Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Altı Nokta Körler Derneği’nin ‘10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’ dolayısıyla düzenlediği etkinliğe katıldı.

Etkinlikte, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Ali Ergül ile dernek üyeleri Barış Sağır, Vedat Sayar, Nurhan Pektaş ve Mehmet Çiçek’in seslendirdiği neşeli, hüzünlü şarkı ve türküler katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

“EMPATİ DUYGUSUYLA HAREKET ETMELİYİZ”

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Başkan Ahmet Metin Genç, özel gereksinimli bireylerin hayatın her alanında var olabilmeleri için her türlü desteği verdiklerini dile getirdi. Engellilik durumunun asla bir özür ya da eksiklik olarak kabul edilmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Genç, şöyle konuştu: “İster yaratılıştan olsun, ister Cenab-ı Allah’ın takdiriyle sonradan ortaya çıkan bir durum olsun, engelliliği asla bir özür ya da eksiklik olarak kabul etmiyoruz. Bu Cenab-ı Allah’ın bir takdiri… Hepimizin birer engelli adayı olduğunu asla hatırımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Hayatın günlük akışı içinde bizleri nelerin beklediğini asla bilemeyiz. O nedenle özel gereksinimli bireylere yönelik davranışlarımızda her zaman empati duygusuyla hareket etmeliyiz. Eğer biz onların yerinde olsaydık neler hissederdik duygusuyla davranışlarımıza yön vermeliyiz. Bu anlamda toplumun bütün bireylerine sorumluluk düştüğünü belirtmek isterim. Dezavantajlı kardeşlerimizi asla muhatap olmak istemedikleri ya da hoşlanmadıkları davranışlara maruz bırakmamalıyız, onlara günlük yaşamlarında yardımcı olmalıyız. Bu hepimizin insanlık görevi ve bu kardeşlerimize karşı olan sorumluluğumuzun da gereğidir.”

“DEZAVANTAJLI BİREYLER İÇİN ÜÇ PROJE YOLDA”

Ortahisar Belediyesi’nin ilçede faaliyet gösteren bütün engelli derneklerine Pazarkapı Projesi içerisinde hizmet ofisi tahsis ettiğini ifade eden Başkan Genç, “Dezavantajlı bireyler için ne yapsak azdır. İnşallah, imkânlarımız artıkça bu tür projelerimizi hem çeşit, hem de nitelik olarak daha da artıracağız. Engelsiz İletişim Merkezi’ni hayata geçirdik. En Mutlu Köy Projesi’ni ihale ederek ilgili firmaya yer teslimatı yaptık. İnşallah, Engelsiz Yaşam Merkezimizi de en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Günlük yaşamlarınızda herhangi bir eksiklik hissetmemesi için gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Her türlü konuda ihtiyaç ve isteklerinizi hiç çekinmeden iletebilirsiniz. Ortahisar Belediyesi olarak bugüne kadar sizlere her türlü desteği verdik, bundan sonra da vermeye hazırız.” dedi.