19 Ekim Muhtarlar Günü

- Samsun, Sinop, Amasya, Tokat ve Kastamonu'da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü

SAMSUN (AA) - Samsun, Sinop, Amasya, Tokat ve Kastamonu'da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı.

İlkadım da 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Anıt Park'ta program düzenledi.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan muhtarlar, daha sonra şehitlikleri ziyaret ederek dua okudu.

Samsun Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, törende yaptığı konuşmada, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nün ilan edilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan başta olmak üzere hükümete ve İçişleri Bakanlığı'na teşekkür etti.

Muhtarlar Günü'nde bazı talepleri olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü getirilmelidir. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 9. maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler kullanılmalıdır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapılarak muhtarlar tarafından düzenlenecek belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Köy ve Mahalle Kanunu yenilenmelidir. Ayrıca seçimlerde muhtarlık seçim sandıklarının ayrı olması önemlidir. Muhtarların sağlıklı ve teşkilatlı bir yapıya kavuşturulması için Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır."


- Havza

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Havza'da tören düzenlendi.

Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ve beraberindeki muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter muhtarlık müessesinin köklü bir geçmişi olduğunu belirtti.

Turguter, muhtarlığın yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturduğunu ifade ederek, "Muhtarlık teşkilatı Osmanlı döneminde kurulmuş olup belediye teşkilatlanmasından daha köklü bir yapılanmaya sahiptir. Ülkemiz genelinde 50 binin üzerinde muhtar var. Bu büyük ailenin birer bireyi olmaktan ve halkımıza hizmetten her zaman gurur duyduk. " dedi.

Tören sonrası bir restoranda düzenlenen yemekte konuşan Havza Kaymakamı Metin Yılmaz da muhtarlığın çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olduğunu belirterek, "Muhtarlarımız, bulunduğu mahallelerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir." diye konuştu.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir de muhtarlık görevinin sevgi ve fedakarlık isteyen zor bir iş olduğuna değinerek, "Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir." ifadelerini kullandı.


- Çarşamba

Çarşamba ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Belediye Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı Veysel Oduncu, törende yaptığı konuşmada, muhtarların yaptığı görevin önemine işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımız haftalık ve aylık periyotlarla muhtarlarla bir araya gelerek muhtarlara verdiği önemi göstermektedir. Ben Türkiye'deki tüm muhtar arkadaşlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü bu vesileyle kutluyorum." dedi.

Programa Çarşamba Kaymakamı Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay Begen, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve muhtarlar katıldı.


- Sinop

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ayhan, mesajında, muhtarlık müessesesinin yerel demokrasinin en eski ve en önemli yapı taşı olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Vatandaşlarla devlet arasında köprü vazifesi gören muhtarların devlete ulaşması noktasında ilk aşama olduğunu belirten Ayhan, "Kısıtlı imkanlarla büyük işlere imza atan muhtarlarımız, vatandaşlarımızın düğününde, cenazesinde, yanlarında yer alarak birer aile bireyi niteliği taşımaktadır." ifadelerini yer verdi.

Ayhan, şunları kaydetti:

"Halkın oyu ile yönetime gelen devletin yerel yönetimdeki temsilcileri sevgi saygı çerçevesinde türlü fedakarlıklarla görevlerini ifa etmektedir. Bu kapsamda sorunların çözümünde, kamuoyu yararına yapacağımız her projede dün olduğu gibi bugün de muhtarlarımız ile bire bir görüşerek ortak fikir üretiyor halkımıza hizmet noktasında birlikte çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş muhtarlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, görevlerini sürdüren muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.''


- Boyabat

Boyabat ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi.

Program, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na Boyabat Merkez ve Köy Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Sakacı tarafından çelenk sunumuyla başladı.

Sakacı, buradaki konuşmasında, muhtarlığı yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini vurgulayarak, "Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinmelerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir." dedi.

Program kapsamında muhtarlar Kaymakam Fatih Aksoy'u makamında ziyaret etti.


-Taşova


Taşova ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Atatürk Anıtı'na muhtarlar tarafından çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gökpınar Köyü Muhtarı Metin Şahin, törende yaptığı konuşmada muhtarlığın kutsal bir görev olduğunu belirtti.

Şahin, "Biz muhtarlar gece gündüz demeden mahalle ve köylerimiz için elimizden geldiğince çalışmaya, hizmet etmeye, vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bizler köylerimizi ve mahallelerimizi hep birlikte daha da güzelleştirip vatandaşlarımızın daima yanında olmaya çalışacağız." dedi.

Programa Kaymakam Talha Altuntaş, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, kurum müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.


- Gümüşhacıköy

Gümüşhacıköy'de 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programda konuşma yapan Gümüşhacıköy Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Şahbaz, tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutladı.

Muhtarlığın önemine işaret eden Şahbaz, "Muhtarlık mahallelerde, köylerde halkın devletimize ulaşma noktasıdır. Muhtarlarımız halkımızın ihtiyaçlarını ilk elden devletimizin organlarına ileten en önemli görevi üstlenmektedir." dedi.

Programa protokol üyelerinin yanı sıra ilçeye bağlı 66 köy ve mahalle muhtarı katıldı.


-Suluova

Suluova'da 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende Suluova Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Kurt, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Kurt, halktan aldıkları destek ile köy ve mahallelerde hizmet ettiklerini belirterek, "Yürütülen yerel ve genel hizmetlerin yapılması, halkın sözcüsü olarak halkın talep ve beklentilerini tüm mülki amirlere ve ilgili yetkililere iletilmesine bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada büyük bir hassasiyetle devam edeceğiz." dedi.

Programın sonunda muhtarlar ellerindeki Türk Bayraklarıyla asker selamı yaparak Barış Pınarı Harekatı'na destek olduklarını belirttiler.


- Turhal

Tokat'ın Turhal ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı.

Turhal Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahri Topsakal ve beraberindekiler, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Törende konuşan Topsakal, muhtarın, devlet ile vatandaş arasında köprü görevi üstlenen, toplumda çok önemli işlevi olan, yerel yönetimin temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Turhal Kaymakamı Ali Gökay da derneği ziyaret ederek muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutladı.


- İnebolu

İnebolu Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çakılcı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çakılcı, törende yaptığı konuşmada, İnebolu muhtarları olarak kurumların desteği ile hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceklerini belirten Çakılcı, "Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir." dedi.

Konuşmanın ardından toplu fotoğraf çekilen muhtarlar, Barış Pınarı Harekatı'ndaki Mehmetçiğe asker selamı verdi.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:07
Güneş 04:55
Öğle 12:23
İkindi 16:18
Akşam 19:40
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31