Trabzonspor ve Hajduk Split arasındaki unutulmaz UEFA Şampiyonlar Ligi karşılaşması, 19 Eylül 1979 tarihinde Hırvatistan'da başladı. Trabzonspor'un disiplinli savunması ve Hajduk Split'in gol arayışı ile geçen ilk yarı 0-0 sona erdi. İkinci yarıda, 50. dakikada Trabzonsporlu Galip Değerli bir sakatlık yaşadı ve Hajduk Split kaptanı Ivica Surjak tarafından oldukça sert bir şekilde saha dışına çıkarıldı. Maç, Primorac'ın 65. dakikada attığı golle 1-0 Hajduk Split üstünlüğüyle sona erdi.

Bu mağlubiyet Trabzonsporlu futbolcuları derinden etkiledi ve Trabzon'da sosyal hayattan uzaklaştırdı. Ancak, olaylar maçın ardından Trabzon'da daha da ilginç bir hal aldı.

Gazeteci Sertaç Hellaç kaleme aldığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

Trabzonspor ile Kupa Finalinde karşılaşacak Beşiktaş'ta Musrati krizi! Trabzonspor ile Kupa Finalinde karşılaşacak Beşiktaş'ta Musrati krizi!

Tarih, 19 Eylül 1979, Çarşamba… Şampiyonlar Ligi, ilk maçı; rakip Hajduk Split…

Hırvatistan’da oynanan ilk karşılaşma, karşılıklı ataklar halinde geçer. Trabzonspor agresif savunma, Hajduk Split erkenden gol bulma derdinde…

İlk yarı 0-0 eşitlikle tamamlanır… İşler Trabzonspor’un istediği gibi giderken, rakip Hajduk Split gol bulamadıkça strese girer…

Dakikalar 50’yi gösterdiğinde, yaşanan ikili mücadele sonrası Trabzonsporlu Galip Değerli sakatlık geçirir. Sağlık ekibi sahaya girene kadar, Hajduk Split’in takım kaptanı Ivica Surjak, acı içerisinde yerde kıvranan Galip Değerli’yi kollarından tutarak, deyim yerindeyse karga tulumba sahanın dışına atar.

WhatsApp Image 2024-04-13 at 12.37.19

Maç, 65. dakikada Primorac’ın attığı golle Hajduk’un 1-0 üstünlüğü ile tamamlanır.

Mağlubiyetin moral bozukluğu ile Trabzon’a dönen Trabzonsporlu futbolcular, evden çıkamaz olur. Antrenman arası küçük boşluklarda, yakın arkadaşlar ile görüşülür. Bu ‘yakın arkadaşlar’dan birisi de meşhur Uzun Sokak’ın; kimine göre bitişi, kimine göre ise başlangıcında yer alan Türk Hava Yolları’nda çalışan Ahmet Akbulut’tur. 

Yurt içi ve yurt dışına bilet kesmekten, futbolcularla yakın arkadaş olur nâmı diğer Gırtlak Ahmet...

Futbolcular, ilk maçı anlatırlar Ahmet’e… Ancak Ahmet’in aklında kalan tek enstantane, rakibin kaptanı Surjak’ın, sakatlandıktan sonra yerde kalan Galip’i karga tulumba dışarı atmasıdır.

WhatsApp Image 2024-04-13 at 12.36.35

Yıl, 79 diyoruz; Türkiye’nin ağabeyi dayak yer mi? Bu olay çok dokunur Ahmet’e.

Takvim, 2 ekim 1979, Salı. Hırvat takımı, Trabzon’da Özgür Otel’e yerleşir ve futbolcu grubu maçtan bir gün önce şehri gezmek ister. 

Tüm Hajduk Split takımı Uzun Sokak’a giriş yapar. Onları bir Trabzonlu beklemektedir: Gırtlak Ahmet!

Ahmet, eline geçirdiği Hırvat’a tek bir ismi sorar: Surjak! Uzun uğraşlar sonrası da Surjak’ı bulur. Surjak’a Türkçe, “Surjak sen misin?” diye sorar. Cevap olarak da Surjak’ın kendisine dönen yüzünü gördüğünde tokadı patlatır!

WhatsApp Image 2024-04-13 at 12.37.32

Fotoğrafta gördüğünüz 11 numara Surjak’tır, bizim 11 ise Cemil Canalioğlu.

Tokadı Ahmet’ten çalımı da Cemil Canalioğlu’ndan yiyen Surjak, rövanşta varlık gösteremez ama Hajduk tur atlar.

Trabzonspor mu?

Ahmet’in ‘Gırtlağı’nda gizli: Beni dışarı atamazsın!

Dün yitirmişiz Ahmet Akbulut’u; Avrupa’dan duyulan tokat sesi, Anadolu’dan yayılan devrimin ayak sesiydi.

Anısına sonsuz saygıyla…

WhatsApp Image 2024-04-13 at 12.35.38