banner1034

Erdoğan için Köşk'te muhteşem tören!

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan, önce yemin edecek ardından da Köşk'ten gönderilen araçla Çankaya'ya çıkacak.

Erdoğan için Köşk'te muhteşem tören!

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan, önce yemin edecek ardından da Köşk'ten gönderilen araçla Çankaya'ya çıkacak.

Pazar günü yapılan seçimlerde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanan Recep Tayyip Erdoğan, bu göreve resmen TBMM'de yemin ettikten sonra başlayacak.
 
28 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin ayrıntıları belli oldu. Erdoğan, TBMM'de yemin ettikten sonra resmen Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olacak. İşte Erdoğan'ın TBMM kürsüsünden yapacağı o yemin;
 
"CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA, DEVLETİN VARLIĞI..."

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”
 
MECLİS'E KÖŞK'TEN ARAÇ GÖNDERİLECEK
 
Çankaya Köşkü'nden yemin töreni için TBMM'ye Cumhurbaşkanlığı makam aracı gönderilecek. Makam aracı TBMM'ye forsu kapalı girecek. 
 
Erdoğan yemin ettikten sonra ise, aracın forsu açılacak. Erdoğan yeminden sonra plakasında ve sol önünde tepesinde ayyıldız bulunan kromajlı direkte Cumhurbaşkanlığı forsu açık bir araçla ayrılacak.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI YAVERİ EŞLİK EDECEK
 
Yemin töreni için bir de Cumhurbaşkanlığı yaveri TBMM'ye gidecek. Yemin töreninde hazır bulunacak olan yaver, törenin ardından da Erdoğan'a eşlik edecek.
 
ANITKABİR ZİYARETİ
 
TBMM'deki yemin töreninin ardından artık resmen Cumhurbaşkanı olacak Erdoğan, resmi uygulamaya göre, önce Anıtkabir'i ziyaret edecek. Ardından da Köşk'e geçecek.
 
ÇANKAYA'DA TÖRENLE KARŞILANACAK
 
Teamüller uyarınca, Erdoğan'a Çankaya Köşkü'ne eşi Emine Erdoğan'la birlikte gidecek. Erdoğan çiftini Köşk kapısında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen karşılayacak.
 
SANCAĞI VE ONUR KITASINI SELAMLAYACAK
 
Erdoğan, Köşk'te sancak ve onur kıtasını selamlayacak. Ardından da Çankaya Köşkü'nün protokol kapısına geçecek.
 
Erdoğan çifti Köşk'ün protokol kapısında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Hanım tarafından karşılanacak.
 
HALEF-SELEF CUMHURBAŞKANLARI BAŞBAŞA GÖRÜŞECEK
 
Halef-selef Cumhurbaşkanları, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın çalışma odasında bir süre baş başa görüşecekler. Eşler de, ayrı bir odada olacaklar.
 
ESKİ VE YENİ CUMHURBAŞKANLARI'NIN KONUŞMALARI
 
Baş başa görüşmenin ardından Gül ve Erdoğan, büyük resepsiyon salonuna, davetlilerin yanına geçecekler. 
 
Burada İstiklal Marşı'nın dinlenmesinin ardından, halef-selef cumhurbaşkanlarının özgeçmişleri okunacak. 

Ardından da önce Gül, sonra Erdoğan birer konuşma yapacaklar.
 
GÜL ÇİFTİ ASKERİ TÖRENLE UĞURLANACAK
 
Konuşmaların ardından, Çankaya Köşkü'nün yeni sahibi olan Erdoğan çifti Gül çiftini uğurlayacak. 
 
Uğurlama için askeri tören yapılacak.
 
GÜL, FORS TAŞIMAYAN ARAÇLA AYRILACAK
 
Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, Çankaya Köşkü'ndeki devir teslimin ardından, Cumhurbaşkanlığı'na ait, ancak Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan bir makam aracıyla Köşk'ten ayrılacaklar.
 
VE RESEPSİYON
 
Gül çiftinin ayrılmasının ardından, Erdoğan çifti ikinci resepsiyon salonuna geçerek, devir teslim için Köşk'e gelen davetlilerin tebriklerini kabul edecekler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner725