Karadağ’da şirket kurmak isteyenler için detaylı bir makale hazırladık. Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Raporu verilerine göre Karadağ iş yapma kolaylığı açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Karadağ Avrupa Birliği'ne aday ülkedir ve üyeliğinin 2025 yılında tamamlanması beklenmektedir. Avrupa Birliği ticaret anlaşması, birçok ülke ile ekonomik işbirliği anlaşmaları, ortak destek ve koruma anlaşmaları ve çifte vergilendirme anlaşmaları akdetmiştir. Karadağ'da faaliyet gösteren yabancı şirketler ve yerel şirketler aynı vergi rejimine dâhil olup Avrupa Birliği fonlarından yararlanabilirler. Karadağ'ın gelir vergisi %9 ile KDV oranları arasında değişmektedir. Ve %7'ye düşürüldü. Karadağ'daki makul vergi oranları, Karadağ'da iş kurmanın başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bu vergi oranlarından Karadağ’da şirket kurmak herkes isteyecektir.

Karadağ’da İş Kurma Adımları

Karadağ’da şirket kurmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Karadağ'da yabancı yatırımcıların şirket kurabilmeleri için izlemeleri gereken bazı adımlar var. Şirketin Karadağ'da açılabilmesi için öncelikle adın belirlenmesi ve seçilen adın başka bir kuruluş tarafından kullanılmamış olması gerekir. Karadağ'daki şirket ana sözleşmesinin Karadağlı noter tarafından onaylanması zorunludur ve noter tasdik işleminin maliyeti şirket ana sözleşmesindeki sayfa ve belge sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Gereken şirketin kaydı ve yayınlanma ücreti Karadağ'daki bir bankaya ödenecek. Karadağ Vergi Dairesine Bağlı Ticari Kuruluşların Tescil Merkezinden, işyeri kuruluş belgelerinin ibrazı ve başvurusu; Ticaret sicilinden alıntı, vergi kimlik numarası, satış vergisi numarası ve gümrükleme gereklidir. Karadağ'da açılan bir şirket için kuruluş aşamasında şirket kaşesi gerekir. Karadağ'da şirket kurmak, pasaport ve belgelerin apostilli ibraz edilmesiyle Karadağ'da yerel bir banka hesabı açılmasını gerektirir.

Şirket çalışanlarının vergi dairesine kaydını tamamlamak için Karadağ'daki banka hesap belgesini ve kayıt formunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Karadağ'da şirket kuruluş süreci tamamlandıktan sonra ilgili belediyenin resmi internet sitesine gidilerek faaliyetler hakkında belediyeye bilgi verilmesi ve 3 avroluk yönetim ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Karadağ’da Şirket Kurularak Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Karadağ'da iş kuran yabancılar, “Karadağ Özel Yatırım Programı” veya “Ekonomik Vatandaşlık Programı” kapsamında vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Karadağ devlet varlık fonuna 100.000 € değerinde yatırım yapan veya bölgeye bağlı olarak 250.000 € ile 450.000 € arasında değişen gayrimenkullere yatırım yapan kişiler, 3 ila 5 aylık bir sürenin ardından vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. . Son yıllarda pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Karadağ'da şirket kurmuş ve Karadağ çifte vatandaşlığını almıştır. Karadağ’da iş kurmak ve yerleşimde bulunmak Türkler tarafından son yıllarda epeyce popülerdir.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

● Karadağ "Balkanlara Açılan Kapı" olarak anılır ve ticaret için elverişli bir coğrafi konumdadır.

● Karadağ, Türkiye dahil 22 ülke ile ekonomik işbirliği anlaşmaları, 23 ülke ile karşılıklı tanıtım ve koruma anlaşmaları imzalamıştır.

● Rekabetçi bir vergi rejimi ile Karadağ, bölgesindeki en yüksek DYY oranlarına sahiptir.

● Karadağ merkezli yabancı şirketler yerli şirketlerle aynı statüye sahiptir.

● Karadağ'da şirket kuran yabancı yatırımcılar; İstedikleri sektörlere yatırım yapabilirler ve serbestçe fon, varlık ve diğer varlıkları transfer edebilirler.

● Karadağ'daki bazı ticaret ve serbest ticaret bölgelerinde; Yatırım teşvikleri ve vergi indirimleri uygulanır.

● Karadağ'da şirket kuruluş süreci ortalama 4 gün sürer ve şirket 1 euro sermaye ile kurulabilir.

● Karadağ'ın vasıflı ve uygun maliyetli bir iş gücü var.

Kaynak: Vizyonpara.com