En pahalı benzin bize onur kazandırdı

İngiliz basının önemli gazetelerinde Fi­nan­ci­al Times Türkiye'de benzin fiyatlarında rekor kırılmasını böyle yorumladı!

En pahalı benzin bize onur kazandırdı
İn­gi­liz Fi­nan­ci­al Ti­mes (FT) ga­ze­te­si, Tür­ki­ye­’de­ki ya­kıt ver­gi­sin­de­ki ar­tış için “Tür­ki­ye haf­ta so­nun­da ken­di­si­ne su gö­tü­rür bir onur ka­zan­dır­dı­” ifa­de­si­ni kul­lan­dı. Bu ara­da, ga­ze­te­ye ko­nu­şan Ma­li­ye Ba­ka­nı Meh­met Şim­şek de, Tür­ki­ye­ ’nin ikiz açık­la kar­şı kar­şı­ya bu­lun­du­ğu bir dö­nem­de bir so­run ol­ma­sı­nı is­te­me­dik­le­ri­ni söy­le­di.

TÜRKİYE ONUR KAZANDI

“Tür­ki­ye, haf­ta so­nun­da ken­di­si­ne su gö­tü­rür bir onur ka­zan­dır­dı. Ya­kıt ver­gi­sin­de ya­pı­lan ar­tış, onu dün­ya­nın en pa­ha­lı ben­zi­ni olan ana eko­no­mi­si ha­li­ne ge­tir­di­” söz­le­riy­le baş­la­yan ha­ber­de ver­gi ar­tı­şı ar­dın­dan ben­zin fi­ya­tı açı­sın­dan Tür­ki­ye­’nin Nor­ve­ç’­i ge­çe­rek ilk sı­ra­ya yük­sel­di­ği­ne dik­kat çe­kil­di.

İn­gi­liz ga­ze­te­si, ben­zi­nin ar­dın­dan hü­kü­me­tin gaz ve elek­tri­ğe yüz­de 10’luk bir zam yap­tı­ğı­na da işa­ret et­tik­ten son­ra şun­la­rı yaz­dı: “Bu yön­de­ki zam­lar, Tür­ki­ye­’de enf­las­yo­nu kö­rük­le­me ris­ki ya­ra­tır­sa da ikiz ama­cı var. Ener­ji it­ha­la­tı­nın yüz­de 80’in­den faz­la­sı­nı oluş­tur­du­ğu ca­ri iş­lem­ler açı­ğı­nı azal­tır­ken ül­ke­nin da­ha kü­çük olan büt­çe açı­ğı­nı ka­pat­ma­ya yar­dım­cı ol­mak.”

ENFLASYON KÖRÜKLENİYOR

İn­gi­liz ga­ze­te­si, ben­zi­nin ar­dın­dan hü­kü­me­tin gaz ve elek­tri­ğe yüz­de 10’luk bir zam yap­tı­ğı­na da işa­ret et­tik­ten son­ra şun­la­rı yaz­dı:

“Bu yön­de­ki zam­lar, Tür­ki­ye­’de enf­las­yo­nu kö­rük­le­me ris­ki ya­ra­tır­sa da ikiz ama­cı var. Ener­ji it­ha­la­tı­nın yüz­de 80’in­den faz­la­sı­nı oluş­tur­du­ğu ca­ri iş­lem­ler açı­ğı­nı azal­tır­ken ül­ke­nin da­ha kü­çük olan büt­çe açı­ğı­nı ka­pat­ma­ya yar­dım­cı ol­mak.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479