Trabzonspor'da Ağaoğlu'ndan flaş açıklama 'UEFA'ya CAS'a götüreceğiz'

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'ndan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Trabzonspor'da Ağaoğlu'ndan flaş açıklama 'UEFA'ya CAS'a götüreceğiz'

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TFF’nin Lisans Talimatları ile ilgili aldığı kararları değerlendirdi. 
TFF’nin kulüplerin harcama limitlerini yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkarmasını Tahkim Kuruluna taşıyacak olan Trabzonspor’da Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Bu konuda ki hassasiyetimizi zaten defatlerle dile getirmiştik. 

Çünkü bu uygulamaya göre lisans talimatını ciddi şekilde ihlal eden kulüpler olduğunu ve bu talimatın gevşetilmesi yolunda belki de tamamen ertelenmesi yolunda bir takım talepler olduğunu konusunda zaten duyumlarımız vardı. Biz orada söylediğimiz şuydu: Zaten bu lisans talimatı durup dururken kendiliğinden ortaya çıkmadı. UEFA’nın Finansal Fair Play Komitesinin talepleri doğrultusunda oluşan Lisans Talimatıydı. Hatta Mayıs ayında UEFA Finansal FairPlay Komitesi, hem Trabzonspor kulübünün hem de yanılmıyorsam Fenerbahçe kulübüne gönderdiği yazıda UEFA Kupalarından men cezaların söz konusu olduğunu bu doğrultuda disiplin kurulan sevk edilmiştik. 

Ancak orada 3 madde vardı. O 3 madde şuydu. Lisans Talimatının TFF’nin uygulamaya koyacağı Lisans Talimatının 30 Haziran tarihinden önce yürürlüğe girmesi. Bir diğeri kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması ve Bankalar Birliği ile imzalanarak yürürlüğe girmesi. 

Bir diğer kısmı da 55 milyon TL olan limit aşımının borç miktarının 5 Milyon Euro sınırının altına çekilmesiydi. 

Biz bu 5 milyon Euro sınırının altına çektiğimiz zaman TFF’nin Lisans Talimatının uygulamaya koymasını bekledik. Lisans Talimatı uygulamaya konur konmaz Bankalar Birliği de bu Lisans Talimatını şart koşuyordu. Ardından yeniden yapılandırmamızı imzaladık ve şartlı olarak UEFA’da yolumuza devam ettik. TFF’de Lisans Talimatı ile ilgili UEFA’ya taahhütte bulundu. 

Burada yüzde 30’luk limit artışına müsade ediliyordu. Bana göre bu bile fazlaydı. Bun rağmen biz Trabzonspor kulübü olarak harfiyen bu lisans talimatında ki limit çerçevesinde kalarak kadro yapılandırmamızı oluşturarak TFF’nin uygulamaya koyduğu Lisans Talimatına harfiyen uyduk. 

Hatta geçen hafta içinde tekrar analiz ettirdim. TFF’nin yetkilileriyle de bunu tekrar değerlendirdik ve teyit aldık. Bizim 5 - 6 Milyon Euroluk boşluğumuzun olduğunu gördük. Zaten bizim hesaplamalarımız o doğrultudaydı. Biz sezon içinde uygulamaya konulan bir kural sezon ortasında değiştirilemez. Sezon başında bir talimat yayınlıyorsunuz. Bu talimatın kurallarını belirliyorsunuz. Uyulmadığı takdirde uygulanacak olan yaptırımları orada açıklıyorsunuz. Ama daha sezonun ortasına gelmeden talimat henüz yürürlüğe girelim 5 ay olmuşken bunu değiştiriyorsunuz. Dahası kuralı ihlal edenlerin lehine değiştiriyorsunuz.

Yani bu hem yönetmeliklere, hem de hukuğa aykırı bir uygulama.  Zaten finansal açıdan çıkmazda olan kulüplerin de, bir anlamda yine önünü açaraktan “Finansal Fair Play Kurallarına aykırı olarak devam ettiğiniz takdirde ben size ekstra limit tanıyorum” gibi bir şey söz konusu.

Burada bir şey atlamayalım. Burada yüzde 10’luk limit artışı söz konusu değil Aşağı yukarı yüzde 28’lik yüzde 30’a varan limit artışı söz konusu. Trabzonspor açısından baktığımızda benim 6 Milyon olan harcamama müsadem, bir anda 54 Milyon Liraya çıkıyor. 

Daha önceden hesaplanmış olan faiz oranı da çok ciddi şekilde aşağı çekilerekten, Bankalar Birliği buna istinaden TEFE- TÜFE’ye bağlı faiz oranı açıklamadan, faiz oranı ciddi şekilde aşağı çekildiğinde burada benim 55 Milyon Liralık bir limit boşluğum daha oluşuyor. 

55 Milyon Liralık transfer yapabilirim. Bu da yaklaşık 8 milyon Euro. Zaten ben böyle transfer yaptığımda ekonomik dengelerim, finansal dengelerim alt üst olur. Aynı zamanda Bankalar Birliği ile yaptığım anlaşmaya, UEFA Finansal FAiz Play Komitesi ile yaptığım anlaşmaya taban tabana zıt. Böyle bir şey gerçekleştiği takdirde zaten UEFA’dan transfer yasağı, UEFA Kupalarından men cezası bunun ötesinde eğer ben bu 55 Milyon Lirayı dün geceden önce kullanmış olsaydım, talimatta yürürlükte olsaydı minimum 3 puan silme cezası, transfer yasağı, para cezası ve arkası gelmeyen yaptırımlarla karşılaşacaktım. 

Biz bu konuyla alakalı olarak talimattaki değişikliğin yönetmelik ve hukuğa aykırı olduğu doğrultusunda yaklaşık 1 saat önce Tahkim Kuruluna müracaatımızı yaptık. Ben bu kararın Tahkimden döneceğine inanıyorum Tahkimden dönmediği takdirde TFF’nin bu yönetmeliği talimatı, uygulayacağı doğrultusunda uEFA’ya verdiği taahhütname var. Taahhütnameye aykırı hareket ettiği için Tahkimden döndüğü takdirde konuyu UEFA’ya oradan da CAS’a götüreceğiz. Hiç bir talimat sezon için uygulamaya alınan talimat hele hele Finansal Fair-play alakalıysa sezon ortasında bunu değiştiremezsiniz. 

Biz burada ne yaptık. O limitlerin içine çektik. Futbolcu satışı yaptık. Gelirlerin artması için çabanın içine girdik. Kadro maliyetini düşürdük. oynadığımız Antalya maçında alt yapımızdan 6 futbolcuyla sahaya çıktık. Ben amir kurum olan TFF’nin yürürlüğe koymuş olduğu talimatlara harfiyen uyarken buna uymayan kulüplerin talepleri doğrultusunda bu lisans talimatı eğer sezon devam ederken değiştiriliyorsa bu hiçde hakkaniyetli davranış olmaz. Haksızlığın adaletsizliği ve haksız rekabetin önünü açar. Kaldı ki bugün bütün kulüplerimizin yaşadığı en büyük sıkıntı finansal sıkıntı. Bu hepimizin malumu. Burada aslında yüzde 10 gibi görünen ama yüzde 25 bandına kadar yükselen durumun önünü açtığınızda kulüplere diyorsunuz ki,

“Borçlanın borçlanana kadar” 
KULÜPLERLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ Mİ?

Diğer Kulüp Başkanları ile görüşmesinin olup olmadığı sorusuna Ağaoğlu, “Ben bugün 3 kez kulüpler birliği başkanı ile konuştum. TFF’den şöyle bir ifade olduğu söylendi. Kulüpler Birliğinin Talepleri doğrultusunda. Kulüpler Birliğinde bir kere bu limitin yukarı çıkarılması veya değiştirilmesi ile alakalı olarak toplantı yapılmadı. Yapıldıysa da benim haberim yok. Bunu açık net ifade edeyim. Hiç bir toplantının gündeminde yok. Hiç bir bu şekilde alınmış kararın altında bizim imzamız yok. Dolayısıyla da haberim yok. 

Limitleri geçmemiz söz konusu dahi değil. geçtiğimiz takdirde UEFA’dan ceza alacaksınız. Zaten bizim tüzüğümüz buna müsade etmiyor. Gerekli değişikliği tüzüktede de gerçekleştirdiğimiz için böyle bir şey söz konusu değil. Lisans Talimatı uygulamaya girmeden

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tonyalı61 2 ay önce

Ülke ne durumdaysa futboluda o durumda ülkeyi yönetenin tff başına koyduğu adamda onun gibi iş bilmez menfaatleri doğrultusunda istanbul takımları için 5 ay geçti kural değişti şaşırdıkmı tabi ki hayır...

Avatar
hakan 2 ay önce

başkan hiç bir istanbul takımından destek gelmeyeceğine göre bakalım anadoludan hangi klüplerden destek gelecek çünkü bu tahkimden karar iptali gelmez uefaya şikayet etsekte sizin iç işlerinize biz karışamayız diyip çıkacaklar işin içinden minerayi çalan kılıfı uydurmuştur doğruluk dürüstlük diye dem vuran tff hadi görelim puan sileriz para ceza veririz yaptırım uygularız kesin kararlıyız diyip milletin gazını alıp sonra yüreğiniz yetmediği için istanbulun sözde 3 büyük klübü 100 milyon euro luk takım kurup türkiyede şampiyonluğu başarı sayan büyük camialerımıza kıyak yapsan borçlanın nasılsa devlet benim asgari ürtetimden 100 40 kadar vergi alırken bunlara biz sizin borçlarınızı siileriz verginizi ödemesenizde olur siz bize oy verin der hallederler baksana hewr birinin 20 ile 30 milyon arası seyircisi varmış 80 milyonluk üklede hepsinin 30 zar milyon seyircisi var ne güzel türkiye ne güzel futbolll bravoooooooooo

Avatar
Doğru Söz 2 ay önce

Tonyalı61 'i tebrik ediyorum. Sorunun özünü ve ama sebebini söylediği için. Adı TFF nu olan bu kurul üyelerinden habersiz yangından mal kaçırır gibi yaşa çıkarıyor. Niye, tek neden, birileri için. O malûm takımlara puan silme uygulanmasın ve transfer de yapabilsinler diye.
TÜRKIYE YÖNETİMİ. Bu konuda Bankaları kim ikna etti acaba? Onlar da karşı çıkmalı idi. Onlara güvenceyi kim verdi? Bankalara destek hükümet kararları ile olur da o desteğin karşılığı(cezası) vergilerden, yani vatandaştan kesilir.
Biline...

Avatar
Şuayup Kılıç 2 ay önce

Hiç gerek yok kimi kime şikayet edecen böyle gelmiş böyle gider.Siz Trabzonsporda doğruları yapın yeter.Bugün / 40 seneye /50 liye çıkaracaklar.

Avatar
takım taraftarı 2 ay önce

Sayın Ağaoğlu siz eğer federasyonun o sözlerine inandıysanız gerçekten çok yazık. Başkan burası türkiye siz Berat Albayrak dua edin eğer o olmasaydı bizi küme bile düşürmüşdüler. Siz kimden adalet bekliyorsunuz 2011 sezonu şikenin baş mimarlarından olan Nihat özdemir den mi. Zaten 2011 den sonra türk futbolu tamamen bitmiştir her tarafı pisliktir ondan dolayı milli takımı bile tutmaz oldum. Ilk adama Demirören le başladı ki oda kendi takımı Beşiktaş da şike yaptığı onaylanmıştı. Onun dönemi bitti ikinci şikeci Özdemir geldi. Özdemir de şikenin baş mimarlarından bu uefa da bile tescillendi. Türkiyede futbolda adalet aramak genel evde bakire aramaya benzer. Türkiyede hiçbirşey değişmez herşey Istanbul un üç şikeci takımı hatta onlara Başakşehir de eklendi onunda başkanı aynı şike mimarlarındandır onlara göre düzenlenmiştir. Bundan sonra hakemve federasyon oyunları trabzonspora karşı daha şiddetli devam edecek. Başkan bu ülkede artık hiçbir takım anadolu takımı hiçbir başarı alamaz buna imkan vermezler. Benim tek isteğim avrupanın milli takım başta olmak üzre istanbul takımlarını avrupa kupalarina 10 yıl almasalar. Yalniz bunlar işi orda da halletmişler avrupada bizimkiler gibi pislik bunu 2011 şike sinde gördük.

Avatar
Türker 2 ay önce

Bu kurali ihlal eden takimlar kim?

Avatar
Şuayup Kılıç 2 ay önce

Sanki limit yükseltmekle transfer yapmakla başarı şampiyonluk gelseydı.Muharem Usta,Hacıosmanoğlu şampiyon olurdu.Siz Trabzonspor için doğruları yapın gelecek şampiyonluk yakındır.

Avatar
Şuayup Kılıç 2 ay önce

Tff ile ters düşmek Trabzonspora zarar verirsiniz bu bir gerçektir.Bunları hep yaşadık.16 kulüp ses çıkarmıyor.Cumhurbaşkanı spor bakanı bankalar birliği ses çıkarmıyor.Bizemi kaldı Ağaoğlu.Gerçekten hiç gerek yok.Cas Uefa şikede ne yaptıyki...?