Cuma Hutbesi! İnsanı İhya, Toplumu İnşa Eden İbadet: Hac Cuma Hutbesi! İnsanı İhya, Toplumu İnşa Eden İbadet: Hac

Japon uzman, Siirt'te İl Milli Eğitim Konferans Salonu'nda düzenlenen "Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na katıldı.

Geçirdiği bir kaza sonucu sempozyuma koltuk değnekleri ile katılan Yoshinori Moriwaki, Türkiye ve dünyada yaşanan depremler hakkında bilgi verdi.

Bingöl, Muş, Bitlis

Yoshinori Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın ilerisinde bir deprem riski bulunduğunu belirterek, "Bingöl, Karlıova, Muş, Bitlis, bu bölge diye söyleyebiliriz." dedi. Siirt'in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını ancak kentte 7'den büyük bir depremin yaşanmadığını ifade eden Moriwaki, bundan sonra da büyük bir deprem beklenmediğini aktardı.

"Deprem Öldürmez, Bina Öldürür"

Türkiye'de "Deprem Dede" olarak tanınan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın "Deprem öldürmez, bina öldürür." sözünü hatırlatan Moriwaki, bu söze katıldığını belirtti. Yapı denetim sistemi hakkında bilgi veren Moriwaki, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerde bu sistemden geçen binaların hasar gördüğünü ancak çökmemiş olduğunu söyledi.

"Doğru Düzgün Yaparsak Bina Çökmeyecek"

"Doğru düzgün yaparsak bina çökmeyecek." diyen Yoshinori Moriwaki, "Sıkıntı ne? 21 milyon yapı stoku varsa maalesef yüzde 50'den fazlası izinsiz bina. Bunun için kontrolü iyi yapmak lazım." ifadelerini kullandı. Moriwaki, ayrıca deprem tatbikatlarının ve yaşam üçgeninin önemine de değindi.

Vali Kemal Kızılkaya, Japon uzman ve sempozyuma katkı sunanlara plaket takdim etti. Sempozyuma, İl Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile arama kurtarma ekipleri ve öğrenciler katıldı.

Editör: Tayfun Çöpcü