Kış aylarının gelmesi ya da baharda alerjisi olan kişiler belirtileri corona ile karıştırabilir. Aynı zamanda her mevsimde covid olma olasılığı yüksektir. Virüsün yapısındaki değişimler nedeniyle farklı semptomlar ortaya çıkabildiği gibi bireylerin bağışıklıkları yüksek olduğu takdirde hiçbir belirti görülmez. Ancak kişiler covid olma olasılığından şüphelendiği takdir mutlaka en yakın sağlık kuruluşu ya da covid-19 testi yapan laboratuvarlarından destek alarak test vermesi gerekir. Böylece pozitif sonuç çıkması durumunda hastanın izolasyonu sağlanmalı, toplum sağlığını riske atmamak gerekir. 

Covid testinin zor olması ve sürekli test yaptırma durumunda olmayan kişiler için ekstra covid test kitleri üretilmeye başlamıştır. Bu kitlerin içerisinde bireylerin evde kendi testlerini yapma durumu vardır. Ancak bu durum labaratuvar ortamında yapılan covid-19 testi yani PCR testi kadar güvenilir olmamaktadır. Bunun için Turklab laboratuvarlarından güvenilir şekilde test yaptırılabilir ve testler en iyi şekilde hastalara ulaştırılır. Deneyimli ekipler titizlikle çalışarak hastaların test sonuçlarını inceler ve bildirerek gerekli olan tedavilerin yapılması için sürekli kendilerini geliştirmektedir. 

Covid-19 testi yaptırmak isteyen kişiler sağlık kuruluşları, laboratuvarlardan destek alarak PCR testi vermelidir. Covid-19 yani corona testi için süprüntü örnekleri alınır. Bu örnekler hastanın mukoza yapısından alınır ve laboratuvar ortamda incelenmesi ile testler sonuçlanır. Test sonuçları incelendiğinde alınan mukozada çıkan virüs yapıları ve RNA’ları incelenir. Bu incelemelerin sonucunda pozitif ve negatif çıkmaktadır. Bireylerin test yaptırmak için geç kalması durumunda testler negatif olarak çıkabilir ancak koranavirüs genel belirtileri normal grip, soğuk algınlığı, domuz gribinden ayıran noktalar vardır. Bu noktalar iyi bir şekilde kişi vücudunda gözlemeli ve mümkün olan en kısa sürede corona virüs testi yani PCR testi vermelidir. 

Corona Testi Hangisi?

Covid-19 testi, virüslerin yapısı, RNA düzenleri, hastanın antikor oranları ölçülerek sonuçlanır. Bu süreçlerde kullanılan covid-19 testi için bazı yöntemler şunlardır: 

 • PCR
 • ELISA IgG
 • Hızlı covid-19 testleri (laboratuvar ortamlarında yapılır)
 • Covid-19 ev kiti testleri

Bireyler sağlıklarını korumak ve corona hastalığına yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için PCR testi yaptırmalıdır. Bu testlerde virüslerin antijen testleri kategorisinde proteinleri bulunmaktadır. Bu proteinler tespit edilmesi durumunda hastaların covid-19 PCR testleri pozitif çıkmaktadır. Hızlı ve anında sonuç verdiğini iddia eden covid-19 ev kitleri genellikle yalancı negatif ya da yanlış sonuç alma ihtimalleri bulunmaktadır. Bu nedenle hastalar herhangi bir korona belirtileri hissettiğinde vakit kaybetmeden laboratuvarlarda PCR testi vermelidir. 

Korona Belirtileri ve Testi

Korona hastalığı grip, soğuk algınlığı, domuz gribi belirtileri ile karıştırılma ihtimali yüksektir. Ancak hastaların üzerindeki etkileri daha ağır ve farklı olarak seyredilebilir. Bu nedenle kişiler belirtiler arasında yoğunluk hissettiği durumlar PCR testi vermelidir. Korona belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Ateş
 • Nefes daralması
 • İştahsızlık
 • Öksürük
 • Mide bulantısı bazı durumlarda kusma
 • İştahsızlık
 • Tat, koku kaybı
 • Kronik ağrı durumlarının olması sonucunda belirtiler daha ağır şekilde kendini hissettirebilir. 

Covid-19 testi için son zamanlarda hızlı antijen testi yapılmaktadır. Hızlı antijen testi nedir? Covid-19 virüsünün hastada olup olmadığını tespit etmek için kullanılan ekipmandır. Hızlı ve kolay şekilde kullanılabilir olması, yoğun ve karmaşık malzemelere ihtiyaç duymadan sonuca ulaşılması, uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak labaratuvarda yapılan covid-19 testi kadar doğru sonuç vermez ve sıklıkla yalancı negatif sonucu çıkmaktadır. Aynı zamanda bireyler koronavirüs hastalığına yakalanmışsa vücutta bulunan antikorların tespit edilmesi, hastalık geçtikten sonra kan değerleri, vücut değerlerinde değişimler tespit edilir.