Köy okulu "geri dönüşüm" projesiyle Amerika yolunda

- Ordulu öğrenciler, besin atıklarının hayvan yemi olarak kullanımına yönelik geliştirdiği proje ile dünya çapındaki turnuvaya katılmaya hak kazandı -Ordu'da bir okulda öğrenim gören öğrenciler, "Çöpü vaktinde besine dönüştür" projesiyle Amerika'da düzenlenecek ve 40 ülkeden 600 okulun yer alacağı turnuvaya katılacak - Proje Koordinatörü Eyüpoğlu: - "Projemizi işlevli hale getirmek için Amerika'da daha geniş kitleye ulaştırmayı amaçlıyoruz" - Okul Müdürü Kaya: - "Bölgesel turnuvada bir köy okulunun böyle bir başarı elde etmesi hepimizi gururlandırdı. Amerika'da da bir derece almak istiyoruz"

Köy okulu

ORDU (AA) - EYÜP ELEVÜLÜ - Ordu'da bir okulda öğrenim gören öğrenciler, "Çöpü vaktinde besine dönüştür" projesiyle Amerika'da düzenlenecek turnuvaya katılacak.

Altınordu ilçesinde bulunan ve 5 köyün çocuklarının okuduğu Kökenli Ortaokulu, dünyada 80 ülkede yapılan First Lego League etkinliğine katıldı. Proje Koordinatörü Öner Eyüpoğlu eşliğindeki 8 öğrenci, hayvanların besin atıkları yoluyla doyurulması ve dönüşümün sağlanması amacıyla proje geliştirdi.

Öğrenciler, proje kapsamında, küçük ve büyükbaş hayvan besleyen vatandaşlar için ahşap bir sandık oluşturdu.

Sandık, evlerde çöpe atılma durumuna gelmiş veya tüketilmeyen besin atıklarının konulduğu ve hayvanlar için ücretsiz yem toplama alanı haline geliyor.

Vatandaşlar, hava sıcaklığından bozulmaması için atıklarını saat 17.00 ile 20.00 arasında sandığa koyabiliyor. Bu durum için geliştirilen sensör sistemiyle de hayvan sahipleri, sandığın boş ya da doluluk oranını görebiliyor.

Proje sayesinde hayvanların besin atıklarıyla beslenmesi, dönüşümün sağlanması, ekonomik tasarruf, israf, komşuluk ve yardımlaşma, çöplerle çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor.

İzmir ve İstanbul'daki turnuvalarda derece elde eden okul, Amerika'nın Missouri Eyaletinde 27-30 Nisan tarihlerinde 40 ülkenin katılımıyla yapılan "World Festival Turnuvası"nda Türkiye'yi temsil edecek.

- "Çöpü besine dönüştürmeyi amaçladık"

Proje Koordinatörü Eyüpoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle çöpü besine dönüştürmeyi ve kullanabilecek hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Köy okulu olarak çöplerin nasıl değerlendirilebileceğini düşünerek proje üzerine çalıştıklarını anlatan Eyüpoğlu, "Evdeki besin artıklarıyla hayvanları besleyebileceğimiz yönde bir fikir geliştirdik. Bunun üzerine de bir araştırma yaptık. Araştırmada, besini nasıl temin edebileceğimizi ve nasıl bir araya getirebileceğimizi inceledik. Daha sonra böyle bir proje yapmaya karar verdik. Ardından bir sandık yaptık ve insanlar, hayvanların yiyebileceği besin artıklarını günün belli saatlerinde bu sandığa bırakabilecekler." diye konuştu.

Eyüpoğlu, besin artıklarının akşam 5 ile 8 arasında bırakabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu sandığa bırakılan besin artıkları, saat 20.00'den sonra hayvan besleyen insanlar tarafından alınıyor ve hayvanlara yem olarak kullanılıyor. Ayrıca sandığa atık bırakıldığında sensör sistemi aktif hale geliyor. İçeride biriken besin atıkları alındığı zaman sensör lambası sönüyor. Söndüğünde ise içerisinde besin olmadığı anlaşılıyor. Akşam 5 ile 8 arasında bu sandığa besin artıkları bırakılabiliyor. Çünkü gün içerisinde bırakılan ve alınmayan atıklar çürüyüp koku yapabiliyor. Dolayısıyla bozulan besinlerin hayvanlar için kullanılmayacağı düşünüldüğü için akşam saatlerini seçtik."

- "Hayvanları olan kişiler için ekonomik tasarruf yapmaları sağlandı"

Proje sürecinde bir ailenin, sandık sistemini kullandığını aktaran Eyüpoğlu, "Bu süre içerisinde o aile hayvanını beslemek için dışarıdan kepek ve saman gibi diğer besinleri almadı. Dolayısıyla bu sistem o ailenin bütçesine katkı sağlamış oldu. Aynı zamanda da çöpe giden besin atıkları hayvanların beslenilmesi için kullanıldı. Projeyle yan bölümüne koyduğumuz tepsilerle sokak hayvanları da katı atıklarla beslenmiş oldu. Proje sayesinde hayvanları olan kişiler için ekonomik tasarruf yapmaları sağlandı." ifadesini kullandı.

Amerika'daki öncelikli hedeflerinin projeyi tanıtmak olduğunu vurgulayan Eyüpoğlu, "Projemiz hem İzmir'de hem de İstanbul'daki turnuvada çok kayda değer ve yaşadığımız bölgeye çok uygun olduğu düşünüldü. Projemizi işlevli hale getirmek için Amerika'da daha geniş kitleye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de her iki turnuvada birinci olunca Amerika'da da projemizle iddialıyız." dedi.

Okul Müdürü Tuncay Kaya ise proje için ekim ayından bu yana önemli bir süreç yaşandığını ve elde edilen başarıların kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Süreç boyunca kendilerine destek olan herkese teşekkür eden Kaya, "5 köyün taşımalı şekilde ulaştığı 187 öğrenciden oluşan bir okuluz. 255 okulun katıldığı bölgesel turnuvada bir köy okulunun böyle bir başarı elde etmesi hepimizi gururlandırdı. Amerika'da da bir derece almak istiyoruz. 40 ülkeden 600 okul katılıyor. 600 ekip arasında derece yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz." diye konuştu.

- "Amerika'ya gideceğimiz için de çok mutluyum"

7. sınıf öğrencisi Muhammet Karahan da projenin kendi hayatını değiştirdiğini anlatarak, "Bu proje bana çok güzel şeyler kattı. Bilmediğimiz şehirlere gittik. Uçaktan korkuyordum ama ilk defa uçağa bindim. İzmir ve İstanbul'u gezme şansımız oldu. Amerika'ya gideceğimiz için de çok mutluyum. Hiç Türkiye dışına çıkmamıştık. Bizi bu gruba dahil ettiği için öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Öğrencilerden Muhammet Hakan Demirli de proje sayesinde birçok yeniliklerle karşılaştıklarını ve öğrenme adına kendilerini geliştirme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Amerika'daki turnuvada, söz konusu projenin yanı sıra robot alanında da yarışılacak. Aynı ekip, bir masa üzerine "çöpü vaktinde besine dönüştürme" çalışması yaptı. "Bücür" isimli robot sistemiyle legolardan oluşturulan malzemelerle çöpün geri dönüşümünde nasıl kullanılabileceği anlatılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.