Tabi ikinci el telefon demek birçok soru işareti demek. Çalıntı mı, sağlam mı, bozulur mu, garanti sorgulama yapabilir miyim? Kısacası ikinci el cep telefonu alınır mı gibi sorular beraberinde geliyor. Peki, ikinci el telefon alırken bizler nelere dikkat etmeliyiz? Bütün bu sorular doğrultusunda İkinci el cep telefonunu nereden alacağına karar vermek en önemli aşamadır.

1-Öncelikli olarak ihtiyacını tam olarak belirlemek önemlidir.

İkinci el telefon almaya karar verdiğinde belirlemen gereken ilk kriter, nasıl bir telefon istediğin. Çünkü önüne yüzlerce seçenek çıkacak ve bunların arasında kaybolup zamanını ve bütçeni boşa harcamak karşılaşacağın en büyük sorun.

C:UserskursmanagerDesktopanket.pngHangi marka ve modelin ihtiyacını karşılayacağını bulmak için aşağıdaki soruları cevapla ve bu cevaplara göre cep telefonu seçeneklerini araştırmaya başla.

  • Hangi işletim sistemi ihtiyaçlarını karşılıyor?
  • Kamera performansı ve kalitesi ne kadar önemli?
  • Telefonun boyutu senin için ne kadar önemli?
  • Güçlü bir pil performansına ihtiyacın var mı?
  • Bütçen ne kadar?

C:UserskursmanagerAppDataLocalMicrosoftWindowsINetCacheContent.WordScreenshot_1.png En sonunda, seçeneklerini daraltma ve belli telefonlara daha fazla yoğunlaşma fırsatı yakalayacaksın.

İkincielmobil.com öncelikle marka model seçimi yaptırıp, tüm marka ve modellerin özelliklerini kullanıcılara sunmasıyla alıcıyı hangi marka, hangi model karmaşasından kurtarıyor? 

İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

2-İmei Kontrolü 

IMEI kontrolü de ikinci el telefon alımlarında oldukça önemlidir.

Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda geçerli olan *#06# kodunu, cihaz arama menüsünde tuşlayarak, telefonun IMEI numarasına ulaşabilirsiniz.

  • IMEI kodunu BTK’nın web sitesinden sorgulatarak cihazın yurtiçi, yurtdışı, çalıntı olup olmadığı veya kayıt durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Ayrıca telefonun kutusu üzerindeki IMEI veya pil arkasındaki IMEI numarasını da birbiriyle karşılaştırın ve farklılık var ise cihazı almayın.

İkincielmobil.com İlanını öne çıkarmak isteyenler için ücretsiz olarak Güvenli (İmei onaylı) seçeneğini sunarak, imei numarası girilmiş ilanların gerekli kontrollerini yapıp bu ilanları güvenli olarak etiketlemesi alıcılar içinde büyük bir avantaj haline dönüşüyor.

İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

C:UserskursmanagerDesktopgaranti_sorgulama.jpg3- Garanti Sorgulama

Öncelikle telefon alırken ilk kontrol etmeniz gereken şey garanti. Cihazın mümkünse beraberinde faturasını alın. Cihazların garanti uygulamaları markalara göre değişkenlik göstermektedir. Faturayı ibraz etmenize gerek olmadan telefon tamiri veya değişimi yapan Apple gibi firmalar her ne kadar mevcut olsa da faturasız kabul etmeyen firmaların da bulunduğunu unutmamakta fayda var. 

  İkincielmobil.com tüm kullanıcılar için hazırladığı garanti sorgulama sayfası ile; kullanıcılara almak istediği, satmak istediği veya aldığı tüm marka ve model telefonlar için garantilerini imei numarası ile hızlı bir şekilde kontrol imkânı sağlıyor.

 İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

C:UserskursmanagerAppDataLocalMicrosoftWindowsINetCacheContent.Wordnote 3.jpg4-Fiziksel Durum ve Doğrulanmış Fotoğraf

Satıcı seninle aynı şehirde değilse telefonun donanımsal bilgileri hakkında net ve doğru bilgiler elde etmelisin. 

Bu telefon satıcının elinde mi? 

Çizik göçük var mı?

Pili orijinal mi?

Yanında verilecek aksesuarlar nelerdir?  

İkincielmobil.com’da tüm ilanlar uzmanlar tarafından gözden geçiriliyor.  Bu kontrollerde telefonun fiziki durumu ile ilan açıklamalarının uyumu ve aksesuarların uyumu kontrol ediliyor. Bununla birlikte ilanını öne çıkarmak isteyenler için ücretsiz olarak ‘‘Nitelikli İlan’’ özelliklerini sunuyor. Farklı açıdan çekilen ve doğrulama kodu içeren fotoğraflı ilanlar ilanda belirtilen telefonun satıcının kendisinde ve fotoğrafını kendisinin çektiği bilgisini bize sunmuş oluyor. 

İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

5-Güvenli Ödeme Sistemi

İnternetten ikinci el bir telefon almak istiyorsun. Peki ödeme nasıl olacak? 

Aldığın ürün ilanda gördüğün ürün değil ya da arızası var muhatabın kim olacak ürünü iade edip nasıl paranı geri alacaksın? 

İkincielmobil.com güvenli ödeme sistemi 4 aşamadan oluşur. Böylece alıcı ve satıcı en üst düzeyde korunmaya çalışılır.  

İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

6-Satış Sözleşmesi

Son olarak cihazlarda tüm kontrollerinizi bitirdikten sonra alma kararı verdiniz. Çalıntı olabilecek ürünler için başınızın ağrımaması açısından mutlaka bu sözleşmeyi yapın. İkinci el telefon satan dükkanlar bu sözleşmeyi sizden telefon alırken kesinlikle yapmaktalar fakat telefon satarken sözleşme yapmaya yanaşmazlar. 

İkincielmobil.com tüm satışlarda yazılımsal olarak hazırlayıp kullanıcılara sunduğu mesafeli satış sözleşmesi ile bu sorunu kökten çözerek hem alıcıya hem satıcıya güven veren konumuyla dikkat çekiyor.

İnternetten ikinci el ya da sıfır cep telefonu almanın güvenli yolu ikincielmobil.com

7-Fiyat geçmişi inceleme özelliği

C:UserskursmanagerAppDataLocalMicrosoftWindowsINetCacheContent.Wordabout4.jpgİkincielmobil.com sayesinde kullanıcılar için sahip olduğu bir diğer özellik ise fiyat geçmişini grafiksel olarak yansıtıp, alıcı ve satıcıya kolay ve hızlı fiyat araştırma imkanı sunması. Bu platform sayesinde alıcı ve satıcı fiyat karmaşası içinde boğulmadan, cihazlarını değerinde ve güvenli bir şekilde alıp satabiliyor.                                                                          

İkincielmobil.com tüm bu güvenlik avantajlarının yanında; ücretsiz olarak sınırsız sayıda ilan koyma özelliği ile benzer platformların bir adım ötesine geçmiş durumdadır.

İkinci el mobil pazarına standart getiren platform olma hedefi ile yola çıkan ikincielmobil.com, Türkiye’nin online ikinci el ve sıfır telefon pazarı olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

Sen de telefon almak ya da satmak istiyorsan ikincielmobil.com u ziyaret et güvenli, kolay al sat.