Ülkesindeki sağlık sisteminde yaşanan aksaklıklara işaret eden Gandhi, Türkiye'deki sistemi uygulamaları gerektiğini söyledi.

Kanadalı doktor Sohail Gandhi: Sağlıkta Türkiye'yi örnek almalıyız

AA

Türkiye, yıllar önce hayata geçirdiği sağlık sistemiyle uluslararası arenada adından söz ettirmeye devam ediyor.

Şehir hastaneleri ve sağlık tesislerindeki donanım için Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında "HealthTürkiye" markası geliştirildi.

Kanada'da sağlık sistemi krizi

Uzun yıllar boyunca dünyada parmakla gösterilen Kanada sağlık sisteminin krizde olduğu belirtiliyor.

Bu konuda açıklama yapan Eski Ontario Tabipler Odası Başkanı Dr. Sohail Gandhi, Türkiye'yi örnek almaları gerektiğini söyledi.

"Türkiye'yi örnek almalıyız"

Benzer sıkıntıları yaşayan Türkiye’nin 20 yıl önce aldığı kararla yeni sağlık sistemi kurduğunu belirten Gandhi, "Kanada, sağlık sistemindeki krizi aşmak için Türkiye'yi örnek almalıdır." ifadesini kullandı.

"Radikal siyasi karar gerekiyor ama Kanada'da bu yok"

Gandhi, Türkiye’nin sağlık sektöründe attığı adımlardan en önemlisinin bilgi ve veri sistemi olduğuna dikkati çekerek, "Bu, bir dizi radikal siyasi karar alınmasını gerektirir ki Kanada’da olmayan şey de bu.’’ değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye zor olanı başardı"

Hastane binaları, kullanılacak malzemeler ve personel gibi hususlardan önce hastaların öncelikli düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Gandhi, Türkiye'nin attığı adımlarla zor olanı başardığını dile getirdi.

Bilgi sistemindeki çıkmaz için Türk sağlık sistemini işaret etti

Kanada’da 13 ayrı sağlık sisteminin bulunduğunu ve birbirleriyle iletişiminin olmadığını söyleyen Gandhi, bir şehirden başka bir şehirdeki hastaneye nakledilen hastanın bilgilerine erişilemediğine dikkati çekti ve şöyle dedi:

Kanada sağlık sistemindeki krizi çözmenin ilk ve en önemli adımı, tüm sağlık kuruluşlarının ortak kullanabilecekleri Türkiye’ninki gibi bir bilgi sistemidir.

"Her gittiğim makam, beni bir başka yere sevk etti"

Türkiye’nin kullandığı sağlık bilgi sistemine benzer bir uygulamanın, görev yaptığı Collingwood bölgesinde 2009'da başlatılmasını sağladığını belirten Gandhi, şunları söyledi:

60’ın üzerinde hekim, halen çalışan bu sistemi kullanıyor. Bölgede yaşayan yaklaşık 70 bin kişi, bu sistemden yararlanıyor. Son derece verimli sonuçlar alındı.

Bunun eyalet ve ülke çapında kullanılması için girişimlerde bulundum. Her gittiğim makam, beni bir başka yere sevk ederek işi çıkmaza soktu.

"Türkiye gibi ülkelere bakalım"

Araştırmalar ve istatistiklerde Kanada’nın sağlık sisteminin, OECD ve İngiliz Milletler Topluluğu başta olmak üzere alt sıralarda bulunduğuna işaret eden Gandhi, şunları kaydetti:

Sistemin krize girmesinin en önemli nedeni, politize olmasıdır. Kanada'da sağlık sistemimizin feci mevcut durumu için birçok kaynaktan sistem dönüşümü için çağrılar yapıldı.

Sıfırdan başlamak yerine, çok daha verimli bir sağlık sistemi geliştiren Türkiye gibi ülkelere bakalım. Onların yaptığını yapmanın Kanada vatandaşlarına faydaları çok büyük olacaktır.

"6 milyon Kanadalı, aile doktoruna sahip değil"

Kanada sağlık sistemindeki krizin 1990’lı yıllarda başladığını anlatan Gandhi, halen 6 milyon Kanadalının aile doktorunun olmadığını, ülkede doktor başta olmak üzere hemşire ve sağlık personeli sıkıntısının bulunduğunu söyledi.

"Türkiye, dünyanın en önemli medikal turizm destinasyonlarından biri"

Aciliyetine binaen hastalara 4 ila 18 ay sonrasına ameliyat randevusu verildiğini belirten Gandhi, kendisine ait blogda kaleme aldığı makalesinde de okuyucularına "acil ameliyatları için Türkiye’ye gitmeleri" tavsiyesinde bulundu.

Gandhi, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

Türk vatandaşı olmayan ancak oraya medikal turizm amacıyla giden kişiler için Türkiye, dünyanın en önemli medikal turizm destinasyonlarından biridir.

Esasen kalça protezi için beklemek zorunda oldukları 13 ayı beklememeyi seçen bir hastam, önümüzdeki ay Türkiye'ye gidecek ve kalçasını tedavi ettirebilecek.

Editör: TE Bilisim