banner1794

Boşanma Avukatı

Boşanma davalarında boşanma avukatı tarafların evlilik birliğini sonlandırma kararları vermelerinin ardından hukuki alanda olası hak kayıpları yaşamamaları için yüksek derecede önem teşkil etmektedir.el ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Boşanma Avukatı

Çünkü boşanma davaları aslında sadece evlilik kurumunun sonlandırılması ile alakalı olmamaktır. Başlangıçta boşanma için gereken yasal sebeplerin incelenmesi konusundan itibaren;

  • Gayrimenkul paylaşımı

  • Evlilikten sonra edinilen malların taksimi

  • Müşterek çocuğun velayeti

  • Boşanmanın ardından yoksulluğa düşecek tarafa verilmesi gereken yoksulluk nafakası

  • Çocuğun eğitim ve diğer harcamaları için verilmesi gereken iştirak nafakası

  • Evliliğin iptali istemi

  • Nisbi butlan davaları

  • Yurt dışında yapılan evliliklerde boşanmaların yerel mahkemelerce kabul edilmesi için tanıma ve tenfiz davaları

gibi pek çok konularda boşanma avukatı hizmetine gerek duyulabilmektedir. Her ne kadar yasalarımızın vermiş olduğu haklara göre, boşanma talebinde bulunan vatandaşlar diledikleri takdirde dilekçelerini Aile Mahkemeleri’ne sunarak boşanma konusunda gerekli işlemleri kendi başlarına başlatabilseler de bu konuda bir boşanma avukatının bulunması süreci çok farklı boyutlardan etkilemektedir. Nitekim boşanma davalarının seyri genellikle boşanma talebinde ve tarafların ifadelerindeki tutumlara göre belirlenmektedir. Dolayısıyla boşanma davasında önemli olabilecek birtakım konuların bilerek veya bilmeyerek göz ardı edilmesi, boşanma davasının sonucunu önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bunun akabinde de taraflar ne yazık ki hak kayıpları yaşamakta, velayeti alınan çocuğun yüksek menfaati ise kimi zaman gözden kaçırılabilmektedir.

Ancak böyle durumlarda bile yasalarımızın vatandaşlarımıza ve dava taraflarına tanıdığı haklar son bulmamaktadır. Nitekim Aile Hukuku kapsamında düzenlenen kanunlarda da açık bir şekilde görüldüğü üzere, yetkili aile mahkemesi hâkiminin vermiş olduğu karar, her zaman taraflarca temyiz edilebilmeye açık tutulmaktadır. Bu durumda da devreye giren yüksek yargı organları hem yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olup olmadığını denetlemekte hem de olası hak kayıplarının yaşanmaması için gereken onaylamaları veya bozma kararlarını yürürlüğe koymaktadır.

Hak Kayıpları Yaşamamak İçin Boşanma Avukatının Önemi

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz sebepler de göz önünde bulundurulduğu takdirde boşanma davalarında hukuki destek almak için boşanma avukatının tahsis edilmesi önemli bir konuya işaret etmektedir. Çünkü boşanma davaları sadece davanın tarafları olan kadın ve erkeğin evlilik birliğinin sonlandırılmasını ilgilendirmemektedir. Boşanmanın kesinleşmesinin ardından da pek çok farklı konular ile ilgili davalar da gündeme gelmektedir. Örnek olarak gayrimenkul paylaşımı, evlilikten sonra edinilen malların taksimi, müşterek çocuğun velayeti ve yoksulluk ile iştirak nafakası bu tür davalara gösterilebilmektedir. Dolayısıyla boşanma davalarında, boşanma dilekçesinin yetkili Aile Mahkemesi’ne sunulmasından önce muhakkak uzman aile ve boşanma hukuku avukatının desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde tüm bu hukuki ihtilaf yaşanan konularda hak kayıplarının yaşanması ve geri dönüşü olmayan sorunlara yol açması mümkün görülmektedir.

Hukuk büromuzdan tahsis edebileceğiniz boşanma avukatı İstanbul Barosu’na kayıtlı alanında uzman avukatlardan oluşmaktadır. Zira boşanma davalarında da hukuki destek ve danışmanlık alınacak olan avukatın alanında uzman olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü sürekli gelişime ve değişime açık bir konu olan Aile Hukuku, gerek bu alandaki kanun güncelleştirmeleri gerekse de örnek teşkil edecek davalarda verilen Yargıtay gibi yüksek yargı organlarının emsal niteliğindeki kararları, boşanma davalarının seyrine etki eden faktörlerden yalnızca birkaçıdır. Dolayısıyla müvekkilinin haklarını en iyi şekilde savunabilecek olan bir boşanma avukatı, Aile Hukuku kapsamında yaşanan tüm kanun değişiklikleri, yasa güncellemeleri ve Yargıtay’ın emsal kararlarını yakından takip etmesiyle bu alandaki bilgilere tam olarak hâkim olması gerekmektedir. Aksi halde boşanma davasında müvekkillerinin isteklerini yerine getirememenin yanında etkili bir şekilde çözümler üretmekte de zorluklar yaşanmaktadır.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Hukuk büromuzdan tahsis edebileceğiniz boşanma avukatı ücreti pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Diğer hukuki konuların aksine son dönemde Aile Hukuku kapsamındaki davalar çok daha yaygınlaşmış durumdadır. Çoğunlukla maddi ve manevi tazminat talepleriyle de karşılaşılan bu tür davalar, genel olarak sonuçlanması uzun süre alan hukuki davalar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla boşanma davası için tahsis etmek istediğiniz uzman avukatın iş yoğunluğu, avukatın sizden talep edeceği ücrette farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte boşanma davasının içeriği, davacı ve davalıların sayıca çokluğu, tanık ve delillerin sayısı gibi pek çok unsur da boşanma avukatlarının talep ettiği ücretlerin doğal olarak yükselmesine sebep olmaktadır.

https://ferhatkule.av.tr/istanbul-anlasmali-bosanma-avukati/


Anahtar Kelimeler:
boşanma avukatı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1778