Futbol dünyasında önemli çalışmalarıyla ön plana çıkan Futbolcu İskender Sahat, Alman altyapı sistemini değerlendirdi. Alman futbolunda yetenekli genç futbolcuların çok önemli bir eğitimden geçtiğini belirten Sahat, “Almanya’da yetenekli çocukların, istedikleri spor dalında kendilerini yetiştirmelerini mümkün kılan bir sistem mevcut. Bir çocuk futbolcu tercih ediyorsa ve kabiliyetliyse, çocuğun kendisini geliştirebilmesi için tüm imkanlar sunuluyor. Özellikle futbolda dikkat çeken bir sistem işliyor. Öncelikle yerel spor kulüpleri çok daha destekleniyor. Kulüplerin örgütlenebilmeleri için gerekli yasaların oluşturulduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra bir futbolcu adayı, sistematik bir eğitimden geçiyor. Aldığı eğitimler sayesinde futbol kültürünü öğreniyor. Aynı zamanda futbolunu geliştirme ve yeteneğini eğitim ile besleme şansı elde ediyor.”

iskender sahat haber detay

“Almanya’da Güçlü Bir Altyapı Sistemi Mevcut”

Varsın Avrupa Varsın Dünya Bize Her Yer Trabzon - Dağhan Sağlam Muay Thai Dünya Şampiyonunun Başarı Öyküsü Varsın Avrupa Varsın Dünya Bize Her Yer Trabzon - Dağhan Sağlam Muay Thai Dünya Şampiyonunun Başarı Öyküsü

Alman futbolunda güçlü bir altyapı sistemi bulunduğunun altını çizen İskender Sahat, konuyla ilgili açıklamalarında bu husus üzerinde durdu: “Almanya’da futbolcuların yetenekleri değerlendirilerek hangi tür eğitimden geçmeleri gerektiğine karar veriliyor. Yeteneği bulunan ve gelişime açık olan çocuklar, ilk merkezlerde eğitim görüyor. Burada, var olan yeteneklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Bir diğer eğitim merkezleri, performansa yönelik eğitim kurumlarıdır. Semt takımlarında becerileriyle ön plana çıkmış kişiler, bu tür eğitim merkezlerine davet ediliyor. Okul eğitimi ve okul sonrası futbol çalışmalarının yapıldığı akademiler ise en çok dikkat çeken kurumlardır. Öğrenciler akademiler sayesinde kaliteli bir eğitim alma şansı elde ediyor.”

“Sistematik Bir işleyiş Mevcut”

Almanya’da futbolun sistematik bir şekilde ilerlediğini, bu durumun hem ülke hem de dünya futbolu açısından önemli olduğunu ifade eden İskender Sahat, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Futbolda gelişim için özellikle altyapıya ağırlık verilmeli. Çünkü yeteneği bulunan futbolcu adayları altyapıdan yetişiyor. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmelerden yararlanılmalı. Türkiye’de de altyapının iyileştirilmeye çalıştığını gözlemliyoruz. Yapılan çalışmalar, yetenekli futbolcuların iyi bir eğitim almasını kapsıyor. Bu durum, ilerleyen süreçte de Türk futboluna çeşitli açılardan katkı sağlayacaktır. Ayrıca genç futbolcuların çok daha fazla desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Futbol dünyasında dahil olan isimlerin de kendilerini her zaman geliştirmeleri için yenilikçi eğitimlere yönelmeleri gerekiyor.”