AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ''Zamlı maaşlar nisan ayında hesaplara yatacak'' AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ''Zamlı maaşlar nisan ayında hesaplara yatacak''

61SAAT HABER SERVİSİ

Artvin Hopa Kaymakamlığından istifa ederek, AK Parti’den 28. Dönem Trabzon Milletvekili aday adayı olan Gürkan Üçüncü, 61saat İmtiyaz Sahibi Erhan Esaspehlivan’ın sorularını yanıtladı. 

Aslen Trabzon Akçaabatlı olan ancak babasının memuriyeti nedeniyle Rize’de doğan Gürkan Üçüncü, Trabzon ile bağlarını hiç koparmadı. 

Rize’de başladığı İlköğretimine, Trabzon’da devam eden ve liseyi de Akçaabat’ta bitiren Üçüncü, ardından Erciyes Üniversitesi İktisadi, İdari Bilimler Fakültesini kazanarak burada okudu. Kayseri’de okurken, Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü de bitiren Üçüncü... 

Kaymakamlık ve ardından gelen Trabzon Milletvekilliği aday adaylığını giden yolu şöyle anlatıyor
“Babamın devlet memuriyetinden dolayı Rize’de doğdum, ilk öğretimimi sadece Rize’de okudum. Trabzon Akçaabatlıyım. Ardından ilköğretimin son yılını ve liseyi Akçaabat’ta okudum. Akçaabat’ın öz be öz evladıyım. 
Bu noktada, Akçaabat Anadolu Lisesinden mezun oldum. Ardından, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini kazandım. Erciyes Üniversitesini okurken, Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdim. Okul mezuniyetinden sonra Vergi Denetim Kurulu, Vergi Müfettişliğine atandım. 1 yıl sonra, Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak Giresun Kaymakam adayı olarak göreve başladım. Giresun Kaymakam adayı görevine devam ederken, Giresun Vali Yardımcılığı, Dereli Kaymakamlığı, Çanakçı Kaymakamlığı görevlerinde bulundum. Kaymakamlık mesleğinin yurt dışı eğitimi kapsamında İngiltere Liverpool’da dil eğitimi aldım. Daha sonra, İzmir Beydağ Kaymakamlığı, Adana Aladağ Kaymakamlığı ve son olarak 1,5 yıl önce Hopa Kaymakamlığına atandım.
Hopa Kaymakamlığının yanında görev sürem boyunca, Artvin Vali Yardımcılığı ve Sarp Gümrük Mülki İdari Amirliği görevinde bulundum” 

MUSTAFA CUMUR DERS NOTLARIMA KADAR BENİMLE İLGİLENİRDİ 

Neden siyasete girdiğini, merhum AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur ile arasında ki bağı da dile getiren Üçüncü, “Aslında ben siyasete ara vermiştim. Bu aday adaylığımız ile sonra tekrar geri  döndüm. 18 yaşını doldurduğum günden itibaren ta ki memur oluncaya kadar AK Parti Gençlik Kollarında birçok görevlerde bulundum. 
18 yaşını doldurduğum gün Akçaabat Gençlik Kolları İlçe Başkan Yardımcılığı ve Ar-Ge başkanlığı görevlerini yürüttüm. Ardından Tanıtım Medya Başkanı oldum. 2007 Seçimlerinde, Seçim Koordinasyon Merkezi Sorumlusu olarak görev yaptım. 
Mustafa Cumur, rahmetli oluncaya kadar benimle tamamıyla notlarıma kadar ilgilenen bir büyüğümdü. Hatta, üniversite tercihlerimide kendileri yapmışlardı. Ben AK Parti akçaabat ilçe teşkilatı binasında üniversite tercihlerimi yaptım tercihlerimde 1.sirada Trabzon KTÜ üniversitesi vardı, tercihlerimi Mustafa Cumur ile paylaştığımda 1.tercihim olan Trabzon KTÜ Üniversitesini silerek yerine Kayseri iktisadi ve idari Bilimler Üniversitesini yazdı. Bende kendisine vekilim neden sildiniz diyince ‘sen burda durursan rahat durmazsın siyaset yaparsın bize ilerleyen yıllarda siyasette iş yapacak adam lazım diye cevap verdi. 

Erciyes Üniversitesini kazandıktan sonraki eğitim hayatımda  davadan uzak durmamak adına Kayseri İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliğine atandım. Orada görev yaparken Kayseri İl Genel Sekreterliği, İl Başkan Yardımcılığı ve Seçim İşleri Başkanlığında bulundum. 
yine Mustafa Cumur’un ve benimde hayalim olan Kaymakamlık sınavlara hazırlandım. 

MUSTAFA CUMUR’UN VASİYETİ
Şunu da açmak isterim ;Devlet Memurluğuna geçiş sürecinde Sayın Mustafa Cumur’un önemli bir dönüm noktası vardır. Kendileri rahmetli olmadan 2 hafta önce Kayseri’ye gelerek bizlere, “Siyasette zaten yapacağını yaptın, ama siyaset yapabilmenin, millete hizmet edebilmenin birinci kuralı bürokrasiyi bilmekten geçiyor” demişti. Onun için, “Ben senin önce Kaymakam olmanı istiyorum”önce devletin bürokrasi kısmını öğrenerek siyasete geçiş yapmanı istiyorum bunu söylerken kendisinin milletvekili olduktan sonra bürokrasiyi tanımada çektiği sıkıntıyı anlatarak tezini destekledi, ben kendisine çok saygı duyduğum ve inandığım için bu telkine kayıtsız kalamazdım. Bu konuşmadan 2 hafta sonra da rahmetli olması hasebiyle ben bu konuşmayı bir vasiyet olarak kabul edip, siyaseti bırakıp Kaymakamlık sınavlarına hazırlanmaya başladım. 
Sonra da Vergi Müfettişliği görevine başladım ardından da Kaymakamlık sınavını kazandım ve Kaymakam  oldum dedi. 
Eeee bürokrasiyi öğrendiğime göre siyasete geçmem gerekiyordu, onun için önce Sayın cumhurbaşkanımızın yolunda ve AK Parti’nin kadrolarında Mustafa Cumur ve bugüne kadar hizmet eden milletvekillerimizin elden ele getirdiği anlamlı dava bayrağında hizmet yarışında göreve talip oldum. 

BÜROKRASİDEN İSTİFALAR TARTIŞILIYOR 

Bürokrasiden istifa edip aday olanlarla ilgili hep şu yorum yapılıyor. Acaba yükselmek için mi aday adayı oluyorlar partiyi siyasete basamak olarak kullanıyorlar . 
Gürkan üçüncü bu soruya şekilde cevap veriyor:  Aslında bir örnekten bunu açıklayabilirim, aday adaylığımı açıkladığı süreçte bir büyüğümüz bana dediki kardeşim sen zaten yıllardır kaymakamsın en üst kıdem de görev yapıyorsun ve bundan sonra Önün açık belki de vali olacaksın ne işin var adaylık ile siyaset ile. Zaten ben kıdem olarakta derece olarakta gelebileceğim yerlerin en iyisine gelmiş ve bu yerlere gelirken kimseden hiçbir şey talep etmemişim yine de etmedim öyle bir talebim asla olamaz. 
Siyasi geçmişimi ve bürokrasi geçmişimi gören zaten bunu bilir. Yani bu soru bana uygun bir soru değil. 

TRABZONLULARI BİR ARAYA GETİRMEK ÜZERİNE PLANLAR… 
Gittiğim her ortamda Trabzonluları bir araya getirmek üzerine planlar yapan Üçüncü, bu durumu ise şu şekilde açıkladı: Ben hayatım boyunca bulunduğum her yerde Trabzonluları bir arya getirmek üzere planların içinde bulundum. Şöyle örnek verebilirim ;Erciyes Üniversitesinde okurken Trabzonluların iftar yemeğinde buluşması gibi.. 
Trabzonspor maçlarında Kayseri’de ErciTS grubu oluşturmak gibi, planların içinde oldum. 

Üniversite bittikten sonra geçiş sürecinde 1 yıllık boşluğum oldu. A kadrolarda göreve başlamak biraz daha uzun sürüyor. O sürede devlet memuru olduğu için babam İstanbul’da yaşıyordu. Orada da boş durmadık. Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun Gençlik Kollarına girdik. Ayrıca Sultangazi Trabzonlular Derneklerinin Federasyonunun içine girdik. 

Sadece Trabzon değil, Trabzonspor ve Akçaabat Sebatspor.. Bu 3’ünün bulunduğu her noktada bulunduk ve biz Trabzonluları bir araya getirmeye çalıştık” 

HEP TRABZON’A HİZMET ETMENİN YOLUNU ARADIM
“Neden milletvekili olmak istediği yönündeki soruya Üçüncü, “Hem siyaset geçmişi olan biri olarak, hem de bürokraside 8,5 yılı aşkın sürede, bürokrasinin ilçelerde en tepesinde bulunarak, hizmetin nasıl getirileceğini, nasıl ortaya çıkacağını tahlil etmiş biriyim. Bu açıdan hem siyaseti, hem de bürokrasiyi harmanlayarak, Trabzon’a ve ülkeme daha iyi hizmetler yapacağıma inandığım için bu yola çıktım. 
Yoksa ülkemizin her karış toprağı bizim için görev alanı. Sizde takdir edersiniz ki bu kadar Trabzon’dan ve Trabzon’un olduğu yerden ayrılmayan, kanunen Trabzon’da çalışması mümkün olmayan bir kişinin Trabzon’a dönme yollarını araması da çok normal olduğunu düşünüyorum” dedi. 

Üçüncü, “Nasıl bir milletvekili olacağı” yönündeki soruya da, “Siyasetten geldiğim için ve Mustafa Cumur gibi bir insanın yanında yetiştiğim için toplum gibi düşünmeyi ve toplumun isteklerine karşı beraberce hizmet edebilmeyi amaç ediniriz. 
Ben kaymakamlıkta göreve başladığımda şöyle deriz: Arkadaşlar okulunu okuyan hesabını bilen herkes köprü yapmayı yol yapmayı bilir. Dünyada mühendislik öyle bir aşamaya geldik ki, siz ne kadar kötü iş yaparsanız yapın, bilgisayar sistemi olduğu sürece o köprüyü, o okulu, o yolu iyi kötü yapabilme şansınız var. Ama bu bilgisayarların beceremeyeceği bir konu var. O da insanların gönlüne girmek. İşte ben bugüne kadar görev yaptığım yerlerde tek amacım olan insanlarımın, vatandaşlarımın gönlüne girmekti. Vekil olduğumda da ilk önce insanların gönlüne girmeyi ve o insanlar gibi düşünmeyi başarabilmeyi hayal ediyorum. 
Sonra da zaten o düşünmeyi sağladıktan sonra halkın düşündüklerini bende düşüneceğim için halkın yararına olan şeyleri gece gündüz demeden hizmet etmeye çalışacağım” diye cevap verdi. 

TEŞKİLAT NELERİ BEKLER?
“Temayül yoklaması öncesinde partililere ne demek isterseniz” yönündeki soruya Üçüncü, şu şekilde yanıt verdi: 
Şuanda geçmişe döndüğümde, teşkilatta görev yaparken büyüklerimden beklediğin ne diye düşündüğümde: 
Bir defa hızlı iş yapabilme kabiliyeti. İşlerin takip noktasında en hızlı şekilde çözüme ulaştırılması. İşin sürüncemede bırakılmaması noktası.. 
Şimdi ise şöyle düşünüyorum: Ben bir teşkilat mensubu olsam: Yaklaşık 8,5 yıl bürokrasinin neredeyse her kademesinde, bakanlıklardaki her uygulamayı bizzat ilçede tatbik etmiş bir kişinin Trabzon’da milletvekili olduğunda hiç vakit kaybetmeden neler yapabileceğini düşünmelerini istiyorum” 

BİZ ŞAHİDİZ
Muhalefetin “AK Parti güç kaybediyor” şeklindeki söylemlerine de cevap veren Üçüncü, “Bunu biraz geçmişe giderek anlatmam gerekirse: Bir siyaset bilimi uzmanı ve yüksek lisans uzmanı milli görüş olan bir kardeşiniz olarak, İstanbul Belediye Seçimlerinde tüm anketler Recep Tayyip Erdoğan’ı 4. Sırada gösteriyordu. Ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. 
Biz şuna inanıyoruz: Sayın Cumhurbaşkanı, gecesine gündüzüne katarak bu ülkenin ali menfaatleri için çalıştığına biz şahidiz ve bu milletin de şahit olduğuna inanıyoruz. 
Onun için, ne kadar anket yapılırsa yapılsın ki her seçim döneminde sizde bir gazeteci olarak tahlil ediyorsunuzdur. Bu tür manipülasyona uygun haberler, anketler çıkmasına rağmen 20 yıldan beri olduğu gibi tekrar bu seçimi sayın Cumhurbaşkanımız kazanacak. AK Partimiz ve Cumhurbaşkanımız yerli ve milli bir politika uygulamaya devam edecek diye düşünüyorum” 

Üçüncü, sözlerini, “Ben öncelikle bu davaya taraf olmuş, aday adaylığını açıklamış tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Allah hayırlısını versin. Ve son olarak benimle alakalı sonuç ne olursa olsun, hem seçim döneminde, hem de bundan sonraki hayatımda milliyetçi muhafazakar camiaya, sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu aziz millete her ne sıfatla olursa olsun, hizmet etmeye devam edeceğim” diyerek noktaladı.