Of Devlet Hastanesi'nden "Dünya Böbrek Günü" farkındalığı... Of Devlet Hastanesi'nden "Dünya Böbrek Günü" farkındalığı...

İnternet üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda Yomra'nın Çamlıyurt Mahallesi'nde her yıl düzenlenen geleneksel kalandar şenliklerini keşfettiler ve etkinliğe belgesel çekmek üzere Trabzon'a gelmeye karar verdiler.

Yomra Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Şaban Can’ın aracılığıyla Çamlıyurt Mahallesi’ne gelen Koreliler, ilginç deve figürleri ile karşılaşınca adeta şaşkına döndüler. Çekimleri gerçekleştiren Korelilere mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi. Çekimler iki gün boyunca devam etti.

Bir tercüman, bir yönetmen, bir sunucu ve bir kameramandan oluşan ekip, köy sakinleriyle uzun süre sohbet ederek kalandar şenlikleri hakkında detaylı bilgiler topladı. Köy kahvehanesinde gerçekleşen muhabbet, zaman zaman güldürdü, zaman zaman düşündürdü. Çekimler sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşirken, Koreliler mahalleyi çok sevdi. İkinci gün ise ekip köyde yaşam konulu bir bölüm daha çekerek mahallenin günlük hayatını belgeledi.

Mahalle sakinlerinden Halil İbrahim Can'ın evine konuk olan ekip, Can'ın hayvancılıkla uğraştığı evinde Korelilerin sorularına içtenlikle cevap verdi. Özellikle taş duvarlar, karla birlikte gelen inanılmaz manzaralar ve yöresel yemeklerden olan kuymağı çok beğendiklerini belirtiler. Çekimlerin ardından mahalle sakinlerine teşekkür eden Koreliler, tekrar geleceklerinin sözünü verip memnun bir şekilde mahalleden ayrıldılar.

Belgesel 4 Mart tarihinde EBS Tv ve akabinde youtube kanallarında yayınlanacak.

098834209883498634098740934-2093-1