her oyuncu da başarılı olmuyor. Ben çalışan bir insanım. Benim farklılığım, bazen taraftar, bazen medyacı, bazen de yönetici gibi konuları aktarmaya çalışıyorum. Bu fikirlerimi söylerim, onlar uygular, ben de bazen uygulamalara katılırım. Bilgimiz dışında oyuncu alınmıştır. Şikayet yerine çözüm üretmeliyiz. Mevcut şartlarda bunu yapmaya çalışıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478