banner1034

Türk Vatandaşlığının Kazanılması, Reddi ve İptal Davası

Vatandaşlık hukuku, günden güne çok daha fazla kişiyi ilgilendirmeye başlamıştır. Ne de olsa pek çok insan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaya çalışmaktadır ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için bazı belli başlı şartlar mevcuttur. Buna ek olarak bu şartların sağlanmasının ardından da birtakım kamu kurumlarının takdir yetkileri söz konusudur. 

Türk Vatandaşlığının Kazanılması, Reddi ve İptal Davası

İşte vatandaşlık başvurusunun reddine karşı Türk vatandaşlığı iptal davası açılabilmesi de bu sayede mümkündür. Ne de olsa vatandaşlık talebinin reddi idari bir işlemdir. İdarenin ise her türlü eylem ve işlemi bazı belli başlı istisnalar saklı tutulmak kaydı ile yargı denetimine tabidir. Bu yargı denetiminden istifade edebilmek için ise muhakkak alanında uzman bir vatandaşlık avukatı ile çalışılması lazımdır. Her ne kadar birey kendi kendisini savunma hakkında sahip olsa dahi uzman bir hukukçu her daim çok daha büyük başarı elde edecektir.

Davalar Hangi Mahkemeler Tarafından Görülecektir?

Türk vatandaşlığının kazanılması veya iptal davası idare mahkemeleri tarafından görülmektedir. Ancak bu mahkemelerdeki dava görme usulü diğer davalardan bir miktar farklıdır. Her şeyden önce bu mahkemelerde duruşma usulü ikinci planda kalmaktadır. Avukatın dava dilekçesi ile birlikte talep etmesi ve müvekkili için yararlı olduğunu düşünmesi halinde mahkemece duruşma açılmaktadır. Hal böyle olunca kural olarak dosya üzerinden görülmekte olan iptal davaları bir de sözlü olarak ifade edilmek üzere duruşmalı da yapılmaktadır. Yargılamanın duruşmalı olarak yapılmasının yararlı görüldüğü durumlarda  yapılan duruşmada tarafların hukuki durumu en iyi şekilde sözlü olarak ortaya koymak ve varsa mağduriyetleri ifade etmek yararlı olmaktadır.

Avukatın Bu Dava Hakkında Yapacakları ve İtiraz Usulünde Avukatın Önemi

Bir avukatın bu dava türünde yapacağı yegane şey sadece davayı takip etmek ya da usul konusunda müvekkiline yardımcı olmak değildir. Bunun yanında tebligatlar da kural olarak avukata yapılacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir hak ihlali durumu olduğu düşünülecek olursa da avukat yine itiraz usullerini bilen bir kişi olarak müvekkilinin mağdur olmaması için elinden geleni yapacaktır. Nihayetinde vatandaşlık hukuku son derece geniş bir hukuk disiplini olması ve ileri düzeyde uzmanlık gerektirmesi sebebiyle nitelikli ve deneyimli bir avukat ile çalışılması da zorunludur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510