61SAAT HABER SERVİSİ - Millet İttifakının ortağı İYİ Parti’nin Trabzon İl Kongresi bugün yapıldı. Mevcut İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin yeniden aday olmadığı il kongresinde Fatma Başkan, Mustafa Küçükibrahimoğlu ve Mehmet Şükrü Hacıahmetoğlu il başkanlığı için yarıştı. 

BAŞKAN, 'AKŞENER'İ BAŞBAKAN YAPMAK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

Oylama sonucunda Fatma Yıldız Başkan, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı seçildi. Başkan 61saat'e yaptığı açıklamada, ‘’Trabzon’da İYİ Parti kazanmıştır. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüze bakacağız. Genel başkanımız sayın Meral Akşenr’i başbakan yapmak için tüm mücadelemizi vereceğiz’’ dedi.

Fatma Yıldız Başkan 368 oy alırken, Mehmet Şükrü Hacıahmetoğlu 69 oy ve Mustafa Küçükibahimoğlu 103 aldı.

WhatsApp Image 2023-01-28 at 13.24.36

Fatma Yıldız Başkan'ın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

 • Fatma Yıldız Başkan (Başkan)
 • Abdülaziz Saykı
 • Ali Donbaz
 • Aybala Emral Karanisoğlu
 • Ayhan Ay
 • Baha Kurt
 • Bahar Kılıç
 • Emel Alimisoğlu
 • Ercan Bekircan
 • Erda Aygün
 • Erhan Eroğlu
 • Erkan Değirmenci
 • Fatma Arıcı
 • Figen Kansız
 • Güler Aksı

WhatsApp Image 2023-01-28 at 17.40.20 (1)

 • Haldun Dabanca
 • Halim Öztürk
 • Halit Ertürk
 • Hüseyin Özçelik
 • İlhan Sarı
 • İsmail Aydın
 • Kemal Eraydın
 • Mehmet Güçlü Murat Gündoğan
 • Mustafa Baki
 • Mustafa Kılıç
 • Müjgan Mollamehmetoğlu
 • Necla Öğrek Akgül
 • Orhan Çakır
 • Osman Taner Bahadır
 • Özcan Maraba
 • Remzi Başkan
 • Saadet Bayram
 • Samet Salih Bekiroğlu
 • Süleyman Çağılcı
 • Şevket Siyah 
 • Temel Aydoğdu
 • Turan Altuntaş
 • Ümit Öztürk
 • Yavuz Kahraman

SEÇİM ÖNCESİ YAŞANANLAR

9DWQD

HACIAHMETOĞLU: SORUMLULUK ALDIK

Kongrede Başkan adaylarından ilk olarak Mehmet Şükrü Hacıahmetoğlu konuştu. Hacıahmetoğlu, özetle şu şekilde konuştu: 

“Siyaset birileri farklı anlamlar taşıyabilir ancak bizim için adalettir, kalkınmadır, güçlü bir Türkiye'dir.. Dün de bugün de yarın da siyaseti basit egolar, mevki savaşları ve koltuk olarak görmedik, görmeyeceğiz.. Ülkede varolan yanlışları İYİ yapmak için siyasete girmişsek sorumluluğumuzu pazarlık konusu yapmayız, yapamayız.. Daima en ideal, iyi üzerinde kafa yorduk. Partimizin ülke siyasetinde geldiği nokta, taşıdığı önem herkesin malumudur. Ve inanıyoruz ki ülke yönetme sorumluluğunu da en kısa zamanda bu aziz milletin takdiriyle elde edeceğiz.. Tek başımıza iktidar olmaya doğru hızla ilerlerken prangalardan kurtulmalıyız. Siyasetin eski alışkanlıklarını yoketmeliyiz.
İstişareye kapalı, liyakat yerine sadakat anlayışının tasvip edilmesi sonucu ülke bugün bu halde. Ve biliyorum ki ülkede siyaset artık değişmeli, dönüşmeli, gelişmeli.. Bir karar vermeliydik ve bu değişim adına bu kararı verdik, sorumluluk aldık. Amacımın İl Başkanı olmaktan daha kıymetli olduğunun bilinmesini isterim. En iyisi adına her türlü özveriye hazır olduğumun bilinmesini isterim. Biz Trabzon da herkesin işaret ettiği, takdir ettiği bir siyasi yapı olacağız. Zafere giden hiçbir yol engelsiz olmaz..

HER TÜRLÜ ENGELİN ÜSTESİNDEN GELECEK… 

Her türlü elgelin üstesinden gelecek güce azme, donanıma, cesarete ve ekibe sahibiz. Ülke değişecek ise bu değişim tabandan başlayacak.
Biz tabanız. Sorumluluk aldık ve sizin, cesurlar ordusunun kıymetli delegelerinin teveccühü ile bu sorumluluk taçlanacak  ve yarın bismillah deyip çalışmaya başlayacağız.  Ülke için kaybedecek bir dakika, bir gün yok. Partimiz için de kaybedecek bir kişi yok. Herkesi kucaklayacağız. 
Parti olarak kenetleneceğiz ve hep birlikte güçlü bir Türkiye bunun tabanı da güçlü bir İYİ Parti olacağız. Koşacağız ama yorulmayacağız..
Düşeceğiz ama yılmayacağız. Çocuklar için iyi bir gelecek hayalinden vazgeçmeyeceğiz. Sağduyulu delegemizin bu hassasiyetle hareket edeceğini ve en doğru terciyi yapacağını biliyorum. Bu salona Başkan olma heyecanıyla değil yarın işe koyulma motivasyonuyla geldik.
Buradan da bu motivasyon ile ayrılacağımıza inanıyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum”

ff95558c-5ec4-4eac-b868-f73088e04542

KÜÇÜKİBRAHİM: KENDİ BÜTÇESİ İLE TEŞKİLATINA GÜÇ VERECEK

Kongrede daha sonra yine başkan adaylarından Mustafa Küçükibrahimoğlu konuştu. Küçükibrahimoğlu, ilk olarak özgeçmişi ile başladığı konuşmasında 5 yıl önce Trabzon’da ataması yapılmış ilk ilçe başkanı olduğunu söyledi. 

Küçükibrahimoğlu, özetle şu ifadeleri kullandı: 

“Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Bu zor zamanlarda daha fazla çalışmak adına il başkanı olarak çıkmanın gururunu yaşıyorum. 
Oldu da dediniz ki, “Bu kardeşinizi il başkanı yapalım” Kimlere ne gibi faydalarım olur. Ben ilçe başkanlığından geldiğim için ilçe teşkilatlarının bütün zorluklarını yaşamış kardeşinizim. En büyük sıkıntılar maddi sıkıntılar. Buradan sözünü veriyorum. İlçe teşkilatlarımızın, bizim il başkanlığımız döneminde hiç bir şekilde ekonomik problemi olmayacak. Nasıl çözeceğiz? Güçlü bir ekonomik yapı oluşturacağız. Trabzon İl Başkanlığının, kendi bütçesi ile öncelikli kendini idare edecek sonra ilçe teşkilatlarına güç verecek. İlçe başkanlıklarındaki masalarda, “Bu ay kiraları nasıl vereceğiz” tartışmaları olmayacak. Üzülerek söylüyorum: biz bu tartışmalara il başkanlığında şahit olduk. İnanılmaz emek harcadılar. Ama o masalar maddi sorunların konuşulduğu masalar olmamalı. O masalar şehre yön veren siyasetin konuşulduğu masalar olmalı. Birlik mesajlcarı verdiler.. Bende söz veriyorum, kimseyi ayrıştırmayacağım. İlk icraatım, il istişare heyeti kurmaya başlayacağım. Siz değerli cesur yüreklere soruyorum. Artık zamanı gelmedi mi? Küçük olsun benim olsun anlayışı benimseyenlerden kurtulma zamanı gelmedi mi? Artık birlik olmanın, tek yumruk olmanın zamanı gelmedi mi? İlçe belediyelerine tek tek İYİ Parti bayrağı asmanın zamanı gelmedi mi? 
Trabzon’da İYİ Parti’yi birinci parti yapmak, sayın Genel Başkan Meral Akşener’i Başbakan yapmanın zamanı gelmedi mi? Siz cesur yüreklere yakışır il başkanı olmak. Başkan amacım yok. Andolsun ki şahsi menfaatlerimizi parti menfaatleri üzerinde tutmayacağız”

4b691b8c-8c02-4e39-b6a6-90ca67e6bbbf

FATMA YILDIZ BAŞKAN: PARTİYİ PARTİ BİNASINDAN DEĞİL SAHADAN YÖNETECEĞİZ

İl Başkan adaylarından son olarak ise Fatma Yıldız Başkan konuştu.

Başkan, özetle şu ifadeleri kullandı: 

Bugün burada sizlerin desteğiyle seçilip bu yüce görevi üstlenirsem bilinmesini isterim ki bu partiyi hep birlikte yöneteceğiz.
Trabzon’un en ücra köşesine kadar ulaşacak projeler gerçekleştireceğiz. Bu projelerin tüm aşamalarını hep birlikte yürüteceğiz.
Bu süreçte ilçe başkanlarımızın önderliğinde delegelerimizin, üyelerimizin ve bizlere gönül bağlayan tüm destekçilerimizin değerli fikirlerinden faydalanacağız. Evet bizler partimizi parti binasından değil, sahadan yöneteceğiz. Seçim sürecinde ve sonrasında her bir ferdimizle sahada olacağız ve halkımızı kucaklayacağız. Sorunları tespit edip çözmek için ortak aklı işleteceğiz. Gençlerimizin, kadınlarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlılarımızın, yoksul vatandaşlarımızın kısacası toplumumuzun her kesiminin sorunlarından haberdar olacağız.

“KÜÇÜK OLSUN, BENİM OLSUN” DEMEYCEĞİZ

Trabzon’da İYİ Parti olarak hedeflerimizi her geçen gün daha da yükselteceğiz. Başarıyı hep birlikte sahipleneceğiz, “ben yaptım oldu” zihniyetinden her zaman uzak duracağız ve ben inanıyorum ki tüm hedeflerimize fazlasıyla ulaşacağız. “Küçük olsun benim olsun” demeyeceğiz, büyük olsun, başarı hepimizin olsun diyeceğiz. Bugün burada Divan Kurulu’muza bir yönetim kurulu listesi verdik. Ben yönetim denilince bunu sadece listedeki isimler üzerinden kısıtlamıyorum. Bu liste, bir icra kuruludur. Bu liste, siz değerli delegelerimizin, üyelerimizin ve halkımızın lehine olan her kararı alacak imza yetkisine sahip kişilerden oluşmaktadır.

İNTERNET ÜZERİNDEN ANLIK İLETİŞİM SAĞLAYAN PLATFORM HAZIRLIYORUZ

Çünkü biz yönetim deyince birlik ve beraberliği, uzlaşma kültürüyle karar almayı, kimseyi dışarıda bırakmamayı, tek bir amaç uğruna hep birlikte mücadele etmeyi anlıyoruz. O nedenle tekrar yinelemek istiyorum ki bu partiyi birlikte yöneteceğiz. İlerleyen süreçte her bir üyemize soru sorup cevap alacağımız internet üzerinden anlık iletişim sağlayan bir platform hazırlıyoruz. Göreceksiniz ki her bir ferdimizin düşünceleri bu yönetim kurulu toplantılarında değerlendirilecektir. O yüzden partimizin her bir üyesi ve gönüllüsü bizim için çok ama çok önemli ve değerlidir.

SEÇİMLERE ÇOK AZ KALDI! 

Artık seçimlere çok az kaldı. Anlaşılan odur ki 14 Mayıs günü Genel Seçimler yapılacaktır. Yerel seçimleri kaybeden iktidar, yapılacak bu genel seçimleri de kaybedecek, Allah’ın izni, milletimizin desteği ve hepimizin gayretiyle İYİ Parti’miz iktidara gelecektir. Bize düşen iktidara hazırlık çalışmalarını kendi mahallemizde, beldemizde, ilçemizde ve ilimizde bıkmadan ve usanmadan sürdürmektir. Trabzon’da yapacağımız çalışmalarla, Türkiye’ye en büyük katkıyı vermek öncelikli vazifemizdir. Herkes kendi vazifelerini zamanında ve eksiksiz yaptığı takdirde, Yüce Allah’ın izniyle başarı da kendiliğinden gelecektir. Trabzon’da İYİ Parti basında, kamuoyunda, çarşıda, pazarda, köyde, mahallede, evde, işyerinde velhasıl her yerde varlığını ve ağırlığını hissettirecektir. Trabzon’da İYİ Parti Ailesi, birlik beraberlik içinde kenetlenecek, kimseyi ötekileştirmeyecek, kimseyi ayırmayacak ve kimseyi kayırmayacaktır. Trabzon’da İYİ Parti, liderimiz Sayın Meral Akşener’in ortaya koyduğu milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı ilkeleriyle bütün milletimizi kucaklayacaktır. Kuruluşundan bugüne kadar Trabzon’da il, ilçe ve mahalle teşkilatlarımızda partimize emeği geçen bütün başkanlarımıza, yöneticilerimize, üyelerimize, gönüllülerimize ve tüm arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum”

76f6af49-e74d-4b21-9ade-306144b9a260

BIYIK: BİZLER BİR OLURSAK… 

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık da il kongresinde kısa bir konuşma yaptı.  Bıyık, “Bugün partimizi Trabzon'da seçime taşıyacak il teşkilatımızı, takım kaptanımızı seçeceğiz. Bazı partiler çoklu yarışın olduğu kongreleri zafiyet olarak görür. Ancak bu durum bizim için zenginliktir. Çünkü İYİ Parti demokrasiye inanmış, birbirine kenetlenmiş insanlar topluluğudur. Birbirinden kıymetli üç adayımızın varlığı ile kongreye gidiyoruz. Bu kapsamda il başkan adaylarımız Hensehrim olmasından gurur duyduğum Sayın Fatma Başkan'a, Sayın Mehmet Hacımehmetoğlu'na, Sayın Mustafa Küçükibrahimoğlu'na ve listelerindeki birbirinden değerli IYI Parti neferlerine başarılar diliyorum. Biliyorum ki onların varlığı partimiz için şanstır. Ve yine biliyorum ki, bu kongrenin sonucu ne olursa olsun, tüm adaylarımız kongrenin hemen akabinde kol kola girecek ve ülkemiz için hayati öneme sahip olan bu seçim sürecinde herkes vazifesini fazlası ile yerine getirecektir. Bu nedenle adaylarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. Bizler bir olursak, partimize, genel başkanımıza ve birbirimize sahip çıkarsak basaramayacağımız iş yoktur. İYİ Parti artık iktidar yürüyüşündedir. Bu yürüyüşte birlik ve bütünlüğümüzü korumaya özellikle dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz ve herkesin bu bilincte olduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum.Burada bütün şehire örnek olacak bir atmosfer ile ve birliktelik görüntüsüyle günümüzü tamamlayacaz. Bu ülkede bu şehirde kavgalardan hiziplerden bıktı ve ileriye bakmamız için sevgiye ve hoşgörüye çok ihtiyacımız var. Sizlerde bu hissi fazlasıyla görüyorum. Aslolan ülkemizin hedeflenen muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için mücadele etmemiz ve çalışmamızdır” dedi.

İYİ PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖRS: MİLLETİMİZİN KARARI BAŞIMIZIN ÜZERİNDE

İYİ Parti Trabzon Milletvekil Hüseyin Örs, kongrede konuştu. Örs, özetle şu ifadeleri kullandı: 

Bir siyasi hareket düşünün ki, onun liderinin bulunduğu aracın önü çöp kamyonu ile kesilmişti. Bir siyasi parti düşünün ki, bir siyasi hareket düşünün ki onun Genel Başkanının konuşacağı salonun elektrikleri kesilmiş, kapılarına kilit vurulmuştu.  İşte biz buradayız, dimdik ayaktayız. 
Sayın Genel Başkanımız, sayın Meral Akşener, yılmadı, korkmadı, doğru bildiği yolda dimdik eğilmeden bükülmeden yürüdü, biz de ona yol arkadaşlığı yapıyoruz. Onun için Meral Akşener’e cesur lider diyorlar.  Bugün gelmiş olduğumuz noktada Türkiye’ye baktığımızda Milletin Umudu haline gelmiş bir İYİ Parti var. Milletin umudu olan bir Genel Başkanımız sayın Meral Akşener var.  Şimdi hep sahadayız. Trabzon’da da sahadayız. Vatandaş, kendine dokunan, kendini dinleyen, kendi problemi ile hemhal olmuş siyasetçi arıyor. Son günlerde yaşadığımız bir hepimizi üzen, hepimizi kızdıran, nefretine sebep olan Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonları, çirkin saldırıları lanetlediğimizi, nefretle kınadığımız saldırıları nefretle kınadığımızı ifade edelim.  Bu provokasyonları özgürlük adı altında imkan tanıyan, izin veren ülkeleri de kınamak istiyorum.  Trabzon’da epey zamandır, bu kadar kalabalığı bir arada görmemiştim. 

MİLLETİMİZİN KARARI BAŞIMIZIN ÜZERİNE

24 Haziran seçimlerinde sizlerin desteği ile parlamentoda Trabzon’umuzu temsil eden 6 milletvekilinde biri de bendeniz kardeşiniz… 
Parlamentoda görev almaya başladıktan sonra bu bölgenin problemlerini sorunları TBMM’de sizlerin adına dile getirmeye çalıştım. 
Aziz milletimiz bize dediki, “Siz muhalefetsiniz” Milletin kararı başımızın üzerine.  Zaman geldiğinde eleştirmek, iyi yapılan şeyleri de “iyi yaptı” demek. Biz bunları bilecek kadar sorumlu muhalefet anlayışına sahibiz. Bende orada vazife yaparken İlçe Başkanım, ‘Taşönünde çöp tesisi var. İnsanlar kokudan dışarı çıkamıyor^ diyor. Soru önergesi verdim. Araklı ilçe Başkanımla olay yerine gittim. Orada dayanılmaz kokuyu tespit edip yerine getirdim.  Yeri geldi Sürmene Çamburnu’ndaki çöp tesisinden bahsettim.  Yeri geldi, Yomra Özdil Oymalı yolu bitmedi. Bunu parlamentoda gündeme getirdim. Köprübaşı’nda, orada heyelan var… TBMM’de niye tedbir almıyoruz diye dile getirmeye çalıştım. 
Maçka’da Bahçekaya Mahallesinde yol sorunu, su problemi var, sesi olduk… Of’ta, çay üreticisinin problemlerini ilçe başkanım bana iletti ben TBMM’de dile getirdim. Tonya Süt Fabrikası kapatılırken, diyen kardeşinizim ben… Yaşadığım şehrin sorunları dile getirmek. 

4a4783d8-d3e4-4e5a-af55-5bf7b0687cf5

4 TANE BAKANIMIZ VAR AMA… 

Ortahisar ilçemiz en büyük ilçemiz. Ben Ortahisar Mahallem diyorum. Benim mahallemin de sorunları var. Merkez köylerine gittim. Çok problem var. Su, yol problemini dile getirdim. Trabzon’da hemşerilerimin, vatandaşlarımızın ilettiği problemleri orada dile getirmek zorundayım. Şimdi, Trabzon konuşuyoruz, problemlerini… Ben komisyonlarda da, Trabzon ile ilgili problemlerini dile getirirken diğer milletvekilleri, “Hocam sen konuşuyorsun. 4 bakanımız var diyorlar” Evet bizim 4 tane bakanımız var. 4 tane bakanımız var ama çevre yolumuz yok, 4 bakanımız var ama demiryolumuz yok, 4 bakanımız var ama yatırım adamız yok. Hepsinden önemlisi 4 tane bakanımız var ama bizim gençlere, bizim uşaklara, kızlarımıza iş yok. Bunları söylemeyeceğiz de neyi söyleyeceğiz. Vadetmeye gelirken var, icraata gelirken yok. Biz bunları yine söyleyeceğiz. 

Ekran Resmi 2023-01-28 14.09.16

TRABZON’DA HER 4 KİŞİDEN BİRİ İYİ PARTİLİ

Her seçim dönemi vadedilen, gerçekten Trabzon için olmazsa olmaz… Arkadaşlar, çevre yolu sadece ulaşım projesi değildir. Çevre yolu aynı zamanda şehirleşem projesidir. Bu mevcut iktidar 20 yıldır bu çevre yolunu yapacağız dedi, hala sözünü yerine getirmedi. Sayın Koray Aydın, zamanında çevre yolunun başlatılması gündeme getirmişti, proje ihalesini bile yapmıştı. Koray beyin başlattığı bu proje, hala daha iktidarın tozlu raflarında duruyor. Şimdi bunlar bize gelecekler, demeyeceğiz mi, “Arkadaş sen önce verdiğin sözleri tut” Hep vadediptiler, ama uygulamaya geldiğinde ortada bir şey yok. Sürmene Çamburnu’ya tersane kuracaklardı, 2 bin 3 bin kişi çalışacaktı. Var mı? 
Trabzon’da şu anda her 4 kişiden biri İYİ Partili…

OY VERME İŞLEMİNE GEÇİLDİ

İYİ Parti Trabzon il başkanlığı seçimlerinde oy verme işlemine geçildi.

3c7c10d4-5402-42ec-8cfe-8f95c10e4f6d

OYLAMA ÖNCESİ YAŞANANLAR

Kongreye Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Ünzile Yüksel, Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Genel İdare Kurulu Üyesi Yavuz Aydın, Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, Millet İttifakından Siyasi Partilerin il başkanları, çevre illerden il başkanları, Meclis Üyeleri ve partililer katıldı.

Kongrede Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel yaptı.

eaec3d9c-c2a8-45b6-82e4-194cb8c87ec2

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrede ardından Kongrenin Divan Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel’in konuşması ile devam etti. 

14 MAYIS’TA GİDECEKLER

Yüksel, özetle şu şekilde konuştu. 

“‘14 Mayıs’ diyorlar ya hiç farketmez. Biz millet olarak Mayıs’ları çok severiz. 14 Mayıs 1950’de tek adam sistemini sandığa gömdük. 19 Mayıs 1019’da Türk’ün atası Mustafa Kemal Samsun’a çıktı ve  Milli Mücadeleyi başlattı. Biz Mayıs’ları çok severiz. O Mayıs’ta anneler günü kutlanır. 
İşte bu 14 Mayıs’ta da bir anne, bir Türk kadını… O sandıktan İYİ Parti Birinci çıkacak.  Bizim partinin adı İYİ Parti. Bizim tek liderimiz var, o da Sayın Meral Akşener… O sandıkları patlatacak kadar büyüdük. Daha da büyüyeceğiz. Ama bunun tek yolu var. Bir olmak. Başka yolu yok. 
Afişler asıldı, Genel Başkanımız ile birlikte halk, çocuklar el ele.. “Devlete merhamet gerek”,  “Devlete liyakat gerek”, “Devlete adalet gerek”,  “Devlete millet gerek” Devlete de Meral Akşener gibi Başbakan gerek.  Bu milleti yok sayanlar 14 Mayıs’ta gidecekler. 

FAKİRDEN ALIP, ZENGİNE VERİYORLAR… 

O sokakta katledilen genç kadınların, ahı tutacak. O günlere, az kaldı.  Anadolu’yu geziyoruz karış karış. Sadece ,3,5 ayda 300 binin üzerinde kapı çaldık Anadolu’da.  Şuna inanın arkadaşlar: Açık ve net olarak sadece siyasetçi gözüyle demiyorum. Bir hukukçu olarak da söylüyorum. Ülkemiz, milyonlarca geçici sığınmacıya kapıları açıldı. Nüfus yapımız sıkıntıya giriyor, bazı bölgelerde. Çok kötü ekonomi politikası uyguluyor. Hani küçüklüğümüzde masallar vardı. Batıdan, destanlar vardı Anadolu7Dan. Bir Bolubeyi vardı, zalim bir de köroğlu.. Avrupa’da Robin Hood vardı. Köroğlu ve Robin Hood zenginden alıp fakire verirdi. Ama bu iktidar bir değişik. Tersine döndüler. Fakirden alıp zengine veriyor. 
İktidarın hem yürüttüğü göçmen, geçici sığınmacı politikası, hem da halkı fakir eden kula kul politikası bilerek, isteyerek, kasten teamülen yürüttüğü politikadır.

b51f66a6-b83c-4623-a95f-7140daac75e8a4a36f85-df1c-44df-9604-367d5b96d19f

a47e3612-b9d1-4638-89a2-2bbd1a078126

c3010309-7035-42f6-83bf-5cb6539ae726c06b6b91-0f1a-4c96-965a-494dbd2f0cf5

fedecbe8-40a6-4741-9668-4f60acea9b1bf3616745-2658-4830-9b4e-6c2eb10957076b3fb152-d8ae-4adc-84d9-9462f737825661bad0bc-2e03-4d8a-b351-ada2807630945ef0e895-dd8d-4b1e-b1a8-0476dc761220 

dd3df285-8cb3-49f3-89e8-d61602f5e82825e59690-ab0b-425c-8ff7-7098ce654f42

1cbad7fd-9aae-46f4-8194-576065f0d1ad5a4d2b70-2bdf-43a0-81b7-2750c3af5bda998c0052-ca59-4548-97bd-025b4e6a9c34