İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdi! Kurallara uymayanlar....

İçişleri Bakanlığından Covid-19 tedbirlerine yönelik yeni genelge yayınlandı.

İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdi! Kurallara uymayanlar....
banner1727

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele sürüyor. İçişleri Bakanlıpı bu salgına karşı tedbirleri yeniledi. 81 ile gönderilen ek genelgede bir çok maddeye vurgu yapıldı.

İşte yayınlanan o genelge;

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 81 İL VALİLİĞİNE  “COVİD-19  TEDBİRLERİ” KONULU EK GENELGE GÖNDERDİ

BUNA GÖRE 81 İLDE UYGULANACAK TEDBİRLER;

EVLERİNDE İZOLASYONA TABİ TUTULAN KİŞİLERİN, ÖZELLİKLE İLK  7 GÜN BOYUNCA İZOLASYON ŞARTLARINA UYUP UYMADIKLARI, VALİ/KAYMAKAM VE KOLLUK BİRİMLERİNCE  HER GÜN TAKİP EDİLECEK, DENETLENECEK

İLLERDE VALİ YARDIMCISI VE İLÇELERDE KAYMAKAMLAR BAŞKANLIĞINDA “FİLYASYON ÇALIŞMALARI TAKİP KURULLARI” OLUŞTURULACAK, BU KURULLARCA HER GÜN SAAT 16.00’DA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK

VALİLİKELERCE İL BAZINDA HASTA, YATAN HASTA, AĞIR HASTA VE İZOLASYONDAKİ KİŞİ SAYISINDAKİ DEĞİŞİM BİZZAT TAKİP EDİLEREK ARTIŞ VE AZALIŞLARA GÖRE GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

GÜNLÜK VE HAFTALIK ARTIŞ ORANLARI YÜKSEK SEYREDEN İLLERDE VALİLKLERCE İLAVE TEDBİRLER VE DENETİM FAALİYETLERİ EN ÜST SEVİYEDE UYGULANACAK

DÜĞÜN, NİŞAN, SÜNNET  VB. ORGANİZASYONLARDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK DENETİMLERDE, BİRİNCİ İHLALDE UYARI,  İKİNCİ İHLALDE İDARİ PARA CEZASI, ÜÇÜNCÜ İHLALDE 1 GÜN SÜREYLE FAALİYET DURDURMA, DÖRDÜNCÜ İHLALDE 3 GÜN SÜREYLE FAALİYET DURDURMA CEZALARI UYGULANACAK

TAZİYE EVLERİNDE, EVLERDE, AÇIK ALANLARDA, TAZİYE YAPILMAMASI HUSUSUNDA TÜM İL/İLÇE HIFZISSIHHA KURULLARINDA KARAR ALINACAK

SALGINLA MÜCADELEDE YENİ BİR UYGULAMAYA GEÇİLDİ VE KIRIKKALE PİLOT İL OLDU

KIRIKKALE ÖZELİNDE;

VALİLİK BÜNYESİNDE SALGIN DENETİM FAALİYETLERİNİN TEK ELDEN YÖNETİLDİĞİ “İL SALGIN DENETİM MERKEZİ  (İSDEM)” OLUŞTURULACAK

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ İHLAL EDENLERE YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİKÂYET VE İHBARLARIN YAPILABİLECEĞİ BİR ÇAĞRI SİSTEMİ KURULACAK 

DENETLENEN İŞLETMELERİN VE KİŞİLERİN İSİM, ADRES, ZAMAN, VARSA İHLALİN MAHİYETİ VE DİĞER BİLGİLERİN KAYDEDİLECEĞİ MERKEZİ BİR VERİ TABANI OLUŞTURULACAK

ART ARDA YAPILAN ÜÇ DENETİMDE KOROVANİRÜS TEDBİRLERİNE UYDUĞU TESPİT EDİLEN İŞYERLERİ, ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE TİCARİ TAKSİLER ÖDÜLLENDİRİLECEK,  DENETİMLERDEN BAŞARIYLA ÇIKAN İŞ YERLERİNE, ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA VE TİCARİ TAKSİLERE  “GÜVENLİ ALAN”  LOGOSU VERİLECEK

PİLOT OLARAK KIRIKKALE’DE BAŞLATILAN “KORONAVİRÜS İL DENETİM UYGULAMASI MODELİ” ELDE EDİLECEK SONUÇLARA GÖRE DİĞER İLLERDE DE YAYGINLAŞTIRILACAK

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğineCovid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgede, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.  

İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesi elzem olduğu belirtildi. Gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiğine dikkat çekildi. Bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkeleri önem kazandığı vurgulandı.

Kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda valilikler/kaymakamlıklarca; hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere; hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına, sağlık birimlerine ihtiyaç duyulan araç ve personel desteğinin ivedilikle verilmesine yönelik tedbir alınacak.

İzolasyona tabi tutulan kişiler denetlenecek

Evlerinde  izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının vali/kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilecek  ve bu kişiler sıklıkla denetlenecek.  

Vali yardımcısı ve kaymakamlar başkanlığında  “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacak

İllerde vali yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacak. Bu kurularca hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16:00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinecek. Alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarca gerektiğinde destek verilecek ve bu kişiler bilgilendirilerek izolasyonda kalmalarının sağlanacak.  

Hastalığın erken dönemde tespiti ve izolasyon sürecinin başlatılabilmesi için vatandaşlarımızın kendilerinde ilk belirtileri hissettikleri anda sağlık kuruluşlarına başvurmaları yönünde bilgilendirilecek.

Temizlik, maske, mesafe vurgusu yapılacak

Basın açıklamalarında, konuşmalarda ve diğer iletişim platformlarındaki paylaşımlarda temizlik, maske ve mesafe vurgusunun yapılacak.  Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulmasının hastalığın yayılım hızını azalttığı göz önünde bulundurularak denetimde bulunan personelin örnek olmasına yönelik gerekli uyarılar yapılacak.  

İl bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bizzat takip edilerek artış ve azalışlara göre gerekli tedbirler alınacak. Günlük ve haftalık artış oranları yüksek seyreden illerde ilave tedbirler ve denetim faaliyetleri en üst seviyede uygulanacak.  Covid-19 denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü artırılacak.

Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda maske ve mesafe kurallarından taviz verilmeyecek

  • Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda;  maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek.
  • Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri/işletmeciler/organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek.  İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının ilgililere tebliğ edilecek, tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılacak.
  • Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilecek. Birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün süreyle faaliyet durdurma, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezaları uygulanacak.
  • Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) marifetiyle denetim yapılacak.
  • Denetimlerin uyarıcı, rehberlik edici ve caydırıcı bir anlayışla nezaketle yapılacak.

Taziyeler kısıtlanacak

Toplu taziye uygulamasının olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerimiz başta olmak üzere tüm illerde;

· Taziye evlerinde,

· Evlerde,

· Açık alanlarda, taziye yapılmaması hususunda tekraren İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında karar alınacak.  Ayrıca bu hususa ilişkin aşağıdaki metnin cami ve belediye hoparlörleri ile  kolluk araçlarından özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerde günde en az 1 kez anons edilecek. Anonslarda, “Kıymetli Hemşehrilerimiz, Salgın tehlikesi devam etmektedir. Yapılan tespitlerde salgının taziyelerden daha fazla yayıldığı anlaşılmıştır. Taziyelerimizin salgın döneminde toplu şekilde hiçbir ortamda yapılmaması kararı alınmıştır. Cenab-ı Allah tüm geçmişlerimize rahmet eylesin.” İfadeleri kullanılacak.

Salgınla mücadelede yeni dönem; Kırıkkale pilot il

Salgınla mücadelede gelinen bu yeni dönemde;

· Valilik bünyesinde salgın denetim faaliyetlerinin tek elden eşgüdümünü ve yönetimini sağlayan İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulacak.  

· İhlallere dair her türlü şikâyet ve ihbarların yapılabileceği bir çağrı sistemi kurulacak.  

· Denetlenen işyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları, ticari taksiler ve kişilerin isim, adres, zaman, varsa ihlalin mahiyeti ve diğer bilgilerin kaydedileceği merkezi bir veri tabanı oluşturulacak.

· Tüm kurumların personel ve araç desteği ile yetkilendirilmiş uyarıcı ve uzman denetim ekipleri oluşturulacak.

İşyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilerde Hayat Eve Sığar “Güvenli Alan” sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması ve vatandaşların sistem üzerinden gelen salgın kurallarına uyumu değerlendiren geri bildirimlerine göre denetimler yoğunlaştırılacak. Bu süreç sonunda tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi ve diğer işyerlerinin teşvik edilmesi amacıyla art arda yapılan üç denetim sonucunda Sağlık Bakanlığı “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile İçişleri Bakanlığı denetim formlarında belirtilen kurallara uyduğu tespit edilen işyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilere “Güvenli Alan” logosu verilecek.

 “Koronavirüs İl Denetim Uygulaması Modeli”nin pilot olarak Kırıkkale ilinde başlatılması ve elde edilecek sonuçlara göre diğer illerde de yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara başlanılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.