DERLEME - Yurt genelinde darbe girişimine tepki ile ilgili haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz Saygılarımızla AA FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- FETÖ üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine Türkiye'nin 81 ilinde meydanlarda tepki gösterildi - Ankara'da Kızılay, İstanbul'da ise Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da öne çıkan protestolarda vatandaşlar darbe girişimine karşı tepkilerini "demokrasi nöbeti" tutarak gösterdi - İl ve ilçelerdeki meydanlarda tutulan "demokrasi nöbeti", gece boyunca da sürdü - Ankara'daki Kızılay Meydanı'nda toplananlar sabahın ilk ışıklarına kadar "demokrasi nöbeti"ni bırakmadı, meydanda sabahlayan bazı vatandaşlar banklarda ve alanlarda uyudu, İstanbul Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlardan bazıları ise Cumhuriyet anıtı çevresinde ve çimlerin üzerinde sabahladı - Darbe protestolarında yaşılar, engelliler, hamileler de yer aldı, gıyabi cenaze namazları kılınarak şehitler için dualar edildi - Darbe girişimi Kırıkkale'de iş makineleriyle protesto edildi - Tepki gösterilerine ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler de katıldı

DERLEME - Yurt genelinde darbe girişimine tepki ile ilgili haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz 
Saygılarımızla 
AA

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İZMİR (AA) - Türkiye'nin 81 ilinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için cadde ve sokaklara akın etti.

FETÖ/PDY 'ye tepki gösteren çok sayıda vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmaya ilişkin, "Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır." açıklaması üzerine sokaklara çıktı, "demokrasi nöbeti" tuttu. İl ve ilçelerdeki meydanlarda sabaha kadar süren "demokrasi nöbeti"ne çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

FETÖ darbe girişimini protesto eden bazı vatandaşlar, Taksim Meydanı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde sabahladı. Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlardan bazıları, ellerindeki Türk bayrakları ile Cumhuriyet anıtı çevresinde ve çimlerin üzerinde uyudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar Kısıklı'daki konutunun önünde de "demokrasi nöbeti" tutuldu. Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimini kınayan vatandaşlar, sabahın ilk ışıklarına kadar Erdoğan'ın konutunun bulunduğu bölgeden ayrılmadı.

Ankara'da Kızılay Meydanı'nda darbe girişimini protesto etmek için toplanan vatandaşlar, Kızılay'dan geçiş yapan tankların ilerleyişini taş ve sopalarla durdurmaya çalıştı. Kızılay Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, bu sırada meydandan geçen tanklara tepki gösterdi.

Bazı vatandaşlar, tankların üzerine çıkmaya çalışırken, bazıları da taşlarla ve sopalarla geçişini durdurmaya çalıştı. Vatandaşları uyarmak için tanklardan havaya ateş açıldı. Vatandaşların bu girişimleri sırasında tanklar meydandan uzaklaştı.

Başkent'teki birçok camiden ezan ve sela okuyan din görevlileri, "Milli iradeye sahip çıkmak adına vatanını seven tüm halkımızı herhangi bir taşkınlık yapmadan şehir meydanlarında toplanmaya davet ediyoruz." çağrısı yaptı. Kızılay'da toplananlar sabahın ilk ışıklarına kadar "demokrasi nöbeti"ni bırakmadı. Meydanda sabahlayan bazı vatandaşlar banklarda ve alanlarda uyudu.

Konak Meydanı'ndaki tarihi saat kulesi çevresinde toplanan İzmirlilerin, darbe girişimi protestosu gece boyunca sürdü. İzmirliler, "Asker kışlaya", "Türkiye burada, darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur, eğilme, bu millet seninle", "Ya Allah Bismillah Allahuekber", "İdam isteriz" ve "FETÖ'ye idam" sloganları attı. İzmir Vilayet Konağı'na da Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri asıldı.

Darbe protestolarına yaşıları, engelliler ve hamileler de katıldı. Konya'da askeri kışla önünde toplanan vatandaşlar, mehter marşı eşliğinde FETÖ'nün askeri darbe girişimine tepki gösterdi. Havzan Mahallesi'ndeki İshak Avni Akdağ Kışlası önüne engelli çocuğuyla gelen kadın, objektiflere yansıdı.

Mardin'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini protesto için sokak ve meydanları doldurdu, "çocuklarının darbe ortamında yaşamaması için" tepkilerini dile getirdi. FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek için protestolara katılan 7 aylık hamile Şükran Işık, doğacak çocuğuna temiz bir gelecek bırakmak istediğini ifade ederek, evladına daha doğmadan bu ülkenin bayrağı altında yaşadığını hissettirmeyi amaçladığını ifade etti.

Sakarya Valiliği önüne tank ve askeri araçlarla gelen askerlerle vatandaşlar arasında yaşanan arbedede yaralananlar oldu. Tank ve askeri araçlar ile askerlerin silahları vatandaşlarca ele geçirildi.
Vatandaşlar, bazı askerleri darbederek linç girişiminde bulundu. Yaralılar, hastaneye götürülmek üzere ambulanslara bindirildi. Ambulansa yaralı askerlerin de alınmasına tepki gösteren vatandaşlar, ambulansların gidişine izin vermeyerek camlarını kırdı.

Antalya'daki Kumluca Cumhuriyet Meydanı'nda "demokrasiye sahip çıkma" nöbetinde toplanan vatandaşlar darbe girişimini protesto etti, şehitler için dua etti.

Batman'da 3 siyasi parti ve 60 sivil toplum kuruluşu üyelerince FETÖ'nün darbe girişimine protesto etmek amacıyla miting düzenlendi. Kentte şehit olan asker ve siviller için gıyabi cenaze namazı kılındı.

- Askere yol yapan ekip garnizonun etrafını kuşattı

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterildi. Vatandaşlara hitap eden İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, sınırda asker içi yol yapan belediyeye ait 2 ekibinin, darbe girişimi sonrası garnizonun etrafını kuşatmak zorunda kaldığını söyledi.

Kars'ta FETÖ darbe girişimine karşı toplananlar caddelerde araçlarla konvoylar yaptı, Türk bayraklarıyla tur attı.

Darbe girişimi Kırıkkale'de iş makineleriyle protesto edildi. Zafer Caddesinde bir araya gelen Kırıkkale Belediyesi ve özel firmalara ait iş makineleri, darbe girişimini protesto etti. Vatandaşlar da iş makinelerinin üzerine çıktı.

Düzce'deki Belediye Meydanı'nda bir araya gelenler, Düzce Belediye Mehteran Takımı eşliğinde Anıtpark Meydanı'na yürüdü. Meydanda toplananların sayısının 50 bin civarında olduğu öğrenildi.

İstanbul'da FETÖ'nün darbe girişimine karşı sokaklara çıkan Fatih semti sakinleri, Fatih Camisi'nde şükür namazı kıldı.

Sivas kent merkezi ve ilçelerinde de tepki gösterilerine yoğun katılım oldu. Hafik ilçesinde de "Millete ve Milletin İradesine Saygı Yürüyüşü" yapıldı. Sivas'ın Suşehri ilçesinde görevli bir polis memuru, FETÖ'nün askeri darbe girişiminde çok sayıda şehit verilmesi nedeniyle bugün yapmayı planladığı düğün törenini iptal etti.

Mardin, Bingöl, Batman, Siirt, Elazığ ve Şırnak'ta vatandaşlar, darbe girişimini protesto ederek, gıyabi cenaze namazı kıldı.

- Suriyelilerden "Allah'ım Türkiye'yi koru" sloganı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kahramanmaraş'a sığınan binlerce Suriyeli, FETÖ darbe girişimine tepki gösterdi. Çadır kentteki Suriyeliler, meydanlardan ayrılmayarak FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. Çadırkent marketler bölümünü dolduran binlerce Suriyeli, ellerindeki Türk bayrakları ve çektikleri halayla Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi. Sığınmacılar, "Allah'ım Türkiye'yi koru" diye sloganlar attı.

Şanlıurfa'da darbe girişiminin duyulmasının ardından çoğunlukla AK Parti il binası ile 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı önünde toplanan binlerce vatandaş, sloganlar attı. Suriyeli sığınmacılar Şanlıurfa'daki gösterilere de katıldı. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bazı vatandaşlar kefen giyerek alana geldi.

Kilis'te de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalığa, Türk Kızılayı tarafından kumanya dağıtıldı. Kentin farklı noktalarındaki kamu kurumları Türk bayraklarıyla donatıldı, bazı vatandaşlar ise evlerinden Türk bayrağı salladı. Gösterilere Suriyeli sığınmacılar da destek verdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin'in Midyat ilçesine yerleşen Suriyeliler, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. "Bir bir bir, Suriye Türkiye bir" sloganları atarak, darbe karşıtı döviz ve pankartlar ile Türk ve Suriye bayrağı taşıdı.

Afyonkarahisar'da, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente yerleşen Iraklılar da, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. Anıtpark Meydanı'na gelen, Türk ve Irak bayrağı taşıyan çok sayıda Iraklı, darbe girişimi aleyhinde sloganlar attı.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Erzurum'un Uzundere ilçesinin merkezinde bulunan Atatürk büstü önünde protesto gösterileri başladı. İlçede camilerden de sürekli ezan ve Kur'an-ı Kerim okundu, tekbir ve salavat getirildi. Meydanda kadınların çokluğu dikkati çekti. Atatürk büstü önünde "Dombra" ve "Türkiyem" şarkıları çalındı.

- Mehter marşlarıyla kutlama

Malatya'da darbe girişimini protesto edenler ise AK Parti il binası, Kapalı Çarşı ve hükümet konağına akın etti. Operasyonların ardından mehter marşları okuyan vatandaşlar, valilik önünde kutlamalar yaptı.

Adıyaman'da ise darbe girişiminin ardından valilik binası önündeki meydanda toplanan vatandaşlar, bekleyişlerini sürdürdü. Kentin farklı noktalarında araçları ile konvoy oluşturan vatandaşlar, tepkilerini ellerinde taşıdıkları Türk Bayrakları ve korna çalarak gösterdi.

Darbe girişiminin duyulmasının ardından sokaklara çıkarak FETÖ'yü protesto eden ve sloganlar atan Kahramanmaraşlılar, valilik önünde nöbet tuttu. Gösteriler valilik ile AK Parti il binası çevresinde yoğunlaştı.

Manisa, Aydın, Uşak ve Denizli'de meydanlarda toplanan binlerce vatandaş ve sivil toplum kuruluşları, FETÖ'nün darbe girişimini lanetleyerek protesto etti.

Çanakkale İskele Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atarak sevgi gösterisinde bulundu.

Balıkesir'de Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, Karesi Mehteran ekibinin çalıp söylediği marşlar eşliğinde, Anafartalar ve Kızılay Caddesi güzergahını kullanarak Balıkesir Valiliği önüne yürüdü. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan burada dev ekranda vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını takip etti.

Kocaeli, Bartın Zonguldak, Bolu ve Karabük'te askeri kalkışmaya karşı hükümete olan güvenlerini ifade eden vatandaşlar, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek slogan attı.

Burdur, Isparta ve Muğla'da ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen vatandaşlar, meydanlarda toplandı.


Bursa'da, binlerce vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla Fomara Meydanı'na akın etti. Vatandaşlar, meydana kurulan dev ekranda, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın konuşmasını izledi.
 Bu sırada zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan vatandaşlar, açılan dev Türk bayrakları eşliğinde İstiklal Marşı'nı okudu.

Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin ile Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale , Kırşehir, Hatay ve Mersin'de de meydanlarda toplanan binlerce vatandaş da FETÖ askeri darbe girişimini protesto etti.

- Ahıska Türklerinden destek

Erzurum ve Ardahan'da, FETÖ'nün darbe girişimine karşı binlerce vatandaş caddeleri doldurdu. Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki tepki gösterilerine ise Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek ilçede iskan edilen Ahıska Türkleri de destek verdi.

Ağrı, Iğdır ve Kars'ta çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları mensupları ile vatandaşlardan oluşan grup, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi. Ağrı'da Merkez Cami önünde, Kars'ta Emniyet Müdürlüğü, Iğdır'da da valilik önünde toplanan binlerce vatandaş, Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto ederek, demokrasiye sahip çıktı.

- Tanka Türk bayrağı asıldı

Konya'da FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren on binlerce vatandaş, Mevlana Meydanı'nda bir araya geldi. Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla darbe karşıtı slogan attı ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Askeri kışla önünde toplanan vatandaşlarca kışla girişindeki tankın üstüne Türk bayrağı asıldı. Girişi Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma otobüsleri ile kapatılan kışlanın önünde vatandaşlar, sık sık FETÖ aleyhine sloganlar attı.


Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde darbe girişimine tepki göstermek için düzenlenen yürüyüşe Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de katıldı.


Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla belediye önünde toplandı.

Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Bilecik ve Kütahya'da da bir araya gelen vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

Malatya'da vatandaşlar, orduevi ve 2. Ordu Komutanlığı önüne doğru yürüdü. Bir süre orduevi önünde duran vatandaşlar, "Ordu bizim, asker bizim" sloganları attı.

Yorumlar (0)
2
açık
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11