Diş implantı, ağız içerisinde eksik dişlerin yerine yapılan bir tür vidadır. Kök ekme olarak da bilinen bu uygulama vidalar, çene kemiğine yerleştirilmekte olup bir veya birden fazla diş için uygulanabilir. Dental implant uygulaması, çene kemiğine yerleştirilen vidaların üzerine protez diş uygulanması prensibine dayanmaktadır. Eksik dişlerin yarattığı işlevsel ve estetik sorunlara modern bir çözüm olmakla birlikte implant tedavisi, çoğu hastada endişe uyandırabiliyor. Ancak kullanılan yöntem ve son teknoloji ekipmanlar ile tedavi, konforlu şekilde gerçekleştirildiğinden hasta açısından herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Bu kapsamda Trabzon diş kliniği ile görüşmeler yaparak tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavisi nasıl yapılır? hakkında sürece genel hatları ile bakılacak olursa,aşağıda yer alan implant tedavisi aşamaları ele alınabilir;

  • İlk Muayene ve Planlama Aşaması: Öncelikli olarak ilk muayene gerçekleştirilir ve implantın gerekliliği, implant uygulamasının yapılıp yapılmayacağı gibi noktalara karar verilir. Uygulanabilir kararı alındıktan sonra süreç planlanır.
  • Operasyon Aşaması: Bu aşamada lokal anestezi ile operasyona başlanır. Uygun ekipman ve aletler ile yuva açılır ve kemiğe ulaşıldıktan sonra vidalama işlemi yapılır. Dikişli implantlarda vidanın yerleştirilmesinden sonra dikiş atılır. Operasyon aşamasında süre, tedavi planına göre değişiklik gösterir.
  • İyileşme Dönemi: Operasyon gerçekleştirildikten sonra 2 - 4 ay arası vidanın kemik ile bütünleşmesi sağlanır.
  • Protezin Yapılması Aşaması: Yerleştirilen implant sonrası mevcut duruma ve ihtiyaca yönelik olarak protez tasarlanır ve hazırlanan protez uygulanır.

WhatsApp Image 2023-03-08 at 13.35.27

Her Hastaya İmplant Tedavisi Uygulanabilir Mi?

İmplant uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için belli şartlar bulunmaktadır. Diş implantı, her yaştan hastaya uygulanamadığı gibi, yaş kriterini sağlaması da yeterli değildir. İmplantın başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi ve sonraki dönemlerde herhangi bir sorun oluşturmaması adına ilk muayenede diş hekiminin doğru bir karar vermesi önemlidir. Trabzon diş hekimi ile görüşerek ilk muayenenizi yaptırabilir ve implant için gerekli kriterleri sağlayıp sağlamadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu kapsamda bir hastaya implant yapılabilmesi için gerekli şartlar;

  • İmplant için alt yaş sınırı 18’dir. Elbette bu sınır bazı istisnalara göre 16 yaşa kadar düşebilir.
  • Çene kemiği gelişimi tamamlanmış olmalıdır.
  • Diş etlerinde ve ağız içerisinde herhangi bir yara veya sağlık sorunu bulunmamalıdır.
  • Yoğun sigara tüketimi bulunan hastalara uygulama yapılamaz.
  • Kemik erimesi rahatsızlığı bulunan hastalara uygulama yapılamaz.

İmplant Tedavisi Fiyatları

Halk arasında son derece endişe verici ve korkulu duran implant uygulamaları, yanlış bilinenin aksine ağrılı bir işlem değildir. Lokal anestezi ile yapılan işlemler sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Bunun dışında operasyon sonrası iyileşme sürecinizde doktorunuzun önerisi doğrultusunda ağrı kesici kullanarak tedavi Ek olarak en çok merak edilen konulardan biri implant fiyatları olmaktadır. Geniş bir fiyat skalasına sahip bu tedavide fiyatlar; tedavi sürecine, mevcut problemlere, eksik diş sayısına ve kullanılacak malzeme kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Trabzon implant uygulamaları ve implant tedavisi fiyatları birçok kritere bağlı olarak değiştiğinden net bir fiyat için muayene randevusu oluşturmalısınız.