banner1609

KTÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Çuvalcı iddialı geliyor "Nitelikli insan güçlü toplum..'

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Adayı Trabzonlu Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, önemli açıklamalarda bulundu.

KTÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Çuvalcı iddialı geliyor "Nitelikli insan güçlü toplum..'

KTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Rektör adayı Çuvalcı, yüksek lisans ve doktora öğreniminin ardından yardımcı doçent unvanını aldı. Çuvalcı halen, KTÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürlüğü, KTÜ-Üniversite Sanayi Komisyonu Üyeliği, Trabzon Teknokent Yönetici A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve KTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri komisyon üyeliği görevlerini yürütüyor.

HEDEFLERİNİ ANLATTI
Hedefleri ile ilgili bilgi veren Çuvalcı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’nin en seçkin kurumlarından biri olduğunu ifade ederek, “KTÜ’yü katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir stratejik yönetim anlayışıyla birlikte ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine kendi beyin gücümüzle birlikte kalite odaklı büyüme, üniversite-sanayi işbirliği ve hedef odaklı uluslararasılaşma çalışmalarımızla güzel ülkemizin kalkınmasında rol oynayacağız” dedi.

NİTELİKLİ İNSAN GÜÇLÜ TOPLUM
Çuvalcı, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda nitelikli insan potansiyelini artıracak eğitim-öğretim altyapısı ile ilgili olarak, “Ülkemizim on birinci kalınma planında, ‘Nitelikli insan, güçlü toplum’ başlığı altında, ülkemizin beşeri yapısının güçlenmesine yönelik tüm kademelerde kapsayıcı ve kaliteli eğitim hamlesiyle bilgiyi ekonomik ve sosyal yarara dönüştüren, teknoloji kullanımına ve üretime yatkın nitelikli insan yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin dördüncü üniversitesi olup, güçlü bir akademik ve idari kadroları ile güçlü bir altyapıya sahiptir.” diye konuştu.

İNTÖRN MÜHENDİSLİK SİSTEMİ GETİRİLECEK
On Birinci Kalınma Planı doğrultusunda eğitim programlarının niteliğinin geliştirileceğini belirten Çuvalcı, “Lisans programlarımızın müfredatları tüm paylaşların görüşleri ve on birinci kalkınma hedefleri doğrultusunda yeniden düzenlenecektir. Mühendislik programlarında okuyan öğrencilerimizin lisans eğitimleri döneminde mesleki deneyimlerini artırmak için intörn mühendislik sistemi getirilecektir. Eğitim ve öğretime ait süreçler ‘Planlama-uygulama-kontrol etme-önlem alma’ döngüsüne uygun olarak yönetilecektir. Öğrenme çıktılarının gerçekleştirilmesi için öğrenme-öğretme süreçlerinde öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmesini sağlayan yaklaşımları, yöntem teknikleri ve öğretim teknolojilerini kullanarak aktif öğrenme uygulamaları gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLAR OLUŞTURULACAK
Çuvalcı, şöyle devam etti: “Üniversite ve sanayi işbirliğinde, öncelikli sektörler başta olmak üzere sanayinin ihtiyacına yönelik lisansüstü programlar oluşturulacaktır. Üniversitemizde üretilen bilginin değere dönüştürülmesi sürecinde aktif rol alacak, sanayi ve kamuyla yakın işbirliği içerisinde olacağımız bir girişimci üniversite modeline geçiş sağlanacaktır.”

AR-GE VE ORTAK TEZLER TEŞVİK EDİLECEK
Eğitim-öğretim altyapısının iyileştirileceğini vurgulayan Çuvalcı, “Üniversitelerin kendi yetiştirdiği öğretim elemanı yanında deneyimli üniversitelerimizde yetişen öğretim elemanlarının üniversitemize kazandırılması sağlanacaktır. Derslikler teknolojik eğtim öğretim araçları ile desteklenecektir. Öğrencilerimiz için serbest çalışma salonları oluşturulacaktır. Lisansüstü eğitimde disiplinler arası ar-ge projeleri ve ortak tez çalışmaları teşvik edilecektir. 100/2000 YÖK doktora bursları kapsamında öncelikli olanlara yönelik program sayıları artırılarak ülkemizin doktoralı mezun sayısını artırmaya yönelik katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

YURT DIŞI DENEYİM KAZANILACAK
Çuvalcı, öğretim elemanı niteliğinin artırılacağını ifade ederek, “Öğretim elemanlarının eğiticilerin eğitimi programına katılımları sağlanacaktır. Yurt dışı deneyimi kazanmaları için gerekli imkanlar sağlanacaktır. Ülkemizde deneyimli üniversitelerde belli bir süre kalmaları teşvik edilecektir. Sanayi ar-ge merkezlerinde deneyim kazanmaları için gerekli imkanlar sağlanacaktır” dedi.

BURS, SOSYAL, SPORTİF VE KÜLTÜREL İMKANLAR OLUŞACAK
Üniversiteye nitelikli öğrenci kazandırmak için gerekli çalışmaların yapılacağının altını çizen Çuvalcı, “Ülkemizin her tarafından nitelikli öğrencilerin üniversitemizi tercih etmeleri için burs, sosyal, sportif ve kültürel imkanlar oluşturulacaktır. Üniversitemize nitelikli yabancı uyruklu öğrenciler kazandırmak için sağlık, barınma ve sosyal imkanlar oluşturulacaktır. Erasmus ve Mevlana değişim programları kapsamında daha fazla öğrenci çekebilmek için yabancı dilde eğitim veren programların sayıları artırılacaktır” şeklinde konuştu.

KATILIMCI, ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLİR BİR YÖNETİM
Uluslararasılaşma stratejileri ile ilgili olarak Çuvalcı, “Katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir stratejik yönetim anlayışıyla birlikte ülkemizin 2023 hedeflerine kendi beyin gücümüzle birlikte kalite odaklı büyüme, üniversite-sanayi işbirliği ve hedef odaklı uluslararasılaşma çalışmalarımızla güzel ülkemizin kalkınmasında rol oynayacağız. Yükseköğretim kurulu, 2018-2022 dönemine ait uluslararasılaştırma strateji belgesinde uluslararasılaşma stratejik politika ve hedeflerini yükseköğretime erişim, kalite ve kurumsal kapasite olmak üzere üç temel alanda belirlemiştir. Uluslararası görünürlüğünün artırılması, uluslararası işbirliklerinin artırılması, uluslararası eğitim, uluslarası öğrenci sayısının artırılması, uluslararası akademisyen misafir öğrenci sayısının artırılması” dedi.

ULUSLARASI ÖĞRENCİ SAYISI ARTACAK
Eğitim öğretim kapsamındaki hedefleri ile ilgili Çuvalı şunları söyledi: “Uluslararası öğrenci sayısının artırılmaya yönelik hedefler, uluslarası hareketlilik kapsamında gelen giden öğrenci ve araştırması sayılarını artırmaya yönelik hedefler, uluslararası araştırmacılara yönelik hedefler, lisansüstü programlarda yurtdışında dulunan nitelikli üniversiteler ile ortak programların açılmasının teşvik edilmesine yönelik hedefler, uluslararası akreditasyon, tanınma ve denkliğe yönelik hedefler.”

ARAŞTIRMA GELİŞTİRME HEDEFLERİNİ ANLATTI
Araştırma geliştirme kapsamındaki hedefleri ile ilgili Çuvalcı, “Uluslararası araştırma alanındaki işbirliği potansiyelini artırmaya yönelik hedefler, kurumsal altyapıyı güçlendirmeye yönelik hedefler, uluslararası görünürlüğün artırılmasına yönelik hedefler, ülkemizin başlatmış olduğu milli ve yerli teknoloji hamlesi kapsamında katma değeri yüksek ve yurt dışından ithal edilen ürünlerin ar-ge çalışmalarının ve prototip imalatlarının yapılması, mühendislik ve medikal ürünler için tasarım ve prototip üretim merkezi, bölüm ve bölümler arası araştırma gruplarının oluşturulması ve konu odaklı ar-ge çalışmaları, sanayiciler tarafından mühendislik öğrencilerine ‘endüstride mühendislik uygulamaları’ adlı ders açılması, bölge arazisine uygun fındık ve çay toplama makinalarının tasarım ve prototip imalatlarının yapılması, akademik personelin sanayi ar-ge merkezlerini ziyaretlerinin teşvik edilmesi ve ortak üniversite-sanayii projelerinin başlatılması, AB, Tübitak ve sanayi projeleri yapan akademisyenlerin onore edilmesi, Trabzon Teknokentte firma kuran akademisyenlerin teşvik edilmesi, patent tescili yapan akademisyenlerin ödüllendirilmesi, ilaç ve farmasötik teknoloji uygulama ve araştırma merkezi akademik kadrosu ve araştırma altyapısının güçlendirilmesi, Trabzon il ve ilçe belediyeleri, sanayi odaları, sivil toplum örgütleri ve kamu kurum ve kuruluşları ile ortak toplantılar yapılarak ortak projeler gerçekleştirmek, spor mühendisliği, spor fizyoterapistliği ve spor genetiği alanlarında uzmanlat yetiştirmek amacıyla spor bilimleri enstitüsünün kurulması, Trabzon’a ve bölgeye hitap edecek ekonomik ve sosyal araştırma enstitüsünün kurulması” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aziz 1 ay önce

bir adayın projelerini kamuoyu ile paylaşması kadar doğal ve olmlu ne olabilir ki. adam çıkmış ve şeffaf biçimde bunları yapacam demiş. sende çıksana....

Avatar
Yiğit 1 ay önce

Asım Örem mi rektör olacak? Hangi vizyonu ve kapasitesi ile? Kadroları hakedenlerden ve ihtiyaç olan yerlerden alıp sadece kendine itaat edenlere vermek dışında görevi sürecince ktü ye ne kazandırdı? Öğretim üyesi ve uzman kadroları sürekli kimlere hangi "aynı" bölümlere açmış Asım Örem bi bakın.

Misafir Avatar
evayp 3 hafta önce @Yiğit

sayın hakkaniyet kardeş. siz hangi üniversitede yaşıyorsunuz ve çalışıyorsunuz. baykal tüm kadro atamalarını asım öreme bırakmış durumda. merak etmeyin. fazlasıyla bilgi sahibiyiz. acaba asım bey bu hukuksuz ve vicdansız kadro atamalarıyla öbür dünyada rahat edecek mi

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
hakkaniyet 4 hafta önce @Yiğit

lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. kampusde hangi hocaya sorarsanız sorun çok iyi bilir ki personelden sprumlu rektör yardımcısı kadro süreçlerinde ancak prosedürleri takip eder. kadro tahsis ve dağıtımlarında birinci sorumlu rektördür. rektörün istemediği onaylamadığı hiç bir kadro rektör yardımcısından çıkmazzz. hakkaniyet, hakkaniyet, hakkaniyet..

Beğenmedim! (4)
Avatar
metin 1 ay önce

hamdullah bey sadece bu ülke için bişeyler üretmeye çalışan insanların arkasında dursun ve başka hiçbir şey yapmasın yeter. çok ta başarılı olacağına inanıyorum hocamızın.

Avatar
çağatay 1 ay önce

hamdullah hocam, güzel insan, adam gibi adamdır. rektörlük görevini sonuna kadar hak ediyor. Allah yolunu açık etsin.

Avatar
Mert 1 ay önce

KTÜ'nün özgül ağırlığı olan, vizyoner bir yönetime ihtiyacı var. Süleyman hoca ile 20 sene geri gitti ünüversite, Hamdullah hoca ile de ilkokul seviyesine iner. Siyasi bağnazlıkları üniversitenin gelişmesine ket vuruyor. Ben bu toprakların insanıyım isterim ki bu topraklar gelişsin, üretsin, ışık saçsın ama bu tıp yönetimlerle olmaz. Bu işin son bulması lazım.

Misafir Avatar
Ali 1 ay önce @Mert

hamdullah hocayı ne kadar tanıyorsun? hiç yaptığı çalışmalara baktın mı? kaç tane yurtdışı makalesi var biliyor musun? patent başvurusu var onu biliyor musun? süleyman baykal ile hamdullah hocanın ne ilgisi var? hamdullah hoca rektör yardımcısı mı? klavye başından sallamak o kadar kolay mı?

Beğenmedim! (3)
Avatar
Yazık 1 ay önce

ktü merkezi araştırma laboratuvarı müdürlüğü, ktü-üniversite sanayi komisyonu üyeliği, trabzon teknokent yönetici a.ş. yönetim kurulu üyeliği ve ktü bilimsel araştırma projeleri komisyon üyesi, kancanın müdürü iken hangi soruna çözüm buldun. kaç tane ortak tez yazdın, burs verdin.

Misafir Avatar
vatandaş 1 ay önce @Yazık

hamdullah hoca aldığı tüm görevleri layıkıyla yerine getirmiştir. hocayı tanımadan sallamayalım lütfen. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. hocanın çalışmalarına bir bakın, sonra da şu anda ktü yönetiminde olanlara bir bakın.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Yasal?! 1 ay önce

seçimli rektör tayini olsa da bu vaatleri okul sınırları içinde söylese anlaşılır. atama ile rektör olunduğu ortamda akademik camiayı ilgilendiren vizyon ve misyonunu başvuru yaptığı makama sunmalıdır. kamuoyunu ilgilendiren tek konu torpil olayıdır. diğer konular akademik kurumun akademik başarısı ile ilgilidir. çok kötü örnek olmuştur. ayrıca kurum içi tartışmalara yol açacak tutumdur. kalkar eski rektörlerden birisi biz bunları yapmadık mı biz üniversiteye bunları kazandıramadık mı derse yeni bir gündem olur. bu konular görsel ve metinsel sunum halinde yök başkanına milli eğitim bakanına cumhurbaşkanına muhatap olmalıdır. gündeme alınması veya girilmesi çok ayıp. selamlar

Misafir Avatar
Semih 1 ay önce @Yasal?!

ayıp falan değil arkadaşım. herkes yapabileceklerini söylesin, kim vizyon sahibi ise üniversitemize o atansın. kimin ne yapabileceğini görelim.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Kemal 4 hafta önce

Hamdullah hoca üniversiteye ilk olarak insanlığı sonra da bilgi ve projeleriyle katkı sağlayacağından şüphem yoktur. İnşAllah o seçilir.