Daum'dan Burak Yılmaz ve Trabzonspor açıklaması

Fenerbahçe'nin eski teknik direktörü Christoph Daum, Habertürk Özel'de Faik Çetiner'in sorularını yanıtladı...

İlanlar 21.02.2013, 00:46
 Daum'dan Burak Yılmaz ve Trabzonspor açıklaması
Christoph Daum; Fenerbahçe'de çalıştığı dönem ve gündemle ilgili birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

İşte Daum'un açıklamaları:

"DENİZLİ MAÇINDA BAŞKA OLAYLAR VARDI"
"Denizli maçında yeteri kadar şansımız vardı ama top kaleye girmedi. Bunun dışında başka olaylar da vardı ama şimdi bunu konuşmaya gerek yok. Ben antrenörlük yaptığım dönemde şikeye rastlamadım ve bu olaylar patlak verdiğinde ben de çok şaşırdım. Ben yönetimle görüştüğüm zaman bana teminat verdikleri konulardan biri, hiçbir şekilde hocanın işine karışmayacaklarıydı. Benden sonra Aykut Kocaman'ın neden antrenörlük görevini kabul ettiğini bilmiyorum."

"BURAK'IN ZOR YÖNLENDİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER"
"Sportif direktör; uluslararası ilişkileri sağlamakla, Fenerbahçe'nin izleme heyetini kurup futbolcu izlemekle yetkilidir. Transferde yetkilidir. Takımın bütün organize işlerine bakmalıdır. Gökhan Ünal'ın kişiliğine söyleyecek bir şeyim yok. Fakat benim listemde kanat futbolcuları vardı. Santrfor aramıyordum. Defalarca söylememe rağmen Gökhan'ı aldılar. Burak Yılmaz'la çalışmak isterdim. Fakat çok zor yönlendirileceğini söylediler bana."

"TRANSFERLERE BEN KARAR VERMEDİM"
"Sadece 2003-2004 ve 2004-2005'te bütün transferler benim isteğimle oldu. Bundan sonraki yıllarda benim etkim olmadı. Başkaları karar verdi transferlere. Anelka'nın gelmesine hepimiz karar verdik. Hepimiz gelmesini istiyorduk. Anelka'nın bize maddi açıdan asla zararı olmayacağını biliyorduk. Sportif açıdan daha faydalı olmasını bekliyorduk ama Türkiye'de ve Fenerbahçe'de uyum sağlayamadı. Gitmeye karar verdi ve gitti."

"DENİZLİ MAÇINDA ÖNCE NOBRE'NİN GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİM"
"Denizli maçı hakkında çok değişik yorumlar yapılabilir. Maç bittikten sonra konuşmak çok daha rahat oluyordu. Stephen Appiah golü atsa bunlar konuşulmayacaktı. Süper bir oyuncudur ama atamadı işte. 2 yıllık şampiyonluğun ardından 3. yılda şampiyonluk kaçtı. Denizli maçından önce Nobre'nin gönderilmesini istediğim doğrudur. Yönetime böyle bir şey söyledim. Daha iyi futbolcular almak istediğim için bu listeyi vermiştim. Doymuş futbolcular değil Avrupa'da ve ligde daha fazla katkı sağlayacak oyuncular almak istiyordum. 2003-2004'te bize geldiği zaman bize çok değerli şeyler sağladı. Çok çok değerli bir futbolcudur. Fenerbahçe tarafından tekrar alınmak istenebilir. Nobre'yi alırken 'van Persie mi Nobre mi' diye bir tercihiniz yoksa tabii ki Nobre iyi bir tercihtir. Bildiğiniz gibi Türk vatandaşlığı da olduğundan kontenjan için de önemli."

"İNSANLAR ARKASINI GÖREMEZ"
"Her antrenör gibi neticelerden ben sorumluyum. Futbol bir netice oyunudur. Ne kadar iyi oynasanız da derbileri kazansanız da neticede şampiyonluk geçerlidir. Şampiyon olamadığımız için hiçbir şey önemsenmiyor. Trabzon maçından sonra ben önümüzdeki sezon için raporu sundum. Onlardan gelen cevabı bekledim. Kısa bir süre sonra benimle çalışmak istemediklerini bildirdiler. İnsanlar arkasını göremezler. Ben, Aykut'la çalışmak için elimden geleni yaptım. Ona dostluk elimi uzattım ama ondan karşılığını asla göremedim."

"AYKUT BANA HİÇBİR ZAMAN YAKINLAŞMADI"
"Aziz Yıldırım, Aykut'u bana sportif direktör olarak getirdiklerinde kongrede bunun sözünün verildiğini söyledi. Ona yardımcı olmamı söyledi. Ben de zamanında bu görevi yapmıştım. Aykut Kocaman'ı sportif direktör olarak yetiştirecektim. Ama o bana hiçbir zaman yakınlaşmadı. Aykut'un Türk futbolunda çok değerli bir yeri olduğunu söylemeliyim. Çok başarılı bir futbolcuydu. Ben, Aykut'la devamlı çalışmak istedim. El ele verip çalışsaydık kesin şampiyon olurduk. Aykut her zaman benden kaçtı."

"AZİZ YILDIRIM EFSANE BAŞKANDIR"
"Fenerbahçe'de çalıştığım dönemde soyunma odasına gelmezdi. Çok enderdir, çok kötü gittiğimiz zamanlarda olmuştur. Biz, Aziz Yıldırım'la çok iyi çalıştık. Son dönem hariç her zaman iyi çalıştık. Benim için "Efsane Başkan"dır. Sürtüşmelerimiz muhakkak olmuştur ama bu Fenerbahçe'nin iyiliği için olmuştur. Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe için yaptıklarını değerlendirecek olursanız; stadıyla, tesislerle, yaptığı transferlerle, pazarlama çalışmalarıyla bunu görürsünüz. O benim için "Efsane Başkan"dır."

"ALEX'LE HİÇ SÜRTÜŞMEM OLMADI"
"Benim Alex'le hiçbir zaman sürtüşmem olmamıştır. Ama ona top rakip alana geçtiğinde savunma yapmadığı için bazen uyarılarım olmuştur. Takım içinde çok sorumluluk sahibidir. Bir aksaklık olduğunda yardım ederdi. Türkiye için bir kazançtır. Fenerbahçe'ye çok faydalı olmuştur. Türkiye'ye gelmiş en iyi futbolculardan birisidir. Muhakkak ki futbolun bir sonu vardır. Alex de tabii ki bir gün Brezilya'ya dönecektir. Ancak gönderiliş şeklini tasvip etmiyorum. Böyle olmamalıydı. Ben Brezilyalı futbolcularımı sadece futbolcu olarak görmedim. Buraya uyum sağlamaları için de çalıştım. Belki o yüzden onlar için daha değerliyimdir."

"ÜMİT ÖZAT VAZGEÇEMEDİĞİM FUTBOLCULARDAN BİRİDİR"
"Arada unutabileceğim futbolcular olursa özür dilerim. Vazgeçemediğim futbolculardan biri Ümit Özat'tır. Hatta Köln'de de beraber çalıştık. 'Büyük Kaptan'dır benim için. Ama bazı yorumlarını duydum onlar beni biraz üzdü. Biz onunla daha sonra görüşürüz bunları. Vazgeçemediğim diğer futbolcular; Tuncay, van Hooijdonk, Rüştü, Volkan... Ben geldiğimde Volkan 19-20 yaşlarındaydı, kendisini çok iyi geliştirdi. Çok iyi bir kaleci oldu. Roberto Carlos, şu an Drogba gibi dünya çapında bir yıldızdır. Türkiye için de çok önemlidir. Ben de çok mutluydum onunla çalıştığım için."

"KRASİC ÇOK DEĞERLİ BİR FUTBOLCU"
"Krasic çok değerli bir futbolcudur. O yüzden Fenerbahçe'ye gelmiştir. Neden oynamadığını sorarsanız bunu yorumlayamam. Stoch'un neden oynamadığını Aykut Kocaman'a sorun. Bence çok iyi bir sezon geçirmişti. Belki Chelsea'de oynayamadı ama Fenerbahçe için önemli bir isimdir. Meireles'in, Emre'nin ve taraftarın olmaması tabii ki kötü ama deplasmanda alınan avantajlı sonuçla Fenerbahçe turu geçecektir. Napoli şu anda İtalya'da şampiyonluğa oynayan bir takım, Plzen de futbolcu yetiştiren bir takım. Ama önce BATE'nin geçilmesi lazım. Plzen benim de şaşırdığım bir sonuç aldı."

"SNEİJDER VE DROGBA TÜRK FUTBOLU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
"Sneijder ve Drogba hakkında yorum yapmaya gerek yok. Türk futbolunun imajı açısından da çok önemlidir. Birçok takımdan teklif gelmesine rağmen Türkiye'ye gelmeleri çok önemli. Fatih Terim'in Galatasaray'ın başına gelmesi çok önemli bir olaydır. Derwall, Türk futboluna profesyonelliği getiren bir isimdir. Gelen en önemli isimler; Hagi, Taffarel, Popescu, van Hooijdonk, Alex, Roberto Carlos, Anelka, Sneijder, Drogba, Fernandes... Çok önemli oyuncular hepsi."

"SCHALKE SÜRPRİZ YAPABİLİR"
"Fatih Terim şu anda çok önemli bir kişi olarak vaziyeti görmüştür. Galatasaray açısından avantajlı olan bir durum var. Benim de tahmin ettiğim gibi Galatasaray bugün favori. Ama bu da Schalke için bir avantajdır. Kötü durumdalar ama kaliteli futbolcuları var. Buradan bir beraberlik çıkarma ya da tek farklı yenilmeleri durumunda onlar avantajlı duruma gelebilir. Ama Schalke bir sürpriz yapabilir. Farfan, Höwedes, Bastos gibi çok değerli futbolcular var. Özellikle Höwedes duran toplarda çok iyi. Galatasaray'ın maçın başından sonuna dikkatli olması gerekiyor.  İçeride, dışarıda olmasından ziyade futbolculara göre şekilleniyor. Çok eksikleri bulunduğu için elindeki futbolcular önemli... Papadapulos çok önemli bir eksik, Afellay da öyle. Huntelaar'ın gözünde bir sorun var. Onun pozisyonu açısından %100 hazır olabilir mi bilemiyorum."

"FENERBAHÇE'DE TEKRAR ÇALIŞMAK İSTERİM"
"Türkiye'yi çok seviyorum. Burada yaşayan herkes benim kardeşim. Onlar için her şeyin iyi olmasını diliyorum. Tabii ki Türkiye'de özellikle de Fenerbahçe'de çalışmayı tekrar isterim. Türkiye'den teklifler de aldım. İlk tercihim İstanbul'dur. İstanbul'u çok seviyorum. Aykut Kocaman'a yarınki maçında, ligde ve Avrupa'da başarılar dilerim. "

"FENERBAHÇE'DE ÇALIŞMAK BÜYÜK ÖVÜNÇTÜR"
"Fenerbahçe nerede olursa olsun orada çalışmak benim için büyük övünçtür. Çalıştığım her yer benim için önemlidir. Köln'le başladım, Stuttgart ile ilk şampiyonluğumu yaşadım, Beşiktaş'ta uluslararası bir yerlere geldim, Leverkusen ile kurduğum kadro Şampiyonlar Ligi finali oynadı. Biz oradaki profesyoneller ile bunu yaşadık. Beşiktaş'a ikinci geldiğimde ekonomik sorunlar vardı. Orada da iyi çalıştık. Benden sonra gelen Lucescu takımı şampiyon yaptı. Diğer kulüplerde de başarılı oldum. Tek başaramadığım şey Frankfurt'u ligde tutamamak oldu."

"EN ÇOK ARKADAŞLARIMI ÖZLEDİM"
"Burada en çok arkadaşlarımı özledim. Fatih Terim ile yarın görüşeceğim. Dün Abdullah Avcı ile görüştük. Ali Koç çok değerli bir insan. Demirören ile ailece görüşüyoruz. Aziz Yıldırım'la buluşmak gibi bir durumumuz yok. Ancak şu anda öyle bir durum yok."

TÜRKÇE KONUŞTU
Daum, programın sonunda Türkçe olarak, "Bugün burada sizinle olmaktan dolayı çok mutluyum. En büyük Türkiye. Burada çok mutluyum, iyi günler..." diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:15
Güneş 05:04
Öğle 12:33
İkindi 16:29
Akşam 19:52
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30