Gazeteciler günü ile ilgili önemli mesajlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu ve TÜRKAV Trabzon Şube Başkanı Kenan Kuru önemli açıklamalarda bulundu.

Gazeteciler günü ile ilgili önemli mesajlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü yayınladığı mesajla kutladı. Bakan Özhaseki mesajında, "Çoğulcu ve katılımcı bir demokrasinin inşasında, düşünce ve vicdan hürriyetinin kurumsallaşmasında basın kuruluşları etkin ve işlevsel bir rol oynamaktadır." dedi. Medyanın, halkın doğru şekilde bilgilendirilmesi ve toplumun genel menfaatleri ile ilgili konularda kamuoyu oluşturulmasında son yüzyılda yeri doldurulamaz bir güç haline geldiğini kaydeden Bakan Özhaseki, Bu gücü kendi toplumunun ortak sesi ve sağduyulu tepkisi için kullanan basın kuruluşlarının, ülkelerini ileriye taşımayı başarabildiklerini vurguladı. Bakan Özhaseki, mesajına şöyle devam etti: "Çoğu zaman zor şartlar altında halkımızı bilgilendirmek uğruna hayatlarını hiçe sayarak haber üreten, hiçbir etki altında kalmadan sadece doğrunun ve gerçeğin peşinde olan, tarafsızlık ilkesinin gücüyle toplumsal sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım."

ÇAĞIN EN DİNAMİK MESLEKLERİNDEN
Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' olması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Sarıalioğlu, mesajında, basın mensuplarının günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Vatandaşların haber alma hakkını sağlayan medya çalışanlarının çok zor şartlar altında fedakârca mesleklerini yaptıklarını ifade eden Sarıalioğlu, şunları kaydetti: "Çağın en dinamik mesleklerinden olan gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağladığı gibi, kamuoyunun da vicdanını temsil etiğini anlatırken, "Bu açıdan gazetecilerin, medya etik kurallarını göz önünde bulundurarak haber yapma ve objektif değerlendirmelerle toplumu bilinçlendirme sorumlulukları bulunmaktadır. Dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan basın mensuplarının yanı sıra, yerel basın da il ve ilçelerdeki gelişmeler konusunda halkı bilgilendirmekte, ayrıca o bölgenin kültürel ve sosyal gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevlerini başarıyla yerine getiren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, bütün basın şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum"

GAZETECİLERİN BAYRAMI KUTLU OLSUN
TÜRKAV Trabzon Şube Başkanı Kenan Kuru önemli açıklamalarda bulundu. Kuru, "İnsan unsurunun ve insan değerinin nazara alınamaması sonucu başarısızlık tarihi tecrübelerle görülmüştür. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında basın adıyla kendi gazetelerini yayımlamalarından dolayı, o günden itibaren ,“10 Ocak,” "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanılmaktadır. Yeterlimidir ? Çalışan gazetecilerin haber yapma hakkının varlığı olması halinde, yayın yapma hakkını kullanamıyor ise  bu günü bayram olarak kutlamak gerçekçilik midir ?  Çok az sayıda olsa da servet sahibi kimselerle dördüncü kuvvet dediğimiz gazetelerin söz sahibi olması değerlendirildiğinde, bilgi edinme hakkından yosun bıraktığı görülecektir. TÜRKAV, erkler arasında önemli konuma sahip kuvvetler ayrılığı ile bütün basın çalışanlarının, çalışan gazetecilerin 10 Ocak’ta, hatırlanılmasını önemli görmektedir. TÜRKAV, sivil toplum kuruluşu anlayışıyla çalışan gazetecilerden, sanal ve görsel bütün basın çalışanlarına kadar, hatırlatılmasına dikkatlerin çekilmesinde fayda mülahaza etmektedir. Basın çalışanlarının taşıdıkları sorumluluğu, basın patronlarının değerlendirmemesi gerekmektedir. Ve basın patronlarının bakışı ile haber yapma hakkı sınırlı olmalıdır.  TÜRKAV, Basın çalışanlarının rahat görev yapabilmelerinin önemine inanmanın yanında, objektiflikle, değerlendirme yapılması gerektiğini bu gün vesilesiyle hatırlatmaktadır. TÜRKAV, Bütün basın çalışanlarının, çalışan gazetecilerin, maddi rahatlığının görevlerinin yapılmasında etkili olduğundan, bu engellerin giderilmesi için düzenlemeler yapılması gerektiğini hatırlatmaktadır. TÜRKAV,  Basın -Demokrasi ile milletin haber alma hürriyetini sağlamakta kendini görmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. TÜRKAV, Basının yayın ilkeleri, demokrasi ve milletin değerleriyle örtüşmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. TÜRKAV, Basın çalışanlarının, çalışan gazetecilerin içinde bulunduğu çokta rahat olmayan konumuna bakarken, servet ve demokrasi birbirinin yerine geçmemesi gerektiğini hatırlatmaktadır. TÜRKAV, Basınla, demokrasi, kültür, ekonomi ve siyasi alanda alınan kararlara katılması olduğunu hatırlatmaktadır. TÜRKAV adına da basın çalışanlarının, 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum. Ve basın gücünün ortada olan sermayenin öne çıktığı bir model halini alması halinde, haber alma hakkı ile haber yapma sorumluluğu tartışılacaktır" ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler:
Gazeteciler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478