Kendi deneyimleri ve gözlemlerinden elde ettiği sonuçları paylaştığını belirten Karataş; “Kendim deneyimlerimden ve gözlemlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki; başarılı bir girişimin olmazsa olmazı fikirdir. Fikir, girişimin hangi yöne doğru seyredeceğini, başarı oranını, nasıl sonuçlanacağını ve vizyonunu çok açık bir şekilde belli eder. Bugün bazı girişimcilere baktığımda maalesef projelerinin fikri yeterliliğe sahip olmadığını görüyorum.” Sözlerini kullandı.

“Fikir, Her Girişimin Kıvılcımıdır”

Fikir üretmenin başarılı bir girişimde en önemli bileşen olduğunu belirten Mehmet Karataş; “Fikir her girişimin kıvılcımıdır ve onun büyüyerek bir alev olması tamamen harcanan emekle ilgilidir. Başarılı bir girişimci olmak isteyen herkesin her şeyden önce iyi bir fikre ihtiyacı vardır. Burada modern kavramlar üzerinden hareket etmek gerekirse fikrin diğer analizlerle de desteklenmesi gerekir. Özellikle rakip analizi ve sektör analizi bu noktada oldukça önemli. Bu analizler, girişimin başarıya ulaşıp ulaşmama konusunda kaderini tayin ediyor. Doğru şekilde yapılan rakip analizi, markanın rakiplerinin önüne geçmesini sağlarken, başarılı bir sektörel analiz ise sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilme olanağı vadediyor.”

“Başarılı Girişimlerin Yaşam Döngüsü Her Zaman Aynıdır”

Girişimciler için rehber sayılabilecek bilgiler aktaran başarılı iş insanı Mehmet Karataş açıklamalarında; “Sektör ayırt etmeksizin söyleyebilirim ki başarılı girişimlerin yaşam döngüsü her zaman aynıdır. Burada işinize değer vererek, yaptığınız işin en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlamak için bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Başarılı girişimlerin yaşam döngüsünün ilk aşamasını kuruluş süreci oluşturur. Belirttiği gibi bu süreçte fikir ve modern imkanlarla yapılan analizlerin payı büyüktür. Başarılı bir girişimin belirleyici bir diğer unsuru da cesarettir. Günümüzde birçok girişim, cesaretli girişimcilere sahip olmaması nedeniyle yok olup, tarihe karışıyor. Cesaret ise tek başına hiçbir zaman yeterli değildir. Cesarete her zaman akıl eşlik etmeli ve ölçülü bir cesaret benimsenmelidir. Böylelikle sektörün ihtiyaçları çok da verimli şekilde belirlenmiş olur. Ayrıca doğru zamanlama da çok önemli. En doğru zamanda en doğru yatırımlar yapılarak, büyümekten asla kaçınılmamalıdır.” İfadelerine yer verdi..