Tartışmalara değinen Reisi, "Tesettür konusu dini ve hukuki bir meseledir" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Herkes tesettüre uymalı

AA

İran, Mahsa Emini gösterilerinin ardından başörtüsü zorunluluğuna karşı eleştirileri tartışıyor.

Ülkenin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, tartışmalara yanıt verdi. Kanunları hatırlatan Reisi, herkesin buna uyması gerektiğini söyledi.

Tesettür tartışması

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'da düzenlenen Kur'an-ı Kerim Sergisi'nin açılış töreninde konuşan Reisi, tesettürün ülkede yasal bir zorunluluk olduğunu anımsattı:

"Dini ve hukuki mesele, herkes bağlı kalmalı"

Bugün tesettür konusu dini ve hukuki bir meseledir ve toplumumuzun tüm fertlerinin tesettür konusuna geçmişte olduğu gibi bugün de bağlı kalması gerekmektedir.

Reisi, tesettür konusunda farklı düşünenler için ilmi ve dini merkezlerin devreye girerek "müzakere ve ikna yoluyla meseleyi aydınlatması" gerektiğini söyledi.

İran'daki gösteriler ve başörtüsü zorunluluğu

Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Gösteriler sırasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar, 1979'dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının esnetilmesi taleplerini yeniden gündeme getirmişti.

İran'da "İyiliği Emretme ve Kötülükten Sakındırma Merkezi" Sözcüsü Ali Hanmuhammedi, 5 Aralık 2022'de yaptığı açıklamada, eleştirilerin hedefindeki İrşat devriyelerinin görevinin sona erdiğini ve başörtüsü uygulamasının "daha modern yöntemlerle teknolojiden de faydalanılarak devam edebileceğini" belirtmişti.

Hamaney: Tam riayet etmeyenler dinsizlikle itham edilmemeli

Bu süreçte ülkede bazı kadınların başörtüsü kurallarına uymadığına dair görüntüler sosyal medyada yer bulmuştu.

Bununla birlikte zorunlu başörtüsü yasasına uymadığı tespit edilen bazı işletmelerin kapatıldığına dair haberler ülke medyasına yansımıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise 4 Ocak'ta yaptığı konuşmada, ülkedeki zorunlu başörtüsü kurallarına tam riayet etmeyen kadınların "dinsizlik ve rejim karşıtlığıyla" itham edilmemesi gerektiğini söylemişti.

Son olarak İran İçişleri Bakanlığı ve Yargı Erki tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, zorunlu başörtüsü kuralına aykırı hareket edenlere karşı harekete geçileceği belirtilmişti.

Editör: TE Bilisim