Gümüş, altından sonra en çok işlem gören yatırım araçlarından biridir ve finans piyasalarının da en değerli yatırım araçları arasında yer alır. Sahip olduğu bazı özellikler, gümüşe yatırım yapanların sayısının gün geçtikçe artmasını da beraberinde getiriyor. Öncelikle yatırımcıların hem online olarak hem de fiziki olarak alım satım işlemleri yapabildiğini belirtelim. Aynı zamanda piyasalar da internetten online olarak kolaylıkla takip edilebiliyor.

Özellikle altın alamayanlar için gümüşün cazip bir seçenek olması dikkat çekiyor. 2023 yılında ise gümüş fiyatlarında belirgin bir artışın olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bazı yatırımcılar aksini düşünüyor olsa da bir grup yatırımcı gümüşün en güvenli yatırım aracı olduğunu düşünüyor. Bu düşünce yatırım dünyasına yeni adım atanlar için de önemli çünkü gümüş piyasasına hakim olmak için yaptıkları araştırmalarda sıklıkla bu genellemeyle de karşılaşabiliyorlar.

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Pek çok farklı şekilde gümüş yatırımı yapılabilir. Bunların ilki kuyumcular aracılığı ile gümüşe yatırım yapma yoludur. Fiziki olarak yatırım yapmak isteyenler için en güvenli seçeneğin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kuyumcularda külçe bazlı gümüş de bulunuyor ve ziynet eşyası formunda olan gümüşleri fiziki olarak almak istemeyenler bu seçeneğe yönelebilir. 1 kg olan külçenin alım satımının gayet kolay olduğu bilgisini de ekleyelim.

Bankalarda gümüş yatırımı yapma gibi bir seçenek de var. Emtiaların güvenli şekilde saklanması için bankalardan gümüş yatırımı hesabı açabilirsiniz. Bu hesaplar üzerinden TL ya da Dolar bazında yatırım yapılmasının mümkün olduğunu da ekleyelim. Hangi bankaların gümüş için hesap açma işlemi imkanı sunduğunu internetten kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Borsa ise bir diğer gümüş yatırım seçeneğidir. Çok sayıda kişinin hızlı bir şekilde alım satım yapmak için bu seçeneğe yöneldiğini ekleyelim. Özellikle büyük şirketler bu seçeneğe yöneliyor. Yüksek likidite sunan gümüş destekli borsa yatırım fonlarına rahatlıkla yönelebileceğinizi belirtelim.

Son olarak gümüş yatırımı yapmak isteyenlerin fonlara da yönelmesi mümkündür. Borsa İstanbul gümüş fonları işlemlerinin yapıldığı piyasadır. Son dönemde gümüş yatırımının da büyük bir ilgi çektiğini söyleyebiliriz.

Gümüş Fiyatlarını Neler Etkiler?

Tahmin edebileceğiniz gümüş fiyatlarını etkileyen unsurların sayısı oldukça fazladır. Öncelikle arz, talep, enflasyon ve hatta dolardaki değişimler bile gümüş fiyatlarında değişimi beraberinde getiriyor. Stoklar azaldığında gümüş fiyatları yükselir. Stoklar çoğaldığında ise fiyatlarda bir miktar gerileme olabilir. Özellikle Dolar belirli bir istikrar tablosu çizmediğinde bazı yatırımcılar daha güvenli bir yatırım aracı olarak gördükleri gümüşe yönelebiliyor.

Gümüşün likit bir varlık olması nedeniyle hem bireysel hem de ticari talebi artırıyor olduğunu belirtmek gerekir. Ekonominin genel durumunda bağlı olarak gümüşteki hareketlilik değişebilir. Tüm kıymetli madenler gibi gümüş fiyatları da ülke ekonomilerinden ziyadesiyle etkilenir. Örneğin bundan 3 yıl önce tüm dünyayı etkileyen salgın, gümüş fiyatlarında yükselme sonucunu doğurmuştu. Bunun nedeni ise dünya ekonomisindeki belirsizlik işaret edildi.

Gümüş fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında ekonomik trendler de bulunuyor. Trendler yukarı yönlü olduğunda gümüş materyalden üretilen takı ve eşyaların daha fazla satın alındığını belirtelim. Ekonomik trend okları aşağıyı gösterdiğinde ise bunun tam tersi bir durum yaşanır. Bunun nedeni ise tahmin edilebileceği gibi finansal güçlüklerdir. Arz talep dengesi ekonomik trendlerden etkilendiği için doğrudan gümüş fiyatları da etkilenir.

ABD dolarının gümüş fiyatı üzerindeki etkisini göz ardı etmemelisiniz. Hatta gümüş fiyatlarında belirleyici olan hususlardan biri ABD dolarıdır. Altın ve gümüşün dolar ile alınıp satılması, gümüş fiyatları üzerindeki etkisini açıklamak için yeterlidir. Dolar zayıfladığında gümüş fiyatı düşer, güçlendiğinde ise gümüş fiyatları da yükselir. Ülke ekonomilerinin durumu kadar ekonomiye dair beklentiler de fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. 

Elbette gümüşe yatırım yapmayı planlayanlar ya da yatırım yapmış olanlar için gümüş yorum ve uzman görüşleri de büyük bir önem taşıyor. Bu görüşlerden bazılarını sizlere aktarabiliriz.

İslam Memiş Gümüş Fiyatına Dair Tahminlerini Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Dolar, borsa ve bitcoin üzerine çeşitli açıklamalar yapan Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş, gümüş fiyatlarına da dikkat çekti. Gümüşün ons fiyatının 20.80 ile 21.80 arasında takip edeceğini belirten İslam Memiş’in gram gümüşler için tahmini ise 13.20 ve 13.80 şeklinde oldu.