Mahkumlara 19 Mayıs müjdesi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin bir genelge yayımlayarak, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 20-24 Mayıs tarihleri arasında açık görüşten yararlanmasını istedi.

Mahkumlara 19 Mayıs müjdesi

Adalet Bakanı Ergin'in imzasıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle tüm hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacağı belirterek "Açık görüşler her hükümlüye bir kez yararlandırılmak üzere Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E tipi, Bafra T Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Eskişehir H Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca-Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Kayseri, Mardin E Tipi, Mersin E Tipi, Metris 1 No'lu T Tipi, Konya E Tipi, Ümraniye E Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 3, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, Şanlıurfa E Tipi ile Tokat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22-23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün yaptırılacak.


Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22 Mayıs'ta 3 gün; müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 21-22 Mayıs'ta 2 gün süreyle açık görüş yaptırılacak.
Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklularla örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri cumhuriyet başsavcılıklarıyla kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu gruplar, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmayacak. Kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve cezaları kaldırılmamış hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmayacak" denildi.

Hükümlü ve tutukluların belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülecekleri belirtilen genelge şöyle devam ediyor:

" Hükümlü ve tutuklularla görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları gerekecek.

Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar akrabalarından en çok üç kişiyle önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmalarına izin verilecek. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından hükümlü olanlar bu imkandan yararlanamayacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. Hazırlanan program koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak izdiham yaşanması önlenecek.


Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde gerçekleştirilecek. Görüş süresi, yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında olacak. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek"

Anahtar Kelimeler:
mahkumlara mayıs müjdesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478