İBB’nin yaptığı açıklamada resmi tatiller ve bayramlarda ücretsiz toplu taşıma ulaşım hizmetlerinden sadece kişiselleştirilmiş kart sahiplerinin faydalanabileceği kaydedildi.
Bu kararın ilk uygulamasının da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yapılacak. Buna göre kişiselleştirilmiş kartı bulunmayan turist ve göçmenler bayramda ücretsiz ulaşımdan faydalanamayacak.

İSTANBULKART, KREDİ KARTI GİBİ OLDU

Bu durumun nedeni olarak ise artık İstanbul Kartların, aynı kredi kartı gibi kullanılmasından dolayı olduğu ifade ediliyor. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle anonim yani isim yazmayan İstanbulkart’ların kullanımına da son verecek.

İstanbul kartların zaman içinde aynı kredi kartı gibi kişiye özel hale gelmesinden dolayı kaynaklanan bu uygulama ile ilgili BELBİM AŞ. Genel Müdürü Nihat Narin, bir bilgilendirmede bulundu.

istanbulkart0000

YÜKLENEN BAKİYERE ARTTI,  BAKİYELERİN KORUNMASI İÇİN... 

Narin, İstanbul kartların aynı kredi kartı gibi kullanıldığını bunun da zaman içinde yüklenen bakiyenin artmasına neden olduğuna dikkat çekerken, yüklenen bariyerin de İBB Tarafından koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

31 ARALIK'TA KULLANIMA KAPATILIYOR

İstanbulkart’ların kişiselleştirilmesi ile birlikte içindeki bakiyenin de koruma altına alınabileceğini ifade eden Narin, ancak kartın anonim yani isim yazmayan bir kart olması durumunda bunun yapılamayacağına dikkat çekti.
Narin, kişiselleşmemiş İstanbulkart’ların 31 Aralık itibariyle kullanıma kapatacaklarını da hatırlattı.

İSTANBUL KART NASIL KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR

Bu noktada vatandaşların merak ettiği bir diğer konu ise İstanbulkart’larını nasıl kişiselleştirecekleri… Bunun için ilk olarak İstanbulkart’a mobil giriş yapılacak kart ekle alanını seçmek gerekiyor. Burada yapılan yönlendirmeler takip edilerek İstanbulkart kişiselleştirilebiliyor.

Bu uygulama haricinde bir de www.bireysel.istanbulkart.istanbul  adresinden de bilgilinizi doldurarak İstanbulkart’ınızı kişiselleştirebilirsiniz.
Mobil ya da internetten bu işlemi gerçekleştiremeyen kullanıcılar ise 153’ü arayarak yine İstanbulkart’larını kişiselleştirebilirler…