banner643

MHP'den son dakika idam cezası açıklaması

MHP Grup Başkan vekili Erkan Akçay "Hükümet idam cezası teklifi getirirse bunu karşılıksız bırakmayacağız" dedi.

MHP'den son dakika idam cezası açıklaması
 MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Eğer hükümet idam  cezasının geri getirilmesi için TBMM'ye bir kanun tasarısı, teklifiyle gelirse  bugüne kadar idam cezasının kaldırılmasına tek karşı çıkan Milliyetçi Hareket  Partisi, elbette aziz milletimizde oluşan bu temayülü değerlendirecektir ve  karşılıksız bırakmayacaktır." dedi.

Akçay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin FETÖ'nün  darbe girişimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Darbe girişiminde istihbarat zafiyeti olup olmadığının sorulması  üzerine Akçay, saldırıların "devletin çivisinin çıktığını" gösterdiğini,  istihbarat ve yönetim zaafiyeti olduğunu öne sürdü. Akçay, "Başkanlık hayali  kuran adamların en yakınında, 24 saat yanında olan insanlar bile bunlara ihanet  etmişse bu ülke nasıl bunlara emanet edilebilir? Elbette MİT, emniyet istihbarat  ve devlet yönetimi, kurumları, kurallarıyla iyi yönetilmezse birileri kurumlara  sızar ve her türlü melaneti işleme cüretini kendinde bulabilir." ifadesini  kullandı.

Akçay, önümüzdeki günlerden itibaren, istihbarat ve yönetim  zafiyetinin nerelerde, kimler tarafından oluşturulduğunun detaylı bir şekilde hem  yargı tarafından hem de Meclis tarafından araştırılması ve soruşturulması  gerektiğini belirtti.

KALEM KIRDI

İdam cezasının getirilmesine ilişkin tartışmaları anımsatan Akçay,  "Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak diyoruz ki vatan hainlerinin,  teröristlerin ve terör elebaşlarının kalemi artık kırılmalıdır." dedi ve yanında  getirdiği kalemi kırdı.

Yıllardır, bu konunun istismar konusu yapıldığını vurgulayan Akçay,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha, 2014 yılında zamanın Başbakanı Erdoğan, 'Hamaset yapmayın'  diyordu, idam cezasının tekrar getirilmesi hususunda. Zaman zaman artan terör  olayları karşısında da bu gündeme getirilmişti ama bugün itibarıyla maalesef  devleti yönetenler bu konuda çok geç kalmıştır. Vatan hainleri, teröristler, idam  cezasının olmayışından cüret bulmuşlardır.

Eğer hükümet idam cezasının geri getirilmesi için TBMM'ye bir kanun  tasarısı, teklifiyle gelirse, bugüne kadar idam cezasının kaldırılmasına tek  karşı çıkan Milliyetçi Hareket Partisi, elbette aziz milletimizde oluşan bu  temayülü değerlendirecektir ve karşılıksız bırakmayacaktır. Bu konuda da başta  Sayın Genel Başkanı'mız olmak üzere partimizin yetkili kurumları da hükümetin bu  konuda getireceği öneriyi kapsamlı olarak değerlendireceğimiz ve yapıcı katkı  vermeye çalışacağımız aşikardır. Bu konuda yalnız hamaset yapılmasın."

Darbe girişimi sonrası yaşananlara ilişkin "cadı avı"  değerelendirmelerinin sorulması üzerine Akçay, olayın sıcaklığının yaşandığı şu  saatlerde bir "cadı avının" olup olmadığının önümüzdeki günlerde görüleceğini,  ancak bir "cadı avının" başlatılmaması gerektiğini söyledi.

Erkan Akçay, gerçek suçluyla suçsuzun ayırt edilmesi gerektiğine  işaret ederek, "Ne olduğunu asla bilemeyecek er ve erbaşların durumunu hepiniz  izlediniz. Silahını teslim etmiş, olaydan hiçbir haberi olmayan, korunmasız  kişilere linç girişiminin yapılmasını da şiddetle kınıyoruz. Askerlere bu tür  muameleyi yapanların da mutlaka yakalanıp adalet tarafından cezalandırılması  gerekmektedir. Bu, hükümete düşen önemli bir görevdir." değerlendirmesini yaptı.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Bir gazetecinin, vatandaşların "demokrasi nöbetine" devam ettiğini  anımsatarak, provokasyon uyarıları yapıldığını belirtmesi üzerine Akçay, MHP  olarak, defalarca sağduyu çağrısını yaptıklarını anlattı. Akçay, "Hükümeti ve  iktidar partisini bu konuda hassas, duyarlı, özenli olmaya şiddetle davet  ediyorum. Gecenin karanlığında yapılan eylemlerde nelerle karşılaşılacağı  herkesin meçhulüdür." ifadesini kullandı.

"Cumhurbaşkanı danışmanının silahlanma konusunda bir açıklaması var.  Nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna Akçay, "Son derece vahim, yanlış ve şiddetle  reddettiğimiz açıklamalardır. Sen kim oluyorsun da böyle bir açıklama yapıyorsun.  Siz bir milis gücü mü oluşturmak istiyorsunuz? Devlet otoritesini, devlet  silahını kimlerin nasıl kullanacağı, Anayasa ve kanunlarda son derece açık bir  şekilde yazılmış. Şiddetle reddediyoruz ve hükümet bu konuda bir adım atacak  olursa kesinlikle engelleriz, karşı çıkarız." yanıtını verdi.

Er ve erbaşların yargılama şeklinin diğer muvazzaf subay ve  astsubayların yargılanması gibi olamayacağının belirten Akçay, "Çünkü hiçbir şart  altında komutanları tarafından verilen emirleri sorgulayıp, reddetme ihtimalini  söyleyemeyiz. Muvazzaf subay ve astsubayların bunu sorgulama, kanunsuz emirlere  uymama hakları vardır. Komutan, yaptığından ve yapamadığından da sorumludur. Bu  bütün rütbeli askerler için de Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan için de  geçerlidir." dedi.

Akçay, konuya ilişkin Meclis'te bulunan siyasi partilerin ortak  kararıyla komisyonun oluşturulmasında büyük fayda gördüklerini söyledi.


MİLLİYET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479