Yüz güzelliğini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Çekici ve estetik görünmenin sırrı ise yüzdeki simetrinin sağlanmasıdır. Çene hattı dolgusu olarak da bilinen jawline, yüzdeki altın oranın sağlanması için kullanılan ameliyatsız estetik uygulamalarındandır. Kadın ve erkekler tarafından her geçen gün daha fazla ilgi gören jawline dolgusu, çene hattını daha belirgin hale getirerek yüz hatları ile uyumunu artırmaktadır. Dolayısı ile daha dikkat çekici ve estetik bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Son derece basit bir uygulama olan, herhangi bir cerrahi müdahalenin yapılmadığı, diğer operasyonlara kıyasla daha basit sayılabilecek işlemleri içeren jawline dolgusu ile daha keskin çene hatlarına sahip olabilirsiniz.

Jawline çene dolgusu hakkındaki sorulara yanıt arıyorsanız, yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Jawline Dolgusu Nedir?

Jawline kelimesi İngilizcede çene hattı anlamına gelmektedir. Çenenin uç kısmından başlayarak yüzün her iki tarafına doğru uzanan çizgi ise çene hattıdır. Genetik faktörler, çenedeki kemik yapısı ve yağ oranı, bu hattın biçimini doğrudan etkilemektedir. Çene hattı olarak ifade edilen bu çizgilerin daha belirgin olması, yüz ifadesini doğrudan etkilemekte ve günümüz estetik anlayışında önemli bir yer tutmaktadır.

Jawline dolgusu, çene hattının daha belirgin ve keskin hale getirilmesi için uygulanan estetik bir işlemdir. İşlemin ardından yüz hatları belirgin hale geldiğinden ortaya simetrik, orantılı ve şık bir görüntü çıkar. Kadın ve erkeklerin istedikleri çene hatlarına sahip olmalarını kolaylaştıran bu işlem sırasında ameliyat kesisi uygulanmamaktadır. Kesi ve dikiş izi bulunmadığından işlem sonrasında ciltte kalıcı izler görülmemektedir. Ameliyatsız olmasının bir diğer artısı ise işlem esnasında ve sonrasında ağrı ve acı hissinin yaşanmamasıdır.

Çene yapısının biçimi, yüz görünümünü doğrudan etkilemekte ve günümüz estetik anlayışında önemli bir yer tutmaktadır. Erkeklerin çene hattı genellikle kadınlarınkine göre daha keskin formda olmasına rağmen her iki cinsten insanların jawline dolgusu için başvurduğu görülmektedir. Sosyal medya araçlarında ön plana çıkan estetik anlayışta keskin çene yapısının dikkat çektiği görülmektedir.

Jawline dolgusunun popüler hale gelmesindeki bir diğer etken bu işlem sonrasında gıdı bölgesinin daha az görünür olmasıdır. Yüz biçimine kıyasla daha küçük ve dörtgen formundaki çene yapısı, gıdı bölgesinin daha fazla görünür olmasına yol açmaktadır. Jawline dolgusu ise estetik açıdan değer katan sivri çene hattı ile gıdı bölgesinin görünürlüğünü azaltmaktadır. Gıdı sarkması gibi problemlerden şikayetçi olan kişiler de jawline dolgusuna başvurmaktadır.

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu işlemi öncesinde kişinin yüz biçimi incelenmekte, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yüz hattı üzerine planlamalar yapılmaktadır. Bu süreçte hasta ile uzmanın işbirliği içerisinde hareket etmesi önerilmektedir. Hasta ile uzman, çene hattı bölgesinin şekillendirilmesi için birlikte karar vermektedir.

Jawline dolgusu adımları şu şekildedir:

·        Hasta için en uygun yüz hatlarına karar verildikten sonra işleme başlamadan önce ilgili bölgeye lokal anestezik krem sürülmektedir. Hasta böylelikle işlem sırasında acı veya ağrı hissi duymamaktadır.

·        Hastaya yapılacak işleme uygun olan dolgu maddesi seçilerek cilt altına enjekte edilmektedir.

·        Enjekte işleminin ardından hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir. Son derece basit olan bu işlem sırasında kesi işlemi uygulanmamaktadır.

·        Jawline dolgusu sonrası kontrol seansları yapılmaktadır. Hastalar, uzman tarafından belirtilen tarih ve saatte kontrol seanslarına katılım göstermelidir.

Jawline Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jawline dolgusu, son derece basit, konforlu ve ağrısız bir işlemdir. Başarılı sonuçlar alabilmek ve istenilen yüz hatlarının oluşumunu desteklemek için işlem sonrasında uyulması ve dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar bulunmaktadır.

Bunlar şu şekildedir:

·        Dolgu işleminin tamamlanmasının ardından günlük hayata devam edilebilmektedir. Ancak ilk birkaç günlük süreçte güneşe ve aşırı sıcağa maruz kalınmamalıdır.

·        Yüz hatlarını belirleyen dolgunun bozulmaması için ilk birkaç gün yorucu egzersizler ve ağır aktiviteler yapılmamalıdır. Zorlayıcı faaliyetlerde bulunmak dolgunun bozulmasına yol açabilmektedir.

·        Kişi, dolgudan hemen sonra aşırı kilo almaktan ve kilo vermekten kaçınmalıdır.

·        Uzmanın reçete ettiği kremler aksatılmamadan kullanılmalıdır.

·        Uzmanın belirttiği tarihte kontrol seansına katılım gösterilmelidir.

Jawline Dolgusunun Zararı Var Mı?

Bitcoin ile Para Kazanma Bitcoin ile Para Kazanma

Jawline uygulaması sırasında kullanılan dolgu malzemelerinin vücut için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çünkü bu maddeler, vücutta doğal olarak bulunan maddelerden üretilmektedir. Vücutta bulunan maddeler çene hattına enjekte edildiğinde yan etki görülme ihtimali çok azdır. Dolayısıyla zararı yok denilebilmektedir.

Jawline sırasında dolgu malzemeleri yüz hattına iğne yoluyla enjekte edilmektedir. İşlem sonrasında iğneden kaynaklanan hafif kızarıklık ve şişlik görülebilmektedir. Bu etkiler, doğaldır ve beklenmektedir. Bu etkiler, kişinin sosyal hayatı üzerinde olumsuz etkiler göstermezken kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Başarılı Estetik Operasyonlar için Dr. Mutlu Adıgüzel

Vücut ve yüz estetiği alanlarında uzmanlık sahibi olan Dr. Mutlu Adıgüzel, jawline öncesinde gerçekleştirdiği muayene ile sizin için en uygun çene hatlarını belirlemektedir. İstek ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenen uygulama planı doğrultusunda keskin çene hatlarına sahip olabilir, daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Jawline dolgusu İstanbul’da ikamet eden kişilerin başvurdukları popüler estetik uygulamalar arasında yer almaktadır. Botoks İstanbul’daki bir diğer popüler uygulamadır. Siz de yüz ve vücut estetik uygulamaları için uzman doktorlardan destek almak istiyorsanız Dr. Mutlu Adıgüzel’den randevu alarak işlemler için ilk adımı atabilirsiniz!