Denizli'de şiddetli deprem! Deprem fırtınası yaşanıyor

Merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, yerin yedi kilometre altında gerçekleşti. Depremin merkez üssü olan Bozkurt'un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor. Denizli Valisi Karahan, can kaybının olmadığı bilgisini verdi ve bu gece artçı sarsıntıların devam edebileceği uyarısını yaptı. AFAD, 23 kişinin hastanelere başvurduğunu duyurdu.

Denizli'de şiddetli deprem! Deprem fırtınası yaşanıyor

Ege Bölgesi'nde yer alan Denizli'de yerel saatle 14.25'te şiddetli bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Denizli Bozkurt olan sarsıntının 6 büyüklüğünde olduğunu bildiriyor.

Depremin merkez üssü Bozkurt'a bağlı Baklan köyü ve köy Afyonkarahisar il sınırında bulunuyor. AFAD'a göre, deprem yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntının merkez üssünün Bozkurt ilçesine 6 kilometre, Denizli şehir merkezine ise 48 kilometre uzaklıkta olduğunu duyurdu. EMSC'ye göre, deprem yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı bir bölgeyi etkiledi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, deprem Denizli'nin yanı sıra Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, Antalya ve İzmir'de de hissedildi.
Eskişehir'de yaşayanlar da depremi hissettiklerini söylüyor.

DEPREM MAKAM ODASINI YIKTI

Depremin merkez üssü olan Bozkurt'un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor:

"Uzun süren, 15- 20 saniye süren bir depremdi. Bir danışmanlık şirketiyle toplantı halindeydik. Makam odamın duvarı yıkıldı. Sabah artçılar geliyordu, hissediyorduk, sonra ana deprem oldu.

Yan apartmanın duvarı üstümüze çöktü. İlçe emniyet binası ve belediyenin altında yıkıntılar, onun üzerine düştü.

Herkes dışarda panik halinde. En azından ölüm olayımız yok, okullar tatil olduğu için kötü bir olay yaşanmadı. Resmi dairelerde ve evlerde hasar var. Çatlaklar var. Tutluca köyü muhtarım aradı. Derin çatlaklar ve duvar göçükleri olduğunu söyledi, hemen bölgeye ekip gönderdim. Yaralılar var ama hayati tehlikesi olan yaralı yok."

HAVALİMANINDA HASAR VAR

Tutluca Mahallesi Muhtarı Hüdai Karaşahin, mahallelerinde yaklaşık 80 evin hasar gördüğünü söylüyor.

Sarsıntı Denizli Çardak Havalimanı'nda hasara yol açtı. Kulede camlar kırıldı, teknik ekipmanlar ve bilgisayarlar devrildi, tavan ışıkları aşağı düştü.

VALİ KARAHAN: CAN KAYBI YOK

İlk incelemelerin ardından kameraların karşısına geçen Denizli Valisi Hasan Karahan, can kaybı olmadığını ve hasar tespiti yapıldığını söyledi:

"Artçıların uzun süreli olmamasını temenni ediyor ve vatandaşları sakin olmaya davet ediyoruz. Özellikle depreme dayanıksız, eski kerpiç evlerde yıkım olduğu söyleniyor. Büyük çoğunluğu kullanılmayan evler. Normal, betonarme evlerde sıva çatlağı dışında yıkım, enkaz haberi gelmedi."

Canlı yayında açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, kent merkezinde olumsuz bir durum olmadığını söyledi.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ise, "Kent merkezinde hissettim, kapalı bir alandaydım. Şimdi Baklan'a hareket ediyorum. Bozkurt ve Baklan merkeze ortalama 70 kilometre uzaklıkta. Vatandaşlar da panik var. Ekiplerimiz sahada. Olumsuz haber yok, can kaybı yok" ifadesini kullandı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, altı kişinin hastanelere kaldırıldığını aktarıyor. "Beşi korktuğu ve paniğe kapıldığı için hastanede. Bir kişi de pencereden atlamış, hafif yaralanma söz konusu. Ölüm ya da ağır yaralanma söz konusu değil."

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, "Ekiplerimizin yaptığı incelemelerde bir can kaybı ya da yaralanma bilgisine ulaşılamadı. Ekiplerimiz köy köy incelemelerini sürdürüyor" açıklamasını yaptı.

 AFYONKARAHİSAR'DA EVLER HASAR GÖRDÜ

Demirören Haber Ajansı (DHA), depremin merkez üssüne en yakın noktada bulunan Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde bazı evlerde hasar meydana geldiğini bildiriyor.

Şimdiye kadar yapılan tespitlere göre, Afyonkarahisar'da yaralı veya can kaybı yok. Afyonkarahisar Vali Yardımcı Mehmet Boztepe, "Kızılören köyümüzdeki bazı evlerimizde hasarlar oluşmuş durumda. İki vatandaşımızda evlerin bacalarının yıkılmasından kaynaklı hafif yaralanmalar söz konusu. Bunların dışında ciddi anlamda bir şey yok" diye konuştu.

ISPARTA'DA BACA DÜŞTÜ

Isparta'da deprem sırasında beş katlı binanın çatısından kopan baca, park halindeki otomobilin üzerine düştü. Otomobilde büyük çapta maddi hasar oluştu. Kent merkezinde deprem sonrası elektrik kesintisi yaşandı. Bazı binaların dış cephelerinde hasar oluştuğu görüldü.

BÜYÜK PANİK!

Depremin hissedildiği şehirlerde yaşayanlar büyük panik yaşadı, evlerinden veya iş yerlerinden sokağa fırladı. Anadolu Ajansı'na konuşan İdris Altuğ, Isparta'da sokağa çıkanlardan. Altuğ, "Önce hafif bir sarsıntı oldu, geçeceğini düşündüm. Sonra arkasından çok şiddetli bir sallantı oldu. Bir uğultu duydum. Hemen dışarıya koştuk" diye konuştu.

ALTI DAKİKA ÖNCE 4.2

Şiddetli depremden altı dakika önce merkez üssü Denizli Çardak olan 4.2 büyüklüğünde bir öncü sarsıntı kaydedildi.

ARTÇI FIRTINASI

Ege Bölgesi'nde 8 saatte büyüklükleri 1,1 ila 6 arasında değişen 114 deprem meydana geldi.

Kuşadası Körfezi'nde saat 11.39'da meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir, Denizli, Muğla ve Manisa illeri ile Ege Denizi'nde çok sayıda deprem oldu.

İzmir'in Bergama, Menderes; Muğla'nın Menteşe, Marmaris; Çanakkale'nin Biga ve Balıkesir'in Susurluk ilçeleri, Gökova ve Kuşadası Körfezi'nde 25 sarsıntı kaydedildi.

Denizli'nin Bozkurt ilçesinde önce saat 14.19'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremden 6 dakika sonra aynı bölgede 6 büyüklüğünde deprem oldu..

Ana şok olduğu belirtilen 6 büyüklüğündeki sarsıntıdan sonraki yaklaşık 5 saatte Bozkurt, Çardak, Honaz, Çivril, Çal, Acıpayam ve Çameli ilçelerinde 89 artçı daha yaşandı.

SABAH İZMİR SALLANMIŞTI

Ege Bölgesi'nde bugün deprem hareketliliği dikkat çekiyor. Seferihisar açıklarında sabah 11.39'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki sarsıntı, İzmir'i de sallamıştı.

OKTAY VALİDEN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin Denizli Valisi Hasan Karahan ile telefonda görüşüp bilgi aldı.

Denizli'deki son ciddi deprem, Mart ayı sonunda olmuştu. Merkez üssü Acıpayam ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 4.9'a kadar ulaşan birçok artçı sarsıntı kaydedilmişti.

İHTİYAÇ MALZEMELERİ GÖNDERİLDİ

Denizli'deki depremin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bölgeye çadır ve ihtiyaç malzemeleri gönderildi.

Bu kapsamda bölgeye ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra AFAD'dan 120 aile ve 20 genel maksat çadırı, Türk Kızılaydan 20 çadır, 250 battaniye, 100 yatak, 20 mutfak seti ve 6 genel maksat çadırı gönderildi.

AFAD Afyonkarahisar'dan 18 kişilik arama kurtarma ekibi, 3 arama kurtarma köpeğiyle bölgeye ulaştı.

AFAD koordinasyonunda 11. Tugay Komutanlığından 40 asker, Türk Kızılaydan 9 araç ve 37 personel, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 10 kişilik psikososyal destek ekibi ve Sağlık Bakanlığı ekibi alana sevk edildi.

Hasar tespit çalışmalarında Denizli'nin Çardak ilçesinde kullanılmayan bir cami ile iki evin duvarının yıkıldığı, 10 evde çatlaklar oluştuğu belirlendi.

SOYLU DENİZLİ'DE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak için Denizli'ye geldi.

Denizli'nin Bozkurt ilçesi merkezli 6 büyüklüğündeki depremin ardından kente gelen Bakan Soylu, Çardak ilçesinde Denizli Valisi Hasan Karahan ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'ndan depremle ilgili bilgi aldı. Daha sonra ilçe merkezinde depremde hasar gören bir evi ziyaret eden Bakan Soylu, vatandaşları dinledi.

Devletin tüm imkanlarıyla depremin yaralarını sarmak için seferber olduğunu belirten Bakan Soylu, daha sonra Bozkurt ilçesine bağlı Tutluca Mahallesi'ne gitti.

Burada vatandaşlarla görüşen Bakan Soylu, bazı hasarlı evleri gezdi.

Denizli'de incelemerlde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. Soylu, "59'u ağır 390'ın üzerinde evde hasar var. 78 kişi taburcu oldu, 3 vatandaşımızın tedavileri sürüyor" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından satır başları;

Hem can kaybının olmaması ve hasarın bu ölçekte bir depreme göre fazla olmaması bizim şükretmemiz gereken bir sonuç olarak değerlendiriyoruz. 

Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacı karşılanmaktadır. Talep edilen 400 çadırın yüzde 80'ü kuruldu. 

59'u ağır 390'ın üzerinde evde hasar var. 

78 kişi taburcu oldu, 3 vatandaşımızın tedavileri sürüyor. 

Evlere bugün girmezsek iyi olur, tedbirli olunması gerekiyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.