4 MİLYON 400 BİN KİŞİ İÇİN BÜYÜK HİZMET KAPIDA

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AB-Türkiye delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi ile entegre katı atık yönetimi mutabakat zaptını imzaladı.

4 MİLYON 400 BİN KİŞİ İÇİN BÜYÜK HİZMET KAPIDA
Tören İller Bankası’nın Macunköy Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın yanı sıra, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürü Mustafa Satılmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

BEŞ  ANA BİLEŞENDEN BİR TANESİ DE BÖLGESEL KALKINMA PROJESİ

Türkiye genelinde çevre politikalarına daha etkin bir şekilde müdahil olabilmek ve Türkiye’nin çevre politikaları açısından önemli bir yol haritası çizmek adına, özverili bir çalışmayı başlattıkları belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde çevre alanındaki yükümlülüklerini zamanında tamamlamasına katkı sağlayacak olan ''Entegre katı atık yönetim projelerinin hazırlanmasına ilişkin teknik yardım projesinin uygulamaya alınmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. Avrupa Komisyonu’nun 2007-2013 döneminde Avrupa Birliği'nin aday ve potansiyel aday ülkelere gerçekleştireceği dış kaynaklı mali yardımların etkinliğini artırmak amacıyla yeni bir katılım öncesi mali kaynak aracı programı geliştirildiğini hatırlatan Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, söz konusu programın beş ana bileşenden oluştuğunu ve bu bileşenlerden bir tanesinin de bölgesel kalkınma projesi olduğunu kaydetti.

62 ATIK SU, 18 İÇME SUYU, 57 KATI ATIK PROJESİ LİSTESİ OLUŞTURULDU

Bakan Yardımcısı Balta sözlerini şöyşe sürdürdü: Bölgesel kalkınma bileşeninde yer alan çevre sektörü için bakanlığın koordinasyonunda ve tüm üniversiteler, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla sektörün öncelik alanlarının belirlendiği ve bu alanlar için gerçekleştirilecek faaliyetler ile ulaşılacak hedeflerin sıralandığı çevre operasyonel programı hazırlanmıştır. Bu program Avrupa Birliği tarafından 29 Kasım 2007’de onaylandı.  Programın hazırlık çalışmasına paralel olarak çevre altyapı projelerinin önceliklendirme listesinin oluşması amacıyla veri tabanlarına belediyelerin afet raporunun işlendiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Balta, “Yapılan çalışmalar sonucunda 62 atık su, 18 içme suyu, 57 katı atık projesi listesi oluşturulmuştur” dedi.

PROJELER BİTİNCE YAKLAŞIK 4 MİLYON 400 BİN NÜFUSA HİZMET SAĞLAYACAK

Listede bulunan 38 projenin çalışmalarının sürdüğünü, 17 entegre katı atık projesinin bugün itibariyle başladığının altını çizen Bakan Yardımcısı Balta, 21 entegre su projesinin de hazırlıklarına başlanacağını belirtti.  İhaleye hazır projeler oluşturmak amacıyla bakanlık tarafından 57 katı atık projesi arasından 17 proje için kontratların imzalandığına değinen Bakan Yardımcısı Balta “Projeler tamamlandıktan sonra yaklaşık 4 milyon 400 bin nüfusa hizmet sağlayacak. Proje maliyetinin de 260 milyon Avro olacağı tahmin ediliyor'' şeklinde konuştu.  Çevre altyapı yatırımlarının önceden planlanmasının AB çevre müktesebatının zamanında ve etkin bir şekilde uygulanması noktasında Türkiye'ye büyük destek sağlayacağını hatırlatan Bakan Yardımcısı Balta, ''Türkiye'de katı atık yönetimi sosyal açıdan kabul edilebilir, çevresel açıdan sağlıklı, ekonomik açıdan uygulanabilir ve teknolojik bakımdan uygun, sürdürülebilir gelişim hedeflerini karşılayacak yeterli yatırımların yapılması ihtiyaç değil zorunluluk halini almıştır'' diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510