İş yerlerinde uzaktan çalışmak bu kadar yaygın bir hal almışken internet bağlantınızın performansı her geçen gün daha kritik bir hal almaya başlamıştır. İnternetinizin hızını, kalitesini ve genel anlamda performansını ölçmek istiyorsanız herhangi bir yazılıma veya ekstra programa ihtiyaç duymadan internet hız testi aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hız Testi Nasıl Kullanılır?

Hız testinin asıl amacı size ulaştırılan internet miktarını size vaat edilen miktarla karşılaştırıp dediğiniz internet hizmetinden ne kadar faydalandığınızı öğrenebilmek. Hız testini gerçekleştirmeden önce internet planınız hakkında detaylı bilgi edinmeniz daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde sağlıklı bir karşılaştırma yapmanız çok mümkün olmayacaktır. Size vaat edilen internet hız miktarını öğrenmek için faturanızı kontrol edebilirsiniz.

Hız Testi Yapmadan Önce Ne Yapmalı?

En sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için mümkünse kablolu bir internet bağlantısını tercih etmelisiniz. Wi-Fi kullanmak internet hız testi esnasında hatalı bilgi verebilir çünkü Wi-Fi kullanırken çeşitli parazitler meydana gelip performans dalgalanmalarına yol açabilir. Ev internet ağınız içerisinde yer alan başka kablolu cihazlar mevcutsa bölünme yaşanmaması açısından internet hız testini gerçekleştireceğiniz bilgisayarı doğrudan modeme bağlamanız gerekmektedir. 

Diyelim ki iPhone 14 cihazınızda Wi-Fi kullanırken internetin yavaşladığını fark ettiğinizde paraziti en aza indirip internet hızındaki aksamaları çözebilmek adına Wi-Fi yönlendiricinizin kablosuz cihazlardan uzak olduğundan emin olun. Daha sonra Wi-Fi ağınızdaki, kullandığınız bilgisayar dışındaki, bütün cihazları devre dışı bırakın.  Bunun dışında ağınızda veri kullanan herhangi bir uygulama olup olmadığını kontrol etmek için Windows Görev Yöneticisi’ndeki Ağ sütununu seçebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızın arka planında indirilmekte olan bir dosya olmadığından da emin olmalısınız

Bağlantınızı test ederken uygulamaların yazılım güncellemeleri indirmesini önleme için bilgisayarınızdaki tüm uygulamaları kapatın veya devre dışı bırakın. Amaç bant genişliğinin sıfıra olabildiğince yakın olduğundan emin olmaktır. Bu sebeple işletim sisteminiz belirli güncellemeleri indiriyorsa güncellemelerin bittiğinden emin olduktan sonra hız testini gerçekleştirmeniz en mantıklısı olacaktır.

İnternet Bağlantısı Yavaşladığında Ne Yapılmalı?

Eğer internet bağlantınızla ilgili bir problem yaşıyorsanız modeminizi ve yönlendiricinizi sıfırlayabilirsiniz. Bunun için modemi fişten çekebilirsiniz. Birkaç dakika sonra modeminizi tekrar fişe takıp açın. İnternetinize bağlı başka bir cihaz olmadığından emin olduktan sonra hiz testi kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde hız testi araması yaptığınız takdirde faydalı sitelere ulaşabilirsiniz. Daha doğru verilere ulaşmak adına hız testini birkaç kere yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ortalama internet hızınız size vaat edilenden az olduğu takdirde müşteri temsilcisiyle görüşüp başka bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Standart bir internet hızı genel itibari ile 4 Mbps ile 8 Mpbs arasında değişiklik göstermektedir. Elbette ihtiyacınız olan internet hızı kullanımınıza ve kullandığınız uygulamalara göre değişiklik gösterecektir. Örneğin video oyunları oynuyorsanız oldukça yüksek bir hızda internete ihtiyaç duymanız olasıdır.