Haberin, kendisiyle yapılan kapsamlı röportajda, ifadelerinin yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğini kaydeden Gürdoğan, bu durumun bağımsız bir çıkarım olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Türk Somonunda kalitenin artırılmasının öneminin vurgulandığı bahse konu röportajın, iç su ve baraj göllerinde yetiştirilen somona ihracat izni verilememesi gerektiği şeklinde yanlış yorumlanarak haberleştirilmesi gerek kurumumuzda gerek sektörde büyük üzüntüye yol açmıştır. Halbuki Sn. Gürdoğan tarafından ifade edilen, ithalat taleplerine uygun şekilde, yüksek kalitede ürünlerin ihracatının yapılmasının sektör için hayati önem taşıdığıdır.

KAFES YETİŞTİRİCİLERİN BİR ÇOĞU İÇ SU YETİŞTİRİCİSİ

Keza deniz kafeslerinde yetiştiricilik yapan birçok ihracatçımızın aynı zamanda iç su yetiştiricisi olduğu ve Türk Somonu ihracatımızın baraj gölleri ve deniz kafeslerinde yetiştirilen ürünlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda Sn. Gürdoğan tarafından bu yönde bir açıklama yapılmasının mümkün olmadığı aşikardır.

MÜŞTERİ TARAFINDAN TALEP EDİLEN…

Trabzon için fırtına uyarısı! Trabzon için fırtına uyarısı!

Hem deniz hem de iç suda yetiştirilen Türk Somonu’nun uluslararası pazarlarda önemli bir müşteri kitlesi bulunmakta olup röportajda ifade edilmesi amaçlanan aslen; müşteri tarafından talep edilen nitelikteki ürünü göndermek yerine kalitesiz ürünlerin ihracatını gerçekleştiren birtakım firmaların Türk Somonu imajını olumsuz etkilediği hususudur” denildi.