Virgin Orbit, finansal nedenlerden dolayı uzay operasyonlarını tamamen durdurduğunu açıkladı.

İngiliz şirket Virgin Orbit, tüm uzay çalışmalarını durdurdu

Uzay faaliyetleri son yıllarda hızla artarken, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin sayısı da artıyor. Bunlardan biri de İngiliz girişimci Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Orbit'ti. Boeing 747 uçağından fırlatılan LauncherOne adlı roket ile mini uyduları yörüngeye taşıyan şirket, finansal sorunlar nedeniyle tüm faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu.

Virgin Orbit CEO'su Dan Hart, şirketi kurtaracak bir finansman sağlanamadığını ve yakın gelecekte tüm faaliyetlerin durdurulacağını belirtti. Şirket, 2017 yılında LauncherOne adlı roketi geliştirmek ve ticarileştirmek amacıyla kurulmuştu. Ancak bu roket, 500 kilogram ve altında ağırlığı olan mini uyduları taşıyabildiği için daha büyük görevlerde kullanılamıyordu.

LauncherOne roketi, modifiye edilmiş bir Boeing 747 uçağı olan Cosmic Girl'un altına yerleştiriliyordu. Bu sayede roket fırlatma tesislerine olan ihtiyaç ortadan kalkıyordu. Geçtiğimiz aylarda, Virgin Group'un kurucusu Sir Richard Branson batmakta olan şirkete 55 milyon dolardan fazla para aktarmıştı. Ancak bu finansman da şirketi kurtarmaya yetmedi ve Virgin Orbit tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Editör: Çağrı Aktaş