banner643

Yeşil Yol Koordinasyon Toplantısı

- DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yüce: "Başkanlığımız tarafından Yeşil Yol Projesine 2013'de 40 milyon lira, 2014'de 47 milyon lira, 2015'de 44 milyon lira olmak üzere toplamda 131 milyon lira ödenek harcandı"

Yeşil Yol Koordinasyon Toplantısı

TRABZON (AA) - Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, başkanlıkları tarafından Yeşil Yol Projesine 2013'de 40 milyon lira, 2014'de 47 milyon lira, 2015'de 44 milyon lira olmak üzere toplamda 131 milyon lira harcandığını bildirdi.

Yüce, yaptığı yazılı açıklamada, ilgililerin katılımıyla Yeşil Yol koordinasyon toplantısının Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Yalıncak Mahallesi'ndeki ek hizmet binasında gerçekleştirildiğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007 yılında yayınlanan Türkiye Turizm Stratejisi ve Eylem Planı'nda Doğu Karadeniz turizminin bir bütün olarak yorumlandığını vurgulayan Yüce, Samsun'dan Hopa'ya kadar uzanan ve Türkiye'de yayla ve doğa turizminde öne çıkan merkezleri barındıran yayla koridorunun tanımlandığını ifade etti.

Yüce, başkanlıkları tarafından güncelleme ve entegrasyon çalışmaları tamamlanan Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile ulaşım yetersizliğinin özellikle dağlarda pek çok kaynağın atıl kalmasına neden olduğunu gösterdiğine dikkati çekerek, bu soruna çözüm olarak bir yandan turist eğilimlerini, diğer yandan değerlendirilebilir kaynakları devreye sokan yeni bir ulaşım planı yapılmasının önerildiğini ve bu kapsamda "Yeşile Yolculuk", yereldeki adıyla "Yeşil Yol" projesinin ortaya konulduğunu anımsattı.

DOKAP Turizm Master Planı kapsamında öngörülen Yeşil Yol Projesinin 8 ilin önemli yaylalarını ve turizm merkezlerini belirlenen aksla birbirine bağlayan, aynı zamanda bölgesel ölçekte planlanmış doğa ile bütünleşik turizm projesi olduğuna işaret eden Yüce, şunları kaydetti:

"DOKAP Turizm Master Planında Yeşil Yol Projesi içerisinde yer alan ana aks uzunluğu 2 bin 600 kilometre olup, bunun bin kilometresi Karayolları Genel Müdürlüğünün kalan bin 600 kilometresi ise İl Özel İdareleri ve Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde bulunmaktadır. Yeşil Yol Projesine 2013 yılından itibaren destek verilmektedir. Başkanlığımız tarafından 2013'de 40 milyon lira, 2014'de 47 milyon lira, 2015'de 44 milyon lira olmak üzere toplamda 131 milyon lira ödenek harcandı. İl Özel İdareleri ile Büyükşehir Belediyeleri sınırları içerisinde bulunan bin 600 kilometrelik yolun 600 kilometrelik kısmının iyileştirme çalışmaları tamamlandı."

Yüce, bu yıl ise Yeşil Yol Projesi kapsamında illerin DOKAP'a teklif ettiği projelerden 29'unun asil, 8'inin ise yedek olmak üzere 37 projenin Kalkınma Bakanlığının oluru ile kabul edildiğini belirterek, tahsis edilen 44 milyon lira ödenek ile bahsi geçen projeler doğrultusunda 260 kilometrelik yolu iyileştirme çalışmalarının başladığını paylaştı.

- "Bölgenin yıllık 1 milyon 275 bin turist ağırlaması hedeflenmektedir"

Yüce, Turizm Master Planının etki analizi ve sonuç olarak katkı sağlayacağı ekonomik büyüklüğün konaklama, istihdam, inşaat ve gıda sektörüne etkilerine ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Doğu Karadeniz Turizm Master Planı'nın sonunda bölgenin yıllık 1 milyon 275 bin turist ağırlaması ve bu turistlere 8 milyon 151 bin geceleme imkanı sunması hedeflenmektedir. Bu geceleme talebinin yüzde 25 yıllık doluluk ortalaması ile gerek duyulan yatak talebinin yaklaşık 89 bin 326 olacağı beklenmektedir. Bölgede günümüzde mevcut toplam yatak sayısı 16 bin 524'ü turizm, 17 bin 388'i belediye belgeli olmak kaydıyla 33 bin 912'dir. Sonuç olarak Turizm Master Planının gerçekleşmesiyle sadece turizme hitap edecek ilave yatak sayısı 55 bin 414 olarak hesaplanmaktadır. Master Planındaki önerilerin tamamlanması ile istihdam alanında 75 bin 415 ek istihdam sağlanacak. İlave yatak sayısı olan 55 bin 414 tesisin bölgeye getireceği ek ekonomik değerler başlığındaki inşaat işlerinde yatak başına 25 metrekare kapalı alan varsayımı ile 1 milyon 385 bin 350 metrekare inşaat alanı oluşması beklenmektedir. Projenin bölge içinden temin edilebilecek yıllık gıda talebi ve bugünün birim fiyatları ile oluşturacağı ekonomik büyüklük 211 milyon 178 bin 825 lira olacaktır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510