ÇORUM (AA) - Çorum'da, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 5 kişiden 2'si tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı Devletin Güvenliği ve Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, "FETÖ/PDY" terör örgütü üyeliği, özel belgede sahtecilik ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak suçlarından yürütülen soruşturma çerçevesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi.

Operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunan ve kamu görevlisi olan şüphelilerden B.U, A.O.B, M.S.T, A.F.H. ve N.K. yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta ifade veren şüphelilerden, B.U. ifadesinin ardından serbest bırakılırken, A.O.B ve M.S.T tutuklama istemiyle, A.F.H ve N.K ise adli kontrol talebi ile Çorum Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Zanlılardan A.O.B. ile M.S.T, "FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği, özel belgede sahtecilik ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak suçlarından tutuklanırken, A.F.H ve N.K ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan zanlılar, Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra cezaevine gönderildi.

Öte yandan, 12 Mayıs tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı Devletin Güvenliği ve Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği ve 6415 Sayılı Yasa'ya muhalefet suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda yakalanan 4 kişiden 3'ü tutuklanmış, adreslerinde bulunmayan 14 kişinin yakalanması için de çalışma başlatılmıştı.

Söz konusu çalışma kapsamında, haklarında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden S.B'nin Çorum Şeker Fabrikası kavşağında jandarma ekiplerince yol uygulaması sırasında yakalandığı, diğer 13 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Yakalanan zanlı Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama istemi ile adliyeye sevk edildi.