Trabzon Valisi Yıldırım, Turizm Haftası'nı kutladı! Trabzon Valisi Yıldırım, Turizm Haftası'nı kutladı!

Kültürümüzü, tarihimizi, sanatımızı, geleneklerimizi, göreneklerimizi yaşayıp, yaşatarak geleceğe devretmek gibi bir misyonumuz var

Trabzon Günlerini değerlendiren Genç, “Trabzon’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun vesilesiyle İstanbul’da hemşehrimizle bir araya geldik. Hem geçmişimizi yad ettik hem de bu toprakları ilelebet bize yurt olarak bırakan ecdadımızı, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle andık. Onları hiç unutmuyoruz. Çünkü geçmişini unutan bir millet geleceğini inşa edemez. Trabzon’dan sonraki en fazla nüfusun ve nüfuzun olduğu İstanbul’umuzda hemşehrilerimizle bir aradaydık. Ben bu vesileyle dernekler federasyonu başkanımız İsmail Şatıroğlu başkanımıza teşekkür ediyorum. İlçe belediyelerimiz, STK’larımız, Trabzon temsilcilerimiz hep bir aradaydık.

Güzel bir birlik ve beraberlik örneği sergiledik. Hasret giderdik. İstanbul’daki hemşehrilerimizle gurbet ve sılayı bir arada yaşadık. Birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize katkı sağlayan bir program icra ettik. Ortahisar Belediyesi olarak biz daima bu tür çalışmalarda yer almanın gayreti içerisinde olduk. Allah nasip ederse, hemşehrimiz de tercih edip takdir görürse aynı anlayışa bu tür programlarda kültürümüzü, tarihimizi, sanatımızı, geleneklerimizi, göreneklerimizi yaşayıp, yaşatarak geleceğe devretmek gibi bir misyonumuz var. Bunun gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İstanbul ve Trabzon’un kardeş şehir olması iki köklü şehir arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal bağları daha da güçlendirecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmaları halinde Trabzon’la kardeş şehir olacakları şeklindeki açıklamalarına da değinen Başkan Genç, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olmak, tarihi ve kültürel bağlarımızı daha da güçlendirecek önemli bir adım olacak. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettikten sonra Trabzon için söylediği 'Trabzon fethedilmeden İstanbul fethedilmiş sayılmaz’ sözleri bu kardeşliğin temelini oluşturuyor. Kardeş belediye uygulamaları, sadece kültürel iş birliğini ve dayanışmayı değil, aynı zamanda Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğine de büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle İstanbul'da yaşayan birçok Trabzonlu vatandaşımız var. İstanbul ile Trabzon'un kardeş şehir olması dayanışmamızı da artıracaktır.” ifadelerine yer verdi.